Případ Kim Bok-Nam

(festivalový název)
  • Jižní Korea Kim Bok-nam salinsageonui jeonmal (více)

Málokteří lidé si uvědomí jak hluboko mohou zasáhnout do životů druhých svou apatií, sobeckostí a přehlížením. Thiller korejského režiséra Chul-soo Yanga vykresluje přetrvávající propastné rozdíly nejen v životní úrovni, ale především v myšlení a v uspořádání hierarchických vazeb mezi obyvateli velkoměst a zapadlých vesnic. Kamarádky z dětství, Hae-won a Bok-nam, jsou představitelkami oněch od sebe vzdálených světů. Svobodná, krásná, nezávislá ale velmi sobecká a bezcitná Hae-won přijíždí strávit dovolenou na ostrov, kam často jezdila v dětství za svými prarodiči. Svým „protipólem“, místní dívkou a kamarádkou z dětství Bok-nam vlastně opovrhuje. Nechápe, proč se nesnaží změnit svůj život vdané ženy a matky, která se však kromě manžela a své dcerky musí starat o zbytek vesnice, tvrdě pracovat na poli, starat se o včely a plnit i další nestandardní požadavky místních obyvatel. Bok-nam ale o lepším životě pro sebe a především pro svou dceru sní už dávno. Příjezd Hae-won v ní opět vzbudí naději na útěk z otrockého sevření. Bohužel, chování Hae-won není až tak propastně odlišné od chování „primitivních“ vesničanů. (Ketri)

Saxos

Jednou za čas jde to kuňkavé, protahované švitoření vydržet. Pár postřehů: děvče šikmooké, nepříjemné si zrovna nevybralo dobré místo na dovolenou; její kámoška se pěkně naučila práci se srpem; celkem dlouho trvalo než je začla porcovat; ostrov se pěkně po 50 letech vylidnil, všede jen hrobečky. Jasné pravidlo, když už člověk nemá co ztratit a k tomu mu hrábne, nemůže to zkončit jinak. ()

Jartian

v divakovi se dej snazi od zacatku vyvolat nenavist k okoli. Zena je ponizovana. Suka(opravdu suka) s ni manzel, svara, tchan, ridic taxiku i udrzbar. kdyz nahodou nedre pred zraky tchyne na poli nebo nemicha maltu na strechu, sedi a basti pred dverma do obejvaku, za kterymi jeji starej klati najatou slapku. jeji dcera 10 leta pri uteku prehodi vyhybku behem 2 vet, coz se v realnem svete leckdy nestane ani u tech nejvzdelanejsich. A zaverecna akcni scena, byla perla korejske kinematografie. Prosim korejci uz se na to kopirovani a matlani hoven po filmovem platne vyserte. Neda se na to koukat ani cichat ()

Jurcekk

Nemám s čím iným porovnať v poslednej dobe než s Cold Fish. A to bol o dve triedy lepší film. Toto je taký televízny odvar nie veľmi talentovaných tvorcov. Agitka. Ale Andrejke sa to celkom páčilo. ()

madline24

Až do poslední chvíle jsem byla přesvědčená, že to bude za slušné 4 hvězdy. Do celkového psycho ladění filmu mi ale nezapadala ta krvavá lázeň na konci, přišlo mi to jak z jiného filmu. Přesto po dlouhé době film,co mě přikoval do židle. ()

kauande

POZOR: část děje prozrazena... The Shining 2? S kultovním snímkem Stanleyho Kubricka má tento korejský počin pramálo společného, ale o jistý druh záření zde přece jen jde: v momentě, kdy k fyzicky i psychicky naprosto vyčerpané titulní postavě promluví žhavé slunce. V tom momentě se totiž radikálně změní celý ráz filmu a z psychologické analýzy asi třicetileté utiskované ženy, jíž všemožně terorizuje na asijské poměry nezvykle urostlý macho manžel, se tak stává nehorázně efektivní řežba, která s úspěchem může konkurovat odplatě pomstychtivé Shurajuki z Lady Snowblood (i jí ovlivněné postavě Beatriz Kiddo z Kill Billa). Další paralelu ale najdeme například i v lokaci děje. Ten je totiž situován na opuštěné místo (ostrov), jehož jedinými obyvateli se zdají být pouze několik málo jedinců z rodiny Bok-namina manžela, kteří se nestydí nejen hájit do nebe volající činy despoty, ale v momentě, kdy ostrov navštíví podezíravý doktor, a pomalu vychází najevo násilná smrt jejich nemanželské dcery, postaví se všechny tetičky na stranu podlého manžela a neváhají obvinit ze smrti mladé dívenky právě Bok-nam. Na konci filmu se pak není čemu divit, když zůstane živá jediná postava. Tou je Bok-namina dávná přítelkyně z dětství Hae-won, která přes veškeré naléhavé výzvy Bok-nam nepomůže a sama se staví do role pozorovatele, který nic nevidí, nebo lépe řečeno smutnou skutečnost vidět nechce. To je také důvod, proč v závěru filmu i na ni obrací Bok-nam svůj hněv. Já osobně bych film ukončil v momentě, kdy Bok-namina přítelkyně utíká zpět do Soulu a náhodou se jí v lodním šroubu rozmixuje tyranův bratr a možná i sama Bok-nam. Zůstala by tak otevřená otázka, zda vše neudělala Hae-won pod tlakem moderní doby a neschopností přizpůsobit se čemukoliv, co jí nabízí život ve městě. Korejci ale žádným vlivům podléhat nebudou a dotáhnou vše do konce, což je dobře, i když ve finále se místy pěkná podívaná mění na nestoudnou frašku (mám na mysli nepochopitelnou smrt staříka, který kdysi dávno zachránil všechny ženy na ostrově před živly podobným Bok-naminu manželovi). Díky korejské preciznosti si na druhou stranu divák po shlédnutí filmu nejen nepotřebuje klást zbytečné otázky, ale je také svědkem posunu v myšlení Hae-won, po kterém toužil každou minutu děje. Ten tedy přichází v samotném závěru s urgentní výzvou nepřehlížet násilí, jehož jsme v dnešním světě svědky. ()

Freakyy

Napřed sem myslel, že se tam bude vraždit v průběhu,ale hezky to nechali na konec, o to víc je tam překvapení. Ta jakoby první část se mně ale taky dost líbila, už kvůli Yeong-hie Seo, ze který se těžko daly spustit oči a která to zahrála prostě skvěle, podle mě líp než většina zbytečně prosazovanejch americkejch herců. To, na co sem se těšil začalo od 1:15:35 a stálo to za to, nepřišlo zklamání, naopak, bylo tam víc než sem čekal, což je dobře. A poslední vteřiny filmu byly tak krásný, no totálně dojemný. ()

Kylee

Asi řeknu něco hodně kontroverzního - Hae-won mi ve své podstatě přišla morálně prohnilejší a zvrácenější než Bok-nam... jakkoli extrémní se reakce druhé jmenované při letmém pohledu jeví... ()

lineker

Kolik životu je třeba obětovat k tomu aby se možná trochu napravil charakter jednoho člověka. Případ Kim Bok-Nam je hrozně smutný film. Film při kterém si opět musíte položit otázku, zda někteří jedinci mají vůbec právo na existenci. Sám nevím zda na mne hrůzněji působila první exploatační část filmů, která by se také dala nazvat jako přehlídka toho nejhnusnějšího co v jakém člověku dřímá, nebo druhá, brutalitou nešetřící provedená odplata. Vzhledem k tomu, že těm sviním nešlo přát jiný konec než kterého se dočkali, odpověď je asi jasná. ()

maro0902

toto bola taká kkcina že až,nechápem ako toto niekto mohol natočiť?celé zle ale že uplne.podla môjho vkusu to bol zbytočný film. ()

kubawong

Další moc dobré revenge drama, které je již od začátku fakt nechutné. První polovina byla spíše taková více uvěřitelná, proto se mi líbila o něco víc. SPOILERY! Ale samozřejmě jsem byl uspokojen, když se hlavní hrdinka konečně odhodlala a šla všechny, co jí kdy ublížili, zmasakrovat. 1 hvězdu ubírám akorát za konec, jelikož už to bylo trošku "přitažené za pačesy". Jinak moc povedené. 8/10 ()