Případ Kim Bok-Nam

(festivalový název)
  • Jižní Korea Kim Bok-nam salinsageonui jeonmal (více)

Málokteří lidé si uvědomí jak hluboko mohou zasáhnout do životů druhých svou apatií, sobeckostí a přehlížením. Thiller korejského režiséra Chul-soo Yanga vykresluje přetrvávající propastné rozdíly nejen v životní úrovni, ale především v myšlení a v uspořádání hierarchických vazeb mezi obyvateli velkoměst a zapadlých vesnic. Kamarádky z dětství, Hae-won a Bok-nam, jsou představitelkami oněch od sebe vzdálených světů. Svobodná, krásná, nezávislá ale velmi sobecká a bezcitná Hae-won přijíždí strávit dovolenou na ostrov, kam často jezdila v dětství za svými prarodiči. Svým „protipólem“, místní dívkou a kamarádkou z dětství Bok-nam vlastně opovrhuje. Nechápe, proč se nesnaží změnit svůj život vdané ženy a matky, která se však kromě manžela a své dcerky musí starat o zbytek vesnice, tvrdě pracovat na poli, starat se o včely a plnit i další nestandardní požadavky místních obyvatel. Bok-nam ale o lepším životě pro sebe a především pro svou dceru sní už dávno. Příjezd Hae-won v ní opět vzbudí naději na útěk z otrockého sevření. Bohužel, chování Hae-won není až tak propastně odlišné od chování „primitivních“ vesničanů. (Ketri)

misterz

Ufff, tak to bola pocitovo plná paľba. Mal som možnosť sledovať anatómiu pomalej duševnej zmeny z láskavého, dobrého človeka na nemilosrdného zabijaka. Keď je človek zahnaný do úzkych, roky týraný a mučený, tak je takáto zmena viac než pravdepodobná. Taká osoba už nemá čo stratiť, vnútro sa časom naplní iba jedným pocitom - túžbou po spravodlivej odplate a keď sa príde do bodu, kedy pohár trpezlivosti pretečie, už je zle a hlavne neskoro. Odplata slušných ľudí býva nemilosrdná a krutá. Snímok sa preto od druhej polovice preklopí na slušný masaker, kde náhly skok do mäsiarčiny môže niekoho šokovať. Škoda len toho konca, zdal som mi dosť uletený a tak ako si film po celý čas držal istú dávku reálnosti, tu ju celú stratí a prejde do totálnej fantazmagórie. Ale aj v zlom konci zasvietilo svetielko, motív s neotvorenými listami sa mi páčil, pekná pointa. Celkovo za koniec dávam hviezdu dole, inak perfektná emocionálna bomba. 85/100 ()

Vančura

Skoro jistě je to dost roztahané, a jisté zkrácení by tomu neuškodilo, a taky mi trochu vadil ten feministický nátěr. Přesto za sebe musím říct, že se mi to nakonec líbilo - nejpozději od nepodařeného útěku do Soulu mě to do sebe vtáhlo, a byl jsem vyloženě nadšený z toho, jakým směrem se ubíral další děj. Obě hlavní hrdinky jsou velmi zajímavé a jejich osudy mi nebyly lhostejné. Samotný závěr s čtením starých dopisů - které staví předchozí události do nového světla - mi potom přišel velmi dojemný, a přesvědčil mě, že to je dobrý a promyšlený film, který se mi trefil do chuti. Třeba už jen tou krvavostí, která tam vyloženě sedne - byť nechápu, proč je zde ten film označen mj. jako horor, s čímž mám teda dost problém, a rovněž lze mít dobré pochybnosti o věrohodnosti některých finálních momentů (typu jak může někdo stále žít po tom, co schytal několik kulek do břicha a následně mu byla ještě zabodnuta flétna do krku). Přesto jsem rád, že jsem na tento film narazil - byl to pro mě příjemný filmový objev. ()

pornogrind

Většinu filmu spíš nekompromisní drámo který se ke konci promění v "krvavou řež". Kdyby film skončil 95 minutou byl bych spokojenější a možná bych šel s hodnocením i o hvězdu výš. To co se odehrálo na pevnině mimo ostrov bylo prostě navíc... ()

Snorlax

Téměř zádumčivý film rozplácnutý mezi několik žánrů, v nichž rozhodně nevítězí ten exploatační. Až na ten závěr, kde již si tvůrci evidentně nevěděli moc rady, velmi dobře koukatelný horor. ()

Kudly4

Ano, druhá polovina je plná brutality a krve, ale tak nějak se to všechno odehrává v klidu a v míru a ničím mě to nešokovalo. Příběh je docela slušnej a dobře propracovanej. Jinak hlavní hrdince se ani nijak nedivím a fandil jsem jí. Chtěl jsem dát 3*, ale přeci jen je to kvalitní snímek a ta brutalita je jenom takové správné zakončení celého '' romantického'' filmu. ()

Frajer42

Spoilery! Bohužel mi seshora nebylo dáno do vínku ukájet se pohledem na trpící ženy(minimálně ty ošklivé), tudíž jsem si tento snímek nedokázal plnohodnotně vychutnat a případně se u něj uspokojit. Pozitivně vnímám, že jsem se dověděl něco malinko o Jižní Koreji a že jsou tamní ženy nejšťastnější s penisem v ústech. Na kvalitách snímku ubírá hlavně jeho zbytečná roztahanost. Kopec otravné vaty a stále dokola se opakujících sdělení mi dokonale otrávil téměř celé sledování. Jediné, co opravdu stojí za to, je klasických přepálený závěr, který je pro Jižní Koreu tolik typický. Příjemně mě překvapilo, že se nejednalo o suchou pomstu, nýbrž o regulérní zbláznění se, které bylo v dané situaci logickým vyústěním. ()

PetrPan

"Vidlácký horor" alá Korea ....čeho moc, toho je příliš, pak jednou dlouho pobudete na sluníčku, které vám pošeptá: Zabij je všechny a vy vezmete srp a jdete na to. Krutý příběh o sobectví, sadismu, ponižování... a přeteklém poháru trpělivosti. ()

Hunter2222

Poriadne drsná dráma hraničiaca s exploitationom o pomeroch na kórejskom vidieku. Nakoniec to celé vyústi do krvavého kúpeľa, ktorý nemá chybu. Z celkovej stopáže 115 minút som sa nudil minimálne, čo v nemalej miere zabezpečilo prekrásne prostredie, ale aj vynikajúce herecké výkony. Film je fakt surový a hlavne voči ženám, takže odporúčam pozerať len silným povahám... 100%. ()

panjosef

Naprosto skvěle podanej a zpracovanej brutální exploiťák z korejskýho krutýho venkova a nečinně brutálního města. S perfektně rozehraným brnkáním na nervy a emoce, neúprosně stupňuje v divákovi odpor vůči nepochopitelně konformnímu a zároveň zastřeně brutálnímu chování vesničanů. Zároveň se zde ale nabízí druhý protipól - nečinné přihlížení městského člověka, otupělého vůči okolním podnětům, které se bezprostředně netýkají jeho. Tenhle kontrast, navíc tak velice jemně a zručně vypilovaný se v těhle filmech až tolik nevidí. A jinak teda co se týče zobrazení korejského venkova, jsou rednecks zobrazení snad jako ještě větší hovada než slováci v Hostelu nebo srbové v Život i smrt porno bande. V Koreji jsem nebyl, takže to nebudu nějak posuzovat, ale každopádně i jako použitý výrazový prostředek pro symbolické rozhození kontrastu extrémní pudovost - chladná netečnost to bylo zvoleno skvěle. ()

Chrustyn

Depresivní drama, říznuté drsným thrillerem. Trochu se to táhne, ale diváka to donutí s hrdinkou soucítit a ke konci jí bude i fandit, přestože se vše trochu zvrtne. ()

heyda

Ze zečátku sice docela nuda, ale od jisté smrti (nebudu spoilerovat) se rozjede exploatační teror, který se prostě musí každému hororovému fandovi líbit. Už se mi dlouho dlouho nestalo, abych tak urputně fandil hlavní hrdince a přes monitor ji nejradši pomohl se vším tím zabíjením. Takže rozhodně 4 - hvězdičkový masakr. ()

eraserhead666

Inu, pěkně je porubala na hromádku. Tak, že jim ani fazolová pasta už nepomůže. Až vám někdo někdy řekne, že svět je nádherný, pořádně mu jednu flákněte a jděte si pustit tenhle film drsnější než černošský chobot v ánusu bez gelu. "Žena je šťastná jen s penisem v ústech." ()

Necrotongue

Ani má druhá dnešní sonda do jihokorejské filmové tvorby nedopadla věru zle (pro mě). Zpočátku jsem si myslel, že se dívám na studii ze života sebestředné svině, a to se mi v dalším průběhu snímku i potvrdilo, jen těch sviní mocně přibylo. Vždycky jsem měl rád silné ženské hrdinky, takže když se Kim Bok- Nam odhodlala k činům, měl jsem rázem komu fandit a nesmírně jsem si tu práci se zahradnickým nářadím užíval. ()

cunesk8

Pro mne trošku zklamání, čekal jsem od toho víc. :( Satanžel jsem před Bedevilled viděl film Sil Jong, ze kterého mi lezl mráz po zádech svou nechutností masového vraha. Tady to bylo trošku o nečem jíném, ale čekal jsem něco v podobném stylu. Dobře to napsal Tombac a JFL. 65% (09.02.2010) ()

JASON_X

Ženy ruských mužiků v časech blahého samoděržaví říkávaly, že když muž ženu nebije, tak ji nemiluje, nebo že jakmile ji bít přestane, tak ji přestane i milovat. Podle téhle odzbrojující logiky, ze které se jistě feministkám ježí všechny chlupy na nohou, by Bok-nam musela být ta nejšťastnější žena pod Sluncem, protože tolik lásky jako jí se dostane málokteré manželce. A těch vlídných slov k tomu... A to je právě největší kámen úrazu filmu - méně by bývalo bylo více. Věřím, že Korejci by na tenhle námět dokázali natočit prvotřídní thriller, drsný, syrový a hlavně realistický, který bych uvítal všemi deseti. Namísto toho však zvolili formu šablonovitého exaltovaného exploaťáku bez špetky věrohodnosti, s přehnaně zkarikovanými postavami a s poněkud rozpačitým závěrem. A já mám holt radši civilnější, střízlivější filmovou řeč. Každopádně ale určitě lepší než nějaký slizký romanťák, laskavě hřejivá vyteplenost, nebo podobný humus. ()

Morholt

To, co zažívala Kim Bok-nam v první polovině filmu, bylo nefalšované peklo. Jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. Útrapy s buranským násilníky a skupinou čarodějnic na vidláckém ostrově zalézaly podkůži a dlouho jsem vzpomínal, kdy a jestli vůbec jsem někdy cítil k filmovým záporákům takovou nenávist. Jatka, která se rozjela v druhé polovině filmu, jsem tak viděl jako obrovské zadostiučinění pro hlavní hrdinku a upřímně řečeno jsem čekal, že si to užije kapánek víc. Ale i to, co film nabídl v exploitačním ohledu, stálo za to. Asijská kinematografie není zrovna mým šálkem kávy, ale tohle je prostě pecka. 90% ()

Lacike

Zo zaciatku sa to sice tvari seriozne, ale po pol hodine sa naplno rozbehne absurdny mix dramy a parodie, ktory skonci ako klasicka tupa vyvrazdovacka. Podla mna tvorcovia presiahli mieru unosnosti ktorehokolvek zo zanrov, ktory mixuju. Na parodiu sa to tvari prilis dlho vazne, na vaznu dramu sa hlavnej hrdinke deje tolko príkria, ze je to uplne odtrhnute od reality a preto som ju nedokazal ani lutovat. Sucitit s tak plochou figukou sa neda. Rovnako ako nenavidiet jednorozmerne postavy zaporakov a pseudo kamaradky. No a pri vyvrazdovacej casti sa u mna ziadna katarzia nedostavila, ale iba nezucastnene som sledoval priemerne natoceny krvavy masaker, ktory sam o sebe nebol prilis zabavny. Hlavne posolstvo filmu, nezatvarajme oci pred tym, co sa deje v nasom okoli, na mna posobila v tomto infantilnom podani uz uplne trapne. Ako si tak citam okolite nadsene komentare, tak asi je potrebne toto stare posolstvo neustale opakovat. Ludia uz na neho najskor zabudli. A vzhladom na to v akej zdegenerovanej dobe zijeme, tak na nich najskor skutocne zaposobi len v takto zdegenerovanom podani. 4/10. ()

Folpa

Tak celkově slušná řezničina a co se týče korejců, tak odvážný počin. Dotyčné se nedivím, že udělala co udělala. Ponaučení je jasné... Neměli bychom dělat, jako že nevidíme, co se kolem nás děje... Po druhém shlédnutí dávám plný počet. ()