Žluté moře

(festivalový název)

Gu-nam dře jako taxikář v Yanbian (korejská autonomní prefektura severovýchodní části Číny), aby mohl splatit půjčku, kterou si vzal, aby mohl poslal manželku za prací do Jižní Koreje. Situace se ještě zhorší, když Gu-nam ztratí práci. Navíc se stále častěji věnuje hazardu a o manželce už neví šest měsíců. Jednoho dne je mu šéfem podsvětí nabídnuta "práce" v Jižní Koreji, může tak hledat svou maželku a vymazat své dluhy. (-Rastaman-)

Cracker

Na Hwanghae som sa veľmi tešil, bol mi doporučený jedným z používateľov a očakával som od neho nekompromisný, krvavý masaker. A moje očakávania sa do bodky naplnili. Veľmi kvalitne natočený akčný thriller o chlapíkovi ktorý sa dostane do poriadnych sračiek, trochu mi to pripomenulo Chanov San suk si gin... Ako som už spomínal akcia bola skvelá, kórejsky policajti dokonca veľmi smiešny, automobilová naháňačka silne pripomínala Kobru 11 a jej kvalita bola tiež na rovnako nízkej úrovni. Nič iné mi nevadilo, možno až na to že som sa trochu strácal v ich menách ale to už je moja chyba :) ()

dormouse

Nejsem zvyklá korejské kinematografii, takže nejdřív rozpaky. Dlouhá stopáž a minimální orientace v postavách a jejich motivacích. Kdybych film viděla podruhé, asi bych spíš pochopila, kdo je kdo, kdo chce koho zabít a zabil, ale právě ta dlouhá stopáž mluví proti znovuzhlédnutí. Takže si z filmu odnáším dojem zoufalého hrdiny, losera, který se snaží splnit svoji misi aby přežil, a zanechává za sebou hromady mrtvol i pohřbených nadějí. ()

kukentipla

O čem to je? Hlavní hrdina je až po uši zadlužený. A tak po chvíli váhání přistoupí na nabídku místního mafiána, která by vyřešila jeho tíživou situaci. Co já NATO? Tento temný filmový skvost se rozjíždí pomalu, ale s ubíhajícími minutami přidává na tempu, aby explodoval v opulentní krvavou lázeň. To co se zpočátku zdá jako noirové sociální drama se nezastavitelně mění v krvavou lázeň, kde hlavní roli hrají nože, sekery a kosti. ()

warrenur

Mimoriadne atmosfericky, drsny a surovy pribeh. Kym rozbeh mi prisiel pozvolny, po prichode do Korey nabral grady. Ten zaver tiez vypoveda o mnohom. Nevypinajte film hned ako sa ozve zaverecna hudba, inak premeskate dolezity obraz. Musim to este trochu stravit, za ten zaver som totiz skoro napalil pathviezdie. Kazdopadne film odporucam. Nie vsak pre slabsie povahy. ()

FilmWave

Začne to nenápadně jako syrové drama o korejských emigrantech v Číně a pak se to rozjede v dechberoucí krimi/gangsta. Tam, kde mi to už hlava nebrala u "Oldboye", je "Yellow Sea" jen nepřehledné v postavách, ale skvěle kombinuje žánry - chvíli "Nesprávný muž", pak "Uprchlík" a pak zase Tarantino v nejlepší formě. Jedno z nej překvapení posledních měsíců. ()

Ygnor

Co napsat. Korejské filmy jsou čím dál lepší, možná i úchylnější (co se týká ručního nářadí, chyběl mi snad po Bílém masu a Oldboyovi jen majzlík), ale hlavně lidské a uvěřitelné alespoň z hlediska sociální roviny. Nekompromisní studie existencionality zmixovaná surovou akční řežbou s vlastně nesmrtelnými hlavními hrdiny. Vím, že film je příliš dlouhý a rozvláčný (alespoň ze začátku), jenže ono to přece nejde všechno hup, hup. Hrubé knihy jsou více oblíbené, a když jsou převedeny byť do skoro tříhodinových eposů, stejně tam není narváno všechno. Je to celé velmi dobře promyšlené a imho tam není nic navíc, ale proti gustu žádný dišputát. Pokud to dáte na více krát přijdete sice o moment překvapení, ale právě pak si můžete vychutnat detaily. A hlavně také nadsázku a pro tolik propíraný smyl asijského humoru. Není to celé kilo ale určitě poctivá 90 deková flákota. ()

Automaniak

Opravdu pěkně drsný snímek. Na co vůbec mít pistole? stačí do jedné ruky obrovskou kost od kýty (nebo co to je :D) a do druhé sekyrku a jdeme se řezat a sekat - no prostě pěkné scénky. Filmu tak nemám skoro co vytknout, akorát, že jsem se občas ztrácel, co kdo a kdo proti komu, ale to jsem snad pochopil správně, plus mohlo být více akčních scén. Jinak pohoda. To, že to má dvě a půl hodiny, vůbec nevadí. *Korejci opět ukázali, že se krve nebojí.* ()

Tamten

Relativně zajímavý příběh z čínsko-korejského prostředí, který působí i částečně reálně. Jeho problémem je, že svůj potenciál poměrně brzy vyčerpá a pak se natahuje a natahuje a vmýšlí nové a nové zápletky, až totálně unudí. ()

Sykon

Nakonec jsem se rozhodl pro vyšší hodnocení, protože i přes tu hodně nadsazenou stopáž Žluté moře celkem příjemně plyne, a to i v částech kde se prakticky nic neděje (první polovina). Soubojové scény také nejsou marné, ani nevadí ten poměrně omezený arzenál. Příběhově až taková sláva, ale atmosféra toho snímku mě nakonec přesvědčila dát ty 4*, z toho filmu prostě čiší špína, bezmoc a zoufalství na jedné straně a na druhé pak v podobě čínsko-korejského gangstera pak neuvěřitelná dravost a brutalita. ()

Slavomír

More nakrájaného žltého mäsa. Išiel som do toho, ako do thrilleru a už som poučený. Jatky, kde na každý pár šikmých očí pripadá jeden žabikláč. Yanbianský "podnikateľ"(chladný magor z vidlákova) si najme zadĺženého taxikára-gamblera a s prísľubom splatenia jeho dlhov, pošle chlapíka nach Južná Kórea. Ak neprinesie jeden odrezaný palec, domov sa vráti k mŕtvej rodine. Keď sa veci serú, tak sa serú poriadne a z čohosi, čo v prvej polovici vyzerá ako bezútešná dráma, sa vykľuje sushi-session. Štvanica na chlapíka, ktorý len chcel mať čistý štít. Čože je to, čože? Taste dýky, nože! ()

Silhouette

Zdá se, že šermování sekyrami a kuchyňskými noži je korejský národní sport :-). Výtečná kinematografie a, ač nejsem příznivec akčních filmů, musím uznat, že tady ty akční sekvence jsou natočeny vynalézavě a dynamicky. Na rozdíl od jiných komentátorů jsem se nenudil, naopak velice jsem uvítal pomalé atmosférické pasáže, dokonce jsem chvíli měl dojem, že by tento film mohl kromě obvyklé funkční "thrilleřiny" mít nějaký sociální či psychologický přesah. Zejména v první polovině mě děj udržoval též ve slušném napětí, i když později jsem se už začal mezi těmi jmény a dějovými peripetiemi ztrácet. Na druhou stranu The Yellow Sea obsahuje na můj vkus až moc řezničiny a nese se více méně ve vyjetých kolejích řady korejských ultranásilných filmech o jednotlivci v nesnázích s nečekanými odhaleními na konci (bitka na sekyrách v úzké betonové chodbě se mi zdá být doslova okopírována z Oldboye). ()

-henry-

Akční scény stály za hovno s cibulí. Co se nedá upřít a čím film nejvíc baví, je nekompromisnost režijních řešení a žánrové koketování sociálního dramatu s akčním filmem. ()

JohnyTrava

Kórejské filmové mäso o štyroch dejstvách, každé s vlastnou atmosférou, no tvoriace jeden celok zaliaty potokmi krvi. A tak, táto krvavá poézia (zvlášť záver) rozpovie príbeh taxikára, pred ktorým sa otvorí cesta len s jediným koncom a on nemá kam inam by už vykročil. Príbeh vraha, ktorý nepozná zľutovania. Utečenca, ktorý však nemá kam by sa vrátil. Žltého mora krvi. A pritom sa nezaprie tradičná kórejská nožíková gangsterka s úzkymi chodbami a nesmrteľnými hrdinami a Janbianskými (začínam sa toho kraja a tích čo v ňom žijú vážne báť). ()

moznazitra

To si takto uděláte výlet do Koree, kde získáte palčivý suvenýr a agent z cestovky se kvůli tomu na vás nasere. Tak si řeknete, že se domů dostanete na vlastní triko. Ve chvíli odjezdu si vzpomenete na, že jste zapomněli na manželku a tak pro ní vrátíte, ale nakonec si to rozmyslíte a jedete napřed. Jeden za slabších kousků, stopáž je moc dlouhá a děj nějak nedává smysl. ()

intro

Tak tohle byla dobře naklepaná krvavá flákota. Sice trochu delší stopáž, ale kupodivu mě to ani nevadilo. Musím doporučit. Mistrovsky odvedená práce. ()

DonBraso

Já si říkám,proč má Hong-jin Na na kontě tak málo filmů?Jeho styl je poměrně značný a jeho policejní komediální vložky už jsou jeho nedílnou součástí,která se vyskytuje v jeho třech filmech.Popravdě zde mi stopáž vůbec nevadila,protože krásně budovala atmosféru a jela krásnou dramatickou notu,kdy i díky hlavní postavě vše krásně odcejpá.Asi není tajemství,kdo viděl film Bílé maso z jeho továrny,tak i zde jsou vlastně identické běhácí scény ve městech a do toho menší inovace v docela akčních scénách ať už v podobě honiček,která je správně gradující a taková Made in USA.Auta někdy jedou 5km/h,do toho mraky střihů,kdy se bohužel místama pro diváka stává scéna nepřehledným,aby vzápětí použil režisér i jakési amatárské kamery do aut,kdy pak působí střet aut věrohodněji,což je osvěžující,ale na nějaký přelety kamerou a další bláznoství tu není místo,což docela kvituji.Bojové scény se sekerama jsou prostě parádní,pro gurmány co rádi fláky masa jsou zde vítáni,brutální vložka také občas bere dech a každý zabiják docela vydrží hodně,tak si člověk umí představit ty scény.Popravdě atmosféra jde malinko stranou po hodině a půl a čeká se co přinese poslední hodinka do konce.Ta stále vlastně nabízí vše akční co předtím,jen ve větších měřítku.Spád to má,je tu kriminální linka,kdy i divák musí docela zapojit hlavu a tady je asi právě ten nejhorší problém,který tu psalo i pár zdějších uživatelů.Pro korejce to bude asi jiná,ale pro kluka,který je rád,že má docela krátké příjmení je to balzám.Tady se vysází tolik jmen,do toho i ulice,pak provincie a říkám Vám,jste vedle i z navyjákem.To neskutečně degraduje prožitek z filmu,protože jsem osobně ztrácel půdu pod nohama a tak jsem si říkal,proč tenhle tam pořád je a co vlastně dělá,spojitosti jsem si nedokázal poskládat,což je bohužel má chyba.Sice to nakonec nemá tak hluboký význam,když chcete vidět jen akci,ale občas je dobré vědět,že i překvapení zde jsou,třeba už i kdo je to Číňan či Korejec.Samozřejmě za ten úplný konec i po pár titulkách! přijde asi to,proč ten film opět diváka přesvědčí za kouzlo snímku a začne nad tím lámat hlavu, co to mělo jako být celé opět za "zbytečnou výpravu" do nitra jednoho taxikáře,který chtěl jen pomoc své manželce. ()

FilmFaktor

Thriller Yellow Sea svojho predchodcu, Chasera, síce nepredčil, i tak ho však môžeme zaradiť do kategórie nadštandardných snímok. 3 hlavné charaktery predstavujúce živelnosť a pudovosť sú postavené do kontrastu s ponurosťou a fádnosťou prostredia, do ktorého je dej snímky zasadený. Na jednej strane celkovo zaujímavé podanie, na strane druhej je tu tej fádnosti miestami až príliš. Precízne natočený druhý počin režiséra Hong-jin Na má oproti mnohým svojim prednostiam i niekoľko chybičiek, z čoho prepálená minutáž je azda tou najzásadnejšou. Záver: 75% ()

Carnosaurus

Totální deprese a beznaděj. Tvůrci dávají svému hrdinovi pořádně za uši, začíná ze dna a klesá ještě dál. Syrové drama napíchané divokýma naháněčkama a šílenýma bitkama na všechno co řeže, bodá a seká. Silný kafe. ()

tichyBob

Mě se teda spíš líbila ta klidnější první polovina, protože v té druhé se mi ty různé honičky moc nezamlouvaly kvůli chaotickému střihu a neposedné kameře. A taky ty jejich jména, to byl zase jednou hlavolam. ()