Reklama

Reklama

Psychologické drama udavače podle románu Liama O'Flahertyho. Americký film, vyznamenaný čtyřmi Oscary.  Významný americký režisér John Ford si velmi zakládal na svém irském původu, i když sám se už narodil v Americe (1. 2. 1894, Port Elizabeth, Maine). Držitel čtyř režisérských Oscarů se ve své tvorbě několikrát věnoval irské tematice. K jeho nejlepších dílům patří drama Denunciant (1935), v němž vylíčil příběh dobromyslného, ale přihlouplého Gypa Nolana (vynikající Victor McLaglen), který v době irského povstání v Dublinu roku 1922 prodá za 20 liber Britům svého kamaráda. Pocit viny pak marně utápí v alkoholu, ale své odplatě stejně neunikne. Snímek vznikl podle stejnojmenného románu irského spisovatele Liama O'Flahertyho (1925, česky 1928 jako Udavač) ve vysoce stylizovaných expresionistických kompozicích, vymykajících se zavedenému hollywoodskému stylu. Podobně depresivní příběh také nevznikal v Hollywoodu lehce. Jeho výroby se ujalo menší studio RKO s podmínkou, že bude vyroben s rozpočtem ne vyšším než 250 000 dolarů. Výsledkem ovšem je jeden z nejlepších snímků tehdejší doby, který byl také náležitě oceněn, mj. čtyřmi Oscary, za Fordovu režii (první z jeho čtyř sošek), za scenáristické zpracování Dudleyho Nicholse, za hudbu Maxe Steinera a za herecký výkon Victora McLaglena, který patřil k Fordovým kmenovým spolupracovníkům. I když film nebyl komerčně úspěšný při svém prvním uvedení do kin, v průběhu dalších let a zvláště po nástupu televize se dočkal i zaslouženého diváckého ohlasu. Literární předloha byla už předtím zfilmována v Anglii (1929; r. Arthur Robison, u nás uvedeno pod názvem Noc po zradě) a na konci 60. let byla natočena s dějem přeneseným do prostředí černošských radikálů jako Up Tight (1968, Napětí; režie Jules Dassin). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

igi B. 

všechny recenze uživatele

Muži v boji - láska žen - duševní bída a chamtivost způsobená alkoholem a podnícená chudobou - nevyhnutelnost osudu... To vše v atmosféře střetu s nepřátelskou mocí, noci, mlhy a strachu z odpovědnosti a trestu... Na svou dobu nepochybně strhující psychologické (a vlastně i svým způsobem politické) drama o zradě, vině, odplatě a nakonec i symbolickém odpuštění, jak jinak u katolických Irů než před Kristem, že... Samozřejmě vše namíchané a stylizované do dobových žánrových klišé, každopádně však myslím ryze umělecky velmi působivé a filmařsky brilantně odehrané a natočené. - - - P.S. Případným kritikům tohohle díla pak nelze než říct - ten film je téměř třičtvrtě století starý! Každopádně pak i pro necinefily jde o ideální sondu do historie světové (americké) kinematografie - a nejen v daném žánru. - - - - - (Poprvé viděno 10.4.2008 na ČT2, komentář zde jako třetí - 11.4.2008) ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Udavači to nemají nikdy lehké. Už vůbec ne, když se jejich přítelkyně musí prodávat na ulici a oni musí poslouchat její touhy po odjezdu do Ameriky (kde by stejně žili oba obdobným životem). Gypo Nolan je tragická, ale i pochopitelná postava skoro celý film. Bohužel je napsán chvílemi tak tupě a ignorantsky (což byl asi účel), že jsem chtěl jeho smrt a konec filmu. Já prostě nemám rád takhle hloupé až tupé postavy. Ty Oscary jsou pro mě také trochu záhadou, protože Denunciant je obyčejný snímek se vším všudy, i když možná na svou dobu dokázal ukázat pravdu o opilcích a povalečích v problematické době a prostředí. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Vynikající film, perfektně vykreslena vlastnost lidí, která se často vyskytuje - když Gypo dostane peníze, začne zcela bezhlavě utrácet a tím se pomalu usvědčovat z udání svého kamaráda. Denunciant určitě patří mezi to nejlepší, co jsem viděl...Kvůli lásce ke svojí dívce provede hlavní hrdina čin, který by normálně neudělal a musí za něj zaplatit vysokou daň...Diváka jistě zaujme i obraz tehdejší společnosti - do protikladu se zde staví obyčejní lidé mající bídu a smetánka pohrdající chudými lidmi v "ošoupaných" oděvech...Opravdový filmový zážitek. Doporučuji! ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Zradiť kvôli láske, ľúbiť aj napriek zrade. Tomu sa povie milovať až k hraniciam fanatizmu. Zradiť všetko, čo človek doposiaľ vybudoval a čo pokladal za zásady svojho života 'len' aby bola uspokojená ženská túžba. A McLaglen toho fanatika zahral dokonale. Niekedy je síce dej zahnaný až do prílišnej krajnosti a majstrovské scény kolísajú s nudnými, no svoju podstatu vystihol perfektne. 80%. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Štyri Oscary za film v roku 1935? Prečo nie, vravím si, dám mu šancu. Malé pochybnosti sa po niekoľkých minútach zmenili na obrovské prekvapenie. Príbeh o zrade akoby vypadol zo stránok Biblie a príbehu o Judášovi. Bolo priam neuveriteľné ako na seba zradca dokázal pútať pozornosť. Plné vrecká peňazí, alkohol tečie potokom a vygumovaná hlava robí jednu blbosť za druhou. Zradca Gypo je veľký kus chlapa, ale ako sa u nás na východe hovorí- "mocny a glupy". Divák iba s úžasom sleduje ako sa čoraz hlbšie zabára do sračiek a každým činom si pod sebou píli konár. Obdivoval som úžasné herecké výkony i prestrelky , ktoré by si neurobili hanbu ani v dnešných filmoch. Vzhľadom na rok výroby ide naozaj o atraktívny divácky titul, ktorí ocenia i tí, ktorí nad staršími filmami ohŕňajú nos. Dajte mu iba pár minút na rozbeh, potom vás dostane. 100%. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (7)

  • Film byl natočen za 17 dní. (Kulmon)
  • Jean Renoir po zhliadnutí tohto filmu povedal: „Veľa som sa naučil... naučil som sa, ako nemám hýbať s mojou kamerou.“ (MikO_NR_1909)

Reklama

Reklama