Seznam smrti

Ben Wheatley, Amy Jump

Laurie Rose

Jim Williams

Andrew Starke

Představte si neuklizenou místnost bez nábytku, jenž má v každém koutu nános špíny a prachu představující žánr. V prvním je sociální drama, v druhém černá komedie, v třetím psychothriller a poslední je zanesen okultním hororem. Máte? Tak vy, jako divák, jste mokrý hadr, režisér Wheatley násada se smetákem a už to sviští… Nečekané britské překvapení. Atmosféra hustá jak stolice po trsu banánů a tabulce čokolády, okolo plíživý neklid a hmatatelná nejistota. Kde čekáte pokračování záběru, přijde střih, když by měl střih přijít, kamera se zúčastněně dívá a já si pár měsíců nedám květákový mozeček, ani nezatluču hřebík. Interpretace dráždí ("rekonstrukce" Antikrista na způsob Harryho Angela, či pouhý sen), stejně tak subtext (současná Británie v bolestech korupce a deziluze střední vrstvy, či režisérovo vypořádání s dětskou noční můrou, kdy ho po lese naháněli krvelační kultisti), ale jejich rozklíčování není, i díky na dřeň reálné formě vyprávění, nezbytnou podmínkou. Mimochodem, taky máte pocit, že je v té místnosti ještě větší nepořádek, než předtím..?(2.8.2012)

Dokonale znepokojivé, syrové a depresivní. Místy se sice celistvost Kill Listu rozpadá, vše ale vynahrazuje jeho hutná atmosféra.(4.1.2012)

• petero

Raz to vyhrá cenu za najdebilnejší záver v histórii kinematografie.(8.1.2012)

Jako vášeň, která hasne v kouři, namačkaná bez ostychu, v zástup živočichů, jako jas dálkových světel, jako nad talířem večer mi mizíš. A mizíš někde dávno, jsi láska, co mě škrtí, já na pokraji smrti, ve svém paralelním světě toužím po odvetě a křičím. Slova jsou jen kapky deště a voláš, ať prším ještě. Slova jsou jen kapky deště a voláš. Slova jsou jen kapky deště a voláš, ať prším ještě. Slova jsou jen kapky deště... No, tak tohle byla úplně jiná písnička.(3.11.2014)

Bavil jsem se velmi dobře (hlavně zásluhou silné atmosféry, dobrých výkonů neznámých herců a dějové nevyzpytatelnosti), ale smysl celého projektu (pokud vůbec nějaký má) mi po prvním zhlédnutí uniká. Nevadí mi mixování různorodých (sub)žánrů, pokud je odůvodněné a drží to pohromadě jako celek. A v tom vidím největší problém SEZNAMU SMRTI - chybí mu nějaký sjednocující prvek, jenž by ty (nejméně) tři snímky ladně sloučil v jeden konzistentní. Trochu to působí dojmem, jako kdybyste každou půlhodinu koukali na jiný film (raději nebudu vyjmenovávat, co všechno se tu vystřídá, abych případně nespoileroval). Každý z nich je sice z filmařského hlediska solidní, ale společně (na mě) nefungují. Konec nic nevysvětlí, spíše naopak - ještě přidá další otazníky. Je téměř jisté, že s náběhem závěrečných titulků si mnoho diváků řekne: "O čem to sakra bylo?!". Vlastně je to i můj případ... 70 %(3.3.2012)