Jeden z nejpůsobivějších a nejkomplexnějších debutů, jaké se ve švédské kinematografii objevily od doby, kdy Lukas Moodysson představil svoji prvotinu Láska je láska. Režisérka Lisa Aschanová vzrušujícím způsobem podrývá tradiční schémata filmů o dospívání, pravidla politické korektnosti, představy o rozdělení genderových rolí - zkrátka všechny aspekty obvyklých reflexí na téma rozvíjející se sexuality. Protagonistkami filmu jsou sestry Emma, talentovaná dospívající gymnastka, a Sara, předčasně vyzrálá sedmiletá dívenka. Při vstupu do školy jezdecké akrobacie poznává Emma o něco starší Cassandru a mezi oběma dívkami se začne vyvíjet komplikovaný vztah, který se postupně proměňuje v nelítostný fyzický i psychický souboj. (MFF Karlovy Vary)

Marqta

Originální snímek se zajímavou atmosférou- místy až tajemnou. Pravda je, že můj názor je celkem rozporuplný a během sledování se hodně měnil, protože film má tak nějak střídavě slabší a silnější chvilky. Některé scény byly na můj vkus zbytečně "vycpávací" a bez pořádného smyslu, ale některé scény se mi hodně líbily. Příběhy dvou sester, které jsou tolik odlišné a položené vedle sebe- ať si to člověk vyloží jak chce. Musím se přiznat, že tenhle motiv mě zaujal asi nejvíc....Všechno je navíc podáno takovou lehkou formou, jakoby ani o nic nešlo a nic se nedělo, prostě jen sledujeme fakta, bez nejmenšího náznaku emocí, nebo hlubších vztahů...Prostředí - a to hlavně příroda- když se sem tam objeví je krásná a přidává celému filmu na tajuplnosti a možná by se dalo říct i melancholičnosti. ()

Caym

Asi začínám být přesycená tématem o dospívání a hlavně jsem od toho čekala víc. Mnohem víc. Vedlejší linie se sedmiletou Sarou mi přišla skvělá, jak herecky, tak příběhově, dokázala bych si představit, že by se příběh soustředil na ni. Naopak příběh soupeřících a sexualitu objevujících slečen mě nedokázal pohltit. Pořád jsem měla pocit, že jsem v kině a koukám na hezky barevné obrázky, kde občas ruka sjede po stejně, ale víc nic. Jako by si Lisa Aschan nebyla jistá tím, co přesně chce říct. Nebo jestli vůbec chce něco říct. Nečekala jsem, že budu odcházet s nemastným, neslaným pocitem. A stejně tak jsem nečekala, že příběh skončí stejně tak "nijak" jako začne. Ale Sara i zpracování podkreslené lehce erotickým nábojem si ty hvězdy zaslouží. (Emma mi připomínala Emmu Watson, což mi taky dost kazilo výsledný efekt, lidi by si neměli být podobní, zakažte to) ()

ecceHOMMO

Čakal som rozhodne viac. Je síce pravda že mnohé scény boli zahrané skvele, bohužiaľ mnohé boli neskutočne absurdné, alebo nehodiace. ()

marvan

Film zachycuje proces kultivace dětské duše, kde žijí andělé i démoni vedle sebe. Tenhle druh filmů nezestárne, vypovídají o duševní prehistorii každého z nás, do které se máme potřebu neustále vracet. Základní pravdy si musíme objevovat každý znovu a sám. ()

uiu

Tak já od toho čekala film o dospívání a rozvíjející se sexualitě v podaní dvou věkově odlišných sester a dočkala se takového jakéhosi patvaru, který vůbec nenaplnil moje očekávání. Jedna linie se zaměřuje na Emmu, která chce být jezdecká gymnastka. Chodí na tréninky, kde se seznámí s Cassandrou, která je podstatně hezčí a ambicióznější. Cassandra je ale na holky a nějakým záhadným způsobem se zamiluje do šedé myšky Emmy. Tyhle dvě spolu zažijí lesbický úlet, i když Emma je spíše hetero a když Emmu nevybere trenérka do konečného týmu, tak se zbaví největší konkurence - Cassandry. Druhá a pro mě osobně zajímavější linie příběhu je o sedmileté Saře, která je vytržena z dětské naivity ve chvíli, kdy jí zakážou jít na bazén, protože nemá horní díl plavek. Sara si začne uvědomovat, že za chvíli už nebude dítě, ale žena, tedy něco, čím si prošla každá dívka a stotožní se tudíž s touto částí příběhu více než s lesbickými zkušenostmi její sestry. Do toho je Sara platonicky zamilovaná do svého náctiletého bratrance a bude si muset projít svým prvním milostným odmítnutím. Očekávala jsem ten fyzický a psychický souboj, co se tady píše, soutěživost mezi dívkami jak ve schopnostech, tak kráse, smiřování se s dospíváním, které není vždy jednoduché a změnami a proměnami v ženu. Očekávala jsem příběh, se kterým se budu moci jako žena stotožnit. Příběh, který by odrážel i můj život. A dočkala jsem se takového nemastného a neslaného story jako vystřiženého z Bravíčka. ()

Tomatáš

Na film jsem se velice těšil. Bezprostřední dojmy jsou ovšem velice smíšené. Podle paní režisérky mělo jít o novodobý western o lidských bytostech (volná parafráze). Silný feministický podtext, který plyne jak z názorů samotné tvůrkyně, tak z obsazení jak tvůrčího tak hereckého týmu je pro mne ovšem extrém, který mi není příjemný, ostatně jako žádný extrém kdekoliv jinde. Na druhou stranu, jde o velmi povedené drama, které těží z oblasti, která přímo volá po prvotřídních dramatech. Jsem uchvácen výpravou, kamerou a geniální hudbou. Herecké výkony mladých a zejména té nejmenší herečky jsou mnohdy dechberoucí. Film se dlouho nadechuje k vyvrcholení, balancuje, zrychluje, zpomaluje a tak nějak končí a nutí přemýšlet. Kéž by to dokázal každý film.. ()

pabulator

Skutečně film je jako opice je vám z něho vyloženě blbě a chce se vám zvracet ,když sledujete ty dvě vymaštěné bloncky jak se furt otlapkávají a nic z toho. Emmo, Cassandro udělejte mi obě radost a naběhněte na vidle!Alespoň,že ta malá Sára dostala ten vršek plavek,který jí byl ale hovno platný když se před bratránkem svíjela a chtěla ho sbalit.Paní režisérka by zasloužila diabolkou do oka.Ale ať nejsem za takového škarohlída dávám jednu hvězdičku za hudbu. ()

Trisis

Twilight pre nerdov... Všetci čakajú či z toho vypadne nejaký príbeh (alebo aspoň uchyláreň), aby sa dozvedeli, že moderné westerny a filmy o dospievaní už nepotrebujú dej, stačí spraviť reality-show z obyčajných dní „bežných“, dospievajúcich detí. Hlavne to musia byť deti, aké nemôžu existovať (hrdinka v tomto švédskom „klenote“ je skôr sestra nožnicorukého edwarda, než portrét modernej, dospievajúcej ženy), musia sa rozhodovať medzi láskou a kariérou, musia byť rozvážne mlčanlivé, zábery musia byť lynchovsky prepálené, greengrassovsky roztrasené (to aby išlo o filmovú modernu), musí to mať šokujúci sexuálny podtón a musí to spĺňať definíciu žánru. V prípade upírskeho filmu - ukázať dentálne abnormality potriesnené krvou (vampirizmus, vnikanie do panny, krv – viktoriánske porno sa aspoň písalo v metaforách, teraz sa to robí „ako opice“) a v prípade hodnoteného „westernu“, aby som bol rovnako explicitný ako film – musí to ukázať konský kokot (akoby sa autori parafrázovaním explicitnosti na flagrantné vyobrazenie pocitov dievčatka pozorujúceho konskú mrdačku, snažili pretransponovať diváka do filmu vytvorením absencie rozdielu javiska/hľadiska a posadili vás s malou do prvej rady a tou krátkou pasážou vypovedali, o čom film vlastne je; že???). Twilight vychádza v porovnaní lepšie, lebo sa pri ňom dá dlhšie polemizovať, aké mala Bella detstvo, keď namiesto medzidruhovej kopulácie s vlkom, dala prednosť súlože nekrofilnej - s upírom... Režisérka má talent (a veľký), no bez scenára je to len "suchá" herečka v pornofilme bez lubrikantu. ()

Bernhardiner

Až bude madam Aschan zase někdy něco točit, doporučoval jí bych méně se inspirovat vlhkými sny a více realitou. Ano, je to působivé, ano, je to šokující, ale obojí v tom nejhorším smyslu slova, s Moodysonovým štykem to nemůže nikdo srovnávat ani ve zfetovaném stavu. Hlavní hrdinka se celou dobu tváří jako chcíplá myš, ale to bych jí až zas tak nevyčítal, při výběrovém řízení se nejspíš nebral tolik ohled na herecké dovednosti, jako spíš na to, zda je mladá herečka schopná provést trojité salto s pěti vruty koňmo. A i herecky by alespoň v telenovelách obstála naprosto bez problému. Spíše lituji její filmovou sestru Sary. Představitelce Sáry Isabelle Lindquist bylo v době natáčení údajně šest let. Pokud do té doby nebyla Isabelle stejně jako její hrdinka "předčasně vyspělá", potom dost možná ano. Už vidím ty davy švédských mladíků, kteří si nedali pozor a nechali se svést touto předčasně vyspělou a skončili v kobce za pedofílii. Nedokážu odhadnout, komu byl tedy film určen. Pedofilům? Škoda, že se v tom "nelítostném fyzickém i psychickém souboji" hlavní hrdinka bála použít tu pušku, se kterou si pořád hrála. Výsledek by byl mnohem šťavnatější. Já uznávám, že mezi dívkami také dochází k šikaně a podobným jevům. Ale takhle to, přátelé, opravdu neprobíhá. 40% ()

DavidS.

Švédové unylou formou prezentují vše, co jste nechtěli vědět o dospívání...Lesbicko-pedofilní nuda, která vás nutí sledovat pářící se koně a přemýšlet nad ním, zda výchova psa hlavní aktérky neukrývá také nějaký další sexuální jinotaj...Můj psychoanalytik bude mít zase plný gauč práce... ()

Hanys_

Cassandra chce Emmu. Emma chce koně a malá Sara chce svého bratrance. Nedořečená depka - prostě se z ničeho nic spustí závěrečné titulky a vy přemýšlíte, jestli tohle nebyl pilot nějakého seriálu. Nicméně, své kouzlo to rozhodně má. 5.5/10 ()

Haniczka

Snad kdyby v hlavní roli byla jiná herečka, uvěřila bych některým nuancím. Její obličej mi však přišel natolik protivný, že film tím velmi ztrácel. Stejně tak v roli lesbické kamarádky byla dívka vzezřením natolik hetero-typickým, že lesbickou orientaci jsem jí prostě nevěřila. Malá sestřička byla přespříliš - jak to jen říci slušně - přepapaná, že její roli a touhu po bikinách jsem prozívala. Zachraňoval to jen střídmý a přesvědčivý otec. Jednoduše lze říci, že z mého pohledu filmu nejvíce ublížilo obsazení. Příběh na dnešní poměry není žádným zázrakem, čekala jsem něco zajímavějšího. A zpracování je - jak to jen říci jednou větou - nudné. ()

Dimo

Rozvážné, bez zbytečných řečí a s nepřepálenou délkou. Kvalitní kus filmařiny, líbil se mi, ale z nějakého důvodu jsem nebyl citově zasažen. ()

markotter

2 mladé slečny spolu soupeří o úspěch a poznávají sebe sama. Film je od začátku prodchnutý dusnou atmosférou očekávání, že se něco hrozného stane, ale kromě jedné rány vidlemi se nestane nic. Ale i tak film nenudí - hlavně kvůli hlavní postavě dospívající Emmy. ()

Polnoch

Nuda. Takmer som to nedokázal dopozerať. Celý príbeh bol nudný a nevyvíjal sa, na konci sme boli presne tam kde na začiatku a to je nikde. Lisa Aschan si zaslúži obdiv za pustenie sa do kontroverznejších tém, no myslím si, že výsledok mohol byť ďaleko lepší. ()