Korunovační klenoty

• Česko Královské klenoty (více)
všechny plakáty
Švédsko / Dánsko, 2011, 120 min

Fragancia (Alicia Vikander) je obviněna z pokusu o vraždu Richarda Perssona (Bill Skarsgård), syna mocného vlastníka továrny na výrobu bot. Během rozhovoru s vyšetřovatelem se dozvídáme o jejím bohatém a mnohdy skoro neuvěřitelném životě, o jejích rodičích a bratrovi Jesúsovi. Přes její na první pohled ničím nerušené dětství a dospívání, kdy potká lásku svého života Peterssona-Jonssona, světového hráče hokeje, se dostáváme až k osudné noci, kterou celý příběh začíná. (lee.loo)

cmenda

Velmi pěkný film ,kde celou dobu udržíte pozornost díky poutavému vyprávění.Jinak se mi zase potvrdilo že Švédové umí točit velmi zajímavé a poutavé filmy . Je tak dál . ()

KM Phoenix

Neúměrně dlouhé nezábavné drama plné hromady nesympatických a nezábavných (občas vyloženě mě štvoucích) lidí. A ty podvodní mezihry mě taky dost vytáčely. ()

mira007

Prapodivný švédský film, který divoce mixuje žánry - začne jako rodinný film s prvky absurdní komiky ( homo hokejista skákající piruety a líbající hokejového idola v dresu protivníka ), tragikomedie ( smrt matky ) a tragédie ( smrt bratra?) a přejde to do kriminálního dramatu a skončí pohádkou s nadpřirozenem. Ikdyž oceňuji zručnou schopnost tvůrců, tak tenhle film není pro mne. Já to dokoukal jen kvůli Alicii Vikander, která opět dokázala, že nemá problém s nahotou, ale můj dojem z filmu to nezachránilo. ()

ursinko

90%. Vôbec neviem, čo si mám o tom všetkom myslieť, ale bolo to úžasné! Veľmi silný príbeh plný fantázie a protikladov sveta. Chvíľami sa mi pred očami mihla Amélia z Montmartru aj Big Fish. ()

toi-toi

Ženský švédsky ekvivalent Spika Jonza pribral Wednesday Adams a natočil šialený príbeh plný prazvláštnych postáv o láske, príbehoch, zlatom srdci,hokeji, smútku, žiarlivosti, ľudskej dobrote a vražde. Kronjuvelerna je šialenosť i na škandinávske pomery, no napriek tomu je neskonale úprimná a pravdivá, taktiež vtipná i krutá zároveň. Film sprevádza výborný styling a herecké výkony, ktoré silno evokujú Veľkú rybu ako knihu i ako Burtonov film. Chcelo by to však vystrihať dobrých desať-pätnásť minút a rozhodnúť sa, či sa hráme na poetiku alebo na tvrdú realitu. Kiežby sa mi tak kniha, ktorá bola námetom na Kronuvelernu, dostala do rúk... ()

HanaM.

Kamarádka vedle mne plakala, já se smála, prostě klasická severská emoční bomba ala Adamova Jablka. Opět se sledujeme jakési filozofické, či v tomto případě spíše poetické hlavní téma, a ani nám nedochází, že vlastně sledujeme příběh vyšetřování jedné vraždy. Ale to je jen začátek. Člověk chvíli nedává pozor a už má pocit, že sleduje úplně jiný film. Jak jsem už řekla - film střídá žánry jako ponožky, dochází v něm k mnoha zvratům, ale co je na něm nejkouzelnější je pestrost témat. Je to asi jediný film, kterému se podařilo spojit lásku k hokeji, problematiku Downova syndromu, homosexuální/bisexuální orientace, španělských přistěhovalců v Dánsku a výroby zlata. A jen tak mimochodem, Alicia Vikander je nádherná ženská! ()

Vesecký

To tedy bylo něco hodně uhozeného. Jasně, klíčovou roli hrály ty klíče k jednotlivým branám, to jsem pochopil. Ale ta myšlenka se nějak rozplizla už tím, že vlastně celý film byl vyprávěním dívky ve vazební věznici o tom, proč a jak chtěla zavraždit svého kamaráda, který se narodil v týž den a touž hodinu jako ona. Trochu sociálna, když Fragantin otec je propuštěn z továrny otce Richarda, se smývá tím relativním přátelstvím mladých z různých třídních skupin, což samo o sobě moc nikdy neplatilo. A pak tam vystupuje ten bisexuál - nejlepší hokejista světa, z jehož vzezření bylo patrné, že i jeho herecký představitel je gay. Ale v dnešním filmu se láska mezi lidmi stejného pohlaví musí vyskytovat povinně, ať už se nám to líbí nebo ne. A tu ještě malý Jesus, roztomilé mongoloiďátko. Možná právě ta nevinnost pramenící z vrozeného postižení se hodila k těm klíčům a někoho citlivého mohla chytnout za srdíčko, ale mne ne. Zvláště ta poslední scéna s tím nebíčkem, jak si ho bere maminka k sobě... Jedna hvězdička bohatě stačí. ()

petikacka

Hmm...Film mě chytil drápkem od první vteřiny a už nepustil. Bylo to taaak...zvláštní..... taková magicko-realistická černá komedie s nádechem surrealismu, která si po celou dobu udržela ten hřejivý pocit lásky a lidskosti v srdci i duši diváka i když šlo o velmi smutná témata. A to byl právě ten nejsilnější zážitek a emoce z celého filmu. S jakoukoliv láskou se dá překonat všechno, ale bez lásky ....A úplně nejvíc nejlepší bylo, že to z jednoho neždímalo slzy na sílu. Začaly padat až po filmu při psaní tohohle komentu. No, normálně mě to rozsekalo. Za mě naprosto magicko-uchvácených 100% ()

ellegrey

Velmi dobrý film, složený z několika příběhů obyčejných lidí, které rozesmutní, vyloudí na tváři úsměch ale také zároveň pohladí na duši, s vynikající Alicií Vikander v čele. ()

Kajusska01

Nad tím filmem musím pořád přemýšlet, rozhodně to není pouze drama, zařadila bych ho i do jiných žánrů. Je to jeden z filmů, které jsou zvláštní a divné takovým způsobem, že ve mně zanechají hluboký dojem ještě dlouhou dobu po skončení. Je spousta věcí, které bych mohla vytknout, ale nějak nechci. Všechno to do sebe moc hezky zapadlo, i ty části, nad kterými by většina publika v kině vrtěla hlavou. ()

Chundys

Super fakticky :-). Zase jsem viděl Alicii Vikander, těším se na jejího Tomb Raidera a vůbec mi nebude vadit, že nebude svlečená :-) (no dobře, možná trochu). Korunovační klenoty mne nerozplakaly, ale bylo to tak krásné a tak krásně se na to koukalo. Velice upřímné, První klíč je ke štěstí, druhý klíč k radosti, třetí klíč k lásce a teď už vím i od čeho je čtvrtý klíč... Nebudu prozrazovat, opravdu se mi to líbilo :-) ()

Axident

Opravdu výjimečný zážitek. Jedině snad stopáž bych o pár minut ukrátil, ale i při dvou hodinách vám zůstane velice silný zážitek, těžko s něčím porovnatelný, sevrsky divné, jiné, příjemně praštěné, dojemné i dramatické - prostě paráda, ani s emi to nechci vměstnávat do slov, to se musí vidět! ()

agassi68

Tak bohužiaľ aj severskej produkcii nie vždy všeto vyjde. Tento všeobjímajúci mačko-pes sa skrátka vymyká z áčkových škandinávskych diel. Náznak tragédie z postihnutého syna a mamy umierajúcej na rakovinu je vzápätí preložený scénou šťavnato sa bozkávajúcich najlepších hokejistov NHL a onedlho znova utopeným bratom s Downovým syndrómom. Pre spestrenie je tu despotický prachatý otec,deptajúci rodinu svojou náročnosťou, jeho syn so železnou platničkou v hlave, či hlavná hrdinka hrajúca hokej s chlapcami. Človek nevedel, či sa má smiať a či plakať. A koniec bol len logickým vyvrcholením tejto zlátaniny.. ()

anatheman

Nebýt té naprosto zbytečné a kýčovité dějové linky s homokejistou, výsledek by se mohl potenciálně přiblížit pěti hvězdičkám. ()

markotter

Na začátku se zdá, že je to obyčejná detektivka, nebo thriller s vyšetřováním vraždy. Omyl, po chvíli koukání se za těmito věcmi se skrývá zvláštní, až duchovní film, poetický, absurdní, který ve vás co chvíli vyvolává všechny možné emoce a celou dobu si říkáte, jak je to krásně natočené. Film je schválně nastylizovaný jakoby do 50. let, přitom z jiných záběrů je jasné, že jde o současnost - trochu mi to připomínalo rukopis T. Burtona, zčásti také díky zařazení dějové linky s krasobruslařem, která byla tak šílená a komická, že by to asi jiný film tohohle druhu zabilo. Mně to ale vůbec nevadilo, bral jsem to prostě jako součást celku. Švédové zase jednou u mně zabodovali. ()

Veronica27

Ty magické, severské noci.Kdy přestaly existovat všechny zákony přírody...neexistovaly žádné vzdálenosti.Tak jsem natáhla ruku a z oblohy jsem utrhla tři hvězdičky.Celkem příjemný příběh, ale určitě nic, co by mě zaujalo. ()

mira.l

Tak už pod tím českým názvem jsem si představoval něco o dost jiného, nějaký historický výpravný film. No nevadí, Alicia Vikander byla skvělá, byl by to i docela zajímavý příběh, jen kdyby to nebyl takovej guláš všeho možnýho. Poněkud mi tam lezly na nervy ty pasáže "pod vodou", se zlatou rybičkou, no a nakonec se stane neuvěřitelný happy-end, kdy se z jednoho buzeranta hokejisty nebo spíš krasobruslaře či co to bylo, stane heterák, ukáže se, že tatínek - alchymista-amatér tím, že vyhodil barák do luftu, mimoděk vyrobil kýžené zlato a navíc Alicia ještě chytí zlatou rybičku, dávno předtím spláchnutou do hajzlu. Tak tím to šlo celý poněkud do hajzlu. Hlavně za Aliciin výkon slušné tři *, jinak znovu vidět myslím netřeba. ()

mignonka

Opravdu zážitek! Místy trochu přitažené za vlasy, ale celek, namíchaný ze skutečnosti a snu, melancholie a humoru, dohromady funguje perfektně. Snad jen ten americký konec by neškodilo vypustit. ()