Kon-Tiki

• Velká Británie Kon-Tiki (více)

Nor Thor Heyerdahl a jeho Kon-Tiki, světoznámý příběh nebezpečné plavby v roce 1947 do Polynésie. Film vypráví o přípravě cesty, ale hlavně se koncentruje na plavbu samou, na neuvěřitelné dobrodružství, které ovlivnilo historii a změnilo názor na skutečné osídlování Polynesie. Film zatupoval Norsko na řadě festivalů.
(Film+)

Dont

Celá tahle záležitost, o které pojednává snímek Kon-Tiki, byl mimořádně zajímavý projekt. Spolu s absencí plnohodnotného filmového předchůdce a exotickou polynéskou příchutí je to obrovský vklad, který ale tvůrci nedokázali využít a zůstali z mého pohledu daleko za očekáváním. Ojedinělý a hrdinský mořeplavecký skutek, podniknutý z touhy prokázat všeobecně odmítanou teorii, by si zasloužil mnohem kvalitnější a napínavější zpracování. Ve vší úctě k severské kinematografii (která vyprodukovala mnoho skvělých filmů) je Kon-Tiki pouze průměrným snímkem, který občas až nudí, nabízí příliš nekonzistentní herecké výkony a především díky chabému scénáři nedokáže vytěžit maximum ani z nebývale silných momentů. ()

PP66

Novodobí Vikingové dobývají Polynésii ve stopách dávných Peruánců - mile seversky teplé, i když kluci spolu snad za ty necelé čtyři měsíce nic neměli;o) ()

Vědma

Šest blonďatých Vikingů se v oblecích vydalo na plavbu přes Pacifik, přičemž ten, který to celé zbuntoval, neuměl plavat. Film možná nenaplnil tak úplně potenciál, který měl, ale přesto přiblížil bláznivou misi, které bych se nechtěla účastnit ani omylem. ()

Frenegonda

Chci dál žasnout nad odvahou a lidí v dávných dobách, kdy propluli tím obrovským modrým neznámem! Ještě větší obdiv patří těm odvážným, kteří naskočili na maličký vor a rozhodli se proplout tou obrovskou masou oceánské modři. Zpracování filmu je zkratka dechberoucí! ()

stuntmanMIKE

Presne jeden z tých filmov, ktoré sa hodnotia štyrmi hviezdami... Filmu nie je veľmi čo vytknúť, aj keď posádka voru má výzorovo silne homosexuálne prvky... Je to výborný film, ale niečo málo tomu chýbalo aby bol plný počet. Úvod filmu totiž začne veľmi sľubne a človek má pocit, že pojde skutočne o veľmi dobrý dobrodružný film... problém je v tom, že aj napriek skvelým scénam tomu čosi chýba... mne osobne by viac zaimponovalo, keby boli vzťahy medzi posádkou viac vygradované a keby bola lepšie vykreslená "ponorka" na lodi. Každopádne vôbec to nie je zlý film a kto má rád podobnú tematiku príde si na svoje. Po vizuálnej stránke tomu nie je čo vytknúť... tam to šlape na 100% (až na tú metrosexuálnu posádku), tak isto funguje napätie vo vyhrotených scénach. Takže ja som bol spokojný a to tak, že aj odpustím scénu, kedy vychudnutý Ole Gaydahlen vytiahne za chvost na člnok 500 kilového žraloka bieleho... 80% ()

easaque

Tento komentář bude společný pro oba snímky se stejným názvem. Srovnávat nejdou, protože každý výpravu předvádí jinak, ale vzájemně se docela doplňují, i když nejvíc prozradí nejspíš knížka. Na původním dokumentu je rozhodně nejpodstatnější autenticita, která tuto objevitelskou plavbu představuje především po vědecké a průzkumnické stránce, ale nevyhne se i různým trablům okolo příprav a v průběhu plavby. Za to film z loňského roku se tomu věnuje jen povrchně, protože je zaměřen na většinového diváka. Navíc však ukazuje vztahy mezi jednotlivými účastníky výpravy a taky samozřejmě efektní situace z průběhu plavby, na které nebyl původně čas natočit. Tento film se mi líbil, tak na 3* - více v podrobném hodnocení [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Beagle

Evropský film, který svou formou útočí na nejlepší zaoceánskou (v tom je tak trochu jinotaj...:) produkci. Vynikající herecké výkony a solidní scénář pak dávají zapomenout na trochu zkratkovitý úvod do problematiky s několika Thorovými zytečně názornými "aha" momenty. Opravdu kvalitní podívaná, bravo. ()

roorybacky

Fakt, že trikové scény působí dosti nevěrohodně, bych byl ochoten filmu odpustit. Fakt, že tvůrci shledali nutným (přestože k tomu byli dost možná tlačeni) sám o sobě neskutečně silný příběh uměle a zcela zbytečně patetizovat a "zpřístupňovat", už méně. Spíše než tradiční drsnost severské kinematografie na mne z Kon-Tiki dýchla levná snaha o nápodobu hollywoodského vzoru, a to především v jeho rozpačitém závěru, který ani zdánlivě nevystihuje míru závažnosti prožitého, jak tělesného, tak duševního, vypětí, a jím dosaženého lidského a vědeckého úspěchu. Dalším neduhem snímku je jeho uspěchanost - vyostřující se vztahy mezi jednotlivými členy posádky, stejně tak jako jejich charaktery, jsou jen velmi letmo a neuspokojivě načrtnuty a film znenadání jakoby přeskočil ze začátku plavby rovnou na její konec - úplně mu chybí prostředek. Dokáži si představit, že by Kon-Tiki dopadl znatelně lépe ve formě minisérie, ale v současné podobě je pro mne vzhledem k nepopiratelné velikosti a výjimečnosti svého námětu spíše zklamáním. ()

M.i.k.e

norský Ryan Gosling v pokračování Life of Pi...film místy působí jako by mu chyběla šťáva,ale naštěstí to dokáže plně vynahradit výbornými momenty.Jakkoliv se tvůrci nezabývali nějakým podrobnějším vykeslením postav,je vidět,že s Heyerdahlem asi nebylo zrovna lehké pořízení,ale nejspíš právě proto dokázal velké věci.Originální Heyerdahlův dokument jsem neviděl a i proto jsem se velmi dobře bavil...80% ()

johny89

Velmi kvalitní norský film o Thoru Heyerdalovi. Nádherné záběry z exotické cesty, mnoho silných momentů a absence jakékoliv nudy i přes to, že myšlenka výpravy je více než tříměsíční cestování na voru, kde si člověk ani nemůže kvůli žralokům skočit do vody. Člověk musí být asi trochu blázen, aby dokázal uskutečnit něco takového. ()

Martin741

Sympaticky seversky film o plavbe cez Pacifik roku 1947. Fauna /zraloky, velryby/ potesi, atmosfera fajn, herci hraju odusu, spokojnost : 80 % ()

BarryLyndon

Hrozně krásný chlapský, dobrodružný film a neskutečná pecka. Je mi zase 12 a přelouskávám tu knížku. Strašně mě to vtáhlo. Pěknej film. Škoda, že to u nás nějak minulo kino distribuci, přitom tu ten příběh byl docela populární... 9/10 ()

Rocky88

Vizuálně úchvatné a nenudící, přesto jsem po hodině zapomněl, že jsem to viděl. Nejspíš je to absencí boje člověka s přírodou, který byl nahrazen melodramaty. Herecky se však zadařilo, a tak všechny tyhle blbosti jsou aspoň uvěřitelně zahrané. Promrhaný potenciál na druhou. ()

Nach

Byla nebyla jedna pohádka o tom, jak se Podivín dozvěděl o tom, že slunce vychází na východě a zapadá na západě. I rozhodl se proto sluncem stát a na západ za sluncem odcestovat. Proč? Protože tak kdysi cestovali jiní podivíni. A tak dvě hodiny sledujeme podivuhodnou cestu několika odvážlivců, co se rozhodli vzdorovat mořským vlnám i mořské nemoci, aby na voru s kormidlem bez pádla dokázali odplout až k Edenu, kde si rozbijí hubu! Radost z toho cestování není taková v jakou jsem doufal. A ač jsem postavám fandil a krásu přírodní si užíval, stále jsem měl pocit, že to celé mohlo být ještě lepší. Bohužel tentokrát tak ale nebylo. Přeškoda, ale i tak palec nahoru. 75% ()

Cheeter

Zase jeden z filmů, který jsem musel odkládat, než jsem se k němu dostal. Rád bych se na něj podíval dřív, ale jaksi to z technických důvodů nešlo. A škoda, rozhodně bych se na něj dřív rád podíval. Dobrá podívaná, dobře zpracování a zapojení dobových záběrů z výpravy. A dokážu si představit, že ti chlapi toho museli mít dost. ()

C0r0ner

Původní Heyerdahlův dokument nebyl špatný, ale ani tak se nejednalo o kdovíjaký skvost. Kon-Tiki mi přišlo o velký kus delší, než by bylo vhodné a navíc se v něm objevovaly scenáristické taháky (žraloci všude), aby se na to člověk vydržel koukat. Pokud něco, tak originální verzi. 55% ()

campix

Norský velkofilm, který se stal nejnákladnějším filmem v norských dějinách i když pro hollywoodský film by to byla směšná částka, měl vyhrát Oscara za nejlepší cizojazyčný film místo akdemií zbožňované velmi dlouhé a senilní Lásky. Příběh norského dobrodruha, který přeplul Tichý oceán pouze na balzovém voru. Neskutečný příběh podle skutečné události. Silnější než film je samozřejmě samotná událost, ale to je u takovýhle filmů běžné. ()

Orlando Bloom se vrací k pirátům

Orlando Bloom se vrací k pirátům

19.08.2015

Ano, k těm z Karibiku. Představitel Willa Turnera se totiž objeví v pátém díle úspěšné blockbusterové série, který ponese název Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Jack Sparrow s tváří… (více)

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

22.06.2014

Legendární producent Jerry Bruckheimer (Mizerové, Skála) už nedělá primárně pro studio Disney. Po několika finančních zklamáních (Princ z Persie, Čarodějův učeň, Osamělý jezdec) mu nebyla obnovena… (více)

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

12.08.2013

Jak jinak, může za to Osamělý jezdec. Největší komerční průšvih letošního léta čelí ztrátě v odhadované výši 160 – 190 milionů dolarů. Kvůli tomu teď šéfové studia Disney dávají pořádný záhul Jerrymu… (více)