Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na motivy skutečných událostí, které se odehrály v Wlodowie. Thriller o zločinu, který otřásl polskými médii. V malé vesničce dochází ke krvavé vraždě šedesátiletého recidivisty, který již dlouhá léta terorizuje své sousedy. Pachatelem může být kdokoliv z místních obyvatel. Jsou zatčeni a obviněni tři bratři. Začíná vyšetřování, ve kterém vyplavou na povrch mnohá ukrytá tajemství obyvatel vesničky. (gudlak1)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (65)

Flego 

všechny recenze uživatele

Spoločnosť je postavená na hlavu, ak je obeť nútená brať spravodlivosť do vlastných rúk. Práve polícia a lekári si to zlízli naplno a ich strata empatie a ľahostajnosť bola živnou pôdou pre páchanie trestnej činnosti. Preto sa niet čomu diviť, ak mal odpudivý Zaranek ( Wieslaw Komasa ) dostatok času na terorizovanie spoluobčanov... Drsná dráma sa odohráva v jednoduchých vidieckych domoch s jednoduchými ľuďmi a herecká prirodzenosť je ozdobou snímku. Akoby ani nehrali, ale skutočne prežívali desivú skutočnosť. Realita sa prelína s retrospektívami a to umožňuje, aby divák až do konca s napätím očakával rozuzlenie prípadu. Debut Krzysztofa Lukaszewicza ( napísal aj scenár ) síce potrebuje v niektorých fázach vypilovať, ale jeho rekonštrukcia skutočného prípadu je jednoduchá, emotívna a realistická. ()

lillien 

všechny recenze uživatele

Skvělé skutečné drama o tom, že právo na ochranu před zlem ještě nemusí mít oporu v zákoně. Morální právo v paragrafech nenajdete. Zparchantělej zmrd je přeci taky jenom člověk se všemi právy, jaká máte vy. Na rovinu se přiznávám, že bych se k tamnímu lynči přidala a ani bych nepřemejšlela, jestli když majznu dědka rejčem po palici, to rozdýchá, nebo ne.. Pak ale ty následky. Komu by se chtělo nastavovat 10let prdel cigošskýmu kápu ve vězení. A taková dilemata mám ve filmu opravdu ráda. Jsou to totiž opravdové problémy a skutečný život. Velké plus tohoto snímku vidím kromě výborného zpracování hlavně v perfektních hereckých výkonech. Absolutně přirozené, civilní herectví, kdy herec vesničana nehraje, ale přímo jím je.Všechny postavy do jednoho byly zahrané tak uvěřitelně, jako bych se na tu událost dívala v realitě a ne ve filmu. Z toho dědka mi bylo vážně fyzicky nepříjemně. Polská tvorba má u mě čím dál větší důvěru. Národ veksláků, ale filmy točej, že by se od nich mohl Hřebejk učit. ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Polská vesnice se od té české prakticky neliší a příliš se neliší ani její obyvatelé, takže bylo celkem snadné se identifikovat s prostředím i se samotnými aktéry. Jedového dědka, který teorizuje své okolí, jsem si také dokázal představit poměrně snadno a Wieslaw Komasa mi to tady značně zjednodušil. Byl ukázkově na zabití. Fakt, že vesničtí policajti přistupují k týrání jako k místnímu folkloru je také uvěřitelný, ačkoliv doufám, že v našich končinách by to až sem nedošlo. A stejně tak dokáže člověk pochopit, že toho jednoho krásného dne začnou mít místní chlapi plné zuby a zařídí se podle svého. Soud pak stojí před dilematem, jak k tomu všemu přistoupit, protože jakkoliv se zdá, že vražda je prostě vražda, tak ve skutečnosti tomu tak nemusí být. Lincz je naprosto dokonalá a věrná rekonstrukce, které prakticky nemám co vytknout. 90% ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Už zase Je třeba zabít Segala! Tentokrát jde o vizuálně naprosto dokonalého, obstarožního mukla, kterého opravdu snad museli vyhrabat v nějaké třetí nápravné. Neskutečný mazlík! Je s ním sice trochu nuda, ale zapadlé polské vidle jednadvacátého století jsou vykresleny perfektně, až by nejeden z Mrštíků radostně zaplesal. Jednou jsem takhle jel "zkratkou" do Orlických hor a podařilo se mi na vynikajících (odjebal jsem si tlumiče a poloosu) a dokonale značených drogach państwowych nepatrně zakufrovat. Že jsem v prdeli jsem zjistil podle toho, že cesta náhle skončila v kupě hnoje, a když jsem vylezl z auta, abych se zeptal kudy zpět do civilizace, prošla kolem liška a povídá: "Dobrou noc, pane verbal!" Samozřejmě polsky. Hned jsem i poznal, že obyvatelé jsou přátelští a mají cizince rádi! Otylé, neholené, škaredé ženy s vydojenými prsy v socialistických teplácích po pupek začaly kvapně zahánět do polorozpadlých baráků své otrhané, zablácené ratolesti, jejichž oduševnělé výrazy nenechávaly nikoho na pochybách, že otcové jsou s matkami pokrevní příbuzní nebo se rekrutují z řad podvyživeného, domácího zvířectva. Rovněž neholení, zavalití muži, v jejichž obličejích se zračila zářivá inteligence průměrného skotu, čpící měsíc starým potem a samohonkou z pravých otrub, se v zapařených gumácích, které nesundali snad od dob kolektivizace, šouravě blížili mě uvítat. Místo chleba a soli však měli v rukou drobné zemědělské nástroje. No co vám budu povídat! Raději jsem nečekal, až mi pro ukrácení mé dlouhé chvíle radostně předvedou nějaké to folklórní pásmo písní a tanců, vletěl jsem zpět za volant, motor naštěstí naskočil, kvílící pneumatiky po pár proklouznutích přilnuly k mrvě a já mohl přes nejbližší pankejt z toho osmnáctého století prchnout, aniž by mě zlynčovali. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Hodně dlouho jsem tohle musel vydejchávat, protože Lincz si vzal moje emoce do posledního gramu. Jestli mě něco dokáže vytočit daleko za červenou tak je to mlácení ženský. Nic ubožejšího už chlap udělat nemůže a když jsem viděl jak tam ten zmrd mlátí jednu ženskou za druhou, tak se ve mě vařila krev a nepřestala ani v jiných složkách filmu. Neschopnost policie ochránit obyvatele vesnice, sváznost státu si s takovou věcí poradit a především důsledky za čin pro lidi, který byli tím vším zahnaný do kouta. Opravdu mimořádně silný a emotivní film a skvělá filmařská i herecká práce, protože všechno vypadalo naprosto realisticky. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (3)

  • Snímek byl v roce 2011 nominován na cenu Złote Grono, a to v kategorii nejlepší film. (gudlak1)
  • Skutečný zločin, podle kterého je film natočen, byl spáchán 1. července 2005. Obyvatelé polské vesnice Włodowo tehdy umlátili k smrti recidivistu Józefa Ciechanowicze, který je dlouhodobě tyranizoval. Dne 18. prosince 2009 byli viníci vraždy omilostněni prezidentem Lechem Kaczyńskim. (Homerking)
  • Leszek Lichota byl v roce 2011 nominován na cenu Zlota kaczka pro nejlepší debut v mužské roli. Na stejnou cenu byl snímek nominován také v sedmi dalších kategoriích, a to nejlepší film, nejlepší scénář, nejlepší foto a rovnou čtyřikrát pro nejlepšího herce. (gudlak1)

Reklama

Reklama