Nazareth - Nekonečný rockový mejdan

Miloslav Šmídmajer

Jakub Vansa

Zvuk:

Edgar Dutka

Dokument o historii i současnosti rockové legendy Nazareth. Tentokrát neobvykle podaný českými tvůrci. Film nenásilnou formou mapuje historii a hlavně: je osobitou zpovědí členů kapely. Převážně dvou zakládajících muzikantů, basáka a zpěváka. Dokument je v podstatě rozhovor s těmito legendami, s tím rozdílem, že otázky nikdo neklade. Jen ti dva se vyskytují před kamerou a vypráví. Odehrává se na různých místech během českého turné, hotelové pokoje, nahrávací studio, český autobus. Nazareth se sami hodnotí jinak, než byli jejich současníci. Nevyhazovali televizní přístroje z oken hotelových pokojů, byli spořádaně ženatí, měli děti a přesto měli neuvěřitelný světový úspěch. Pro každou zemi upravují repertoár aktuálního turné. Mají zmapováno, že pojem hitu od Nazareth je v každé zemi jiný. V době jejich velké slávy jsem je také poslouchal. Ale po zhlédnutí dokumentu získali ještě můj respekt. Dnes sedmdesátiletí staříci mají pořád neuvěřitelný elán ke koncertování, nahrávání, do života. Jejich současné nadšení pro jejich hudbu mi připomínalo něco, co kdysi fungovalo jen u amatérských kapel. V roce, kdy šel dokument do kin, odešel ze zdravotních důvodů z kapely jejich zakládající člen a rozpoznávající prvek Nazareth, zpěvák Dan Mc Cafferty. O to je film, ještě s ním, zajímavější.(4.1.2016)

Pro me to byl dobre zvladnuty dokument. Trosku mene obvyklou formou, ale pro me idealni. Neni to plne dat a poctu prodanych desek. Spis vzpominky hlavnich akteru na uplne banalni veci, ktere zazili. Me se to libilo.(18.7.2015)

Nazareth byli vždy tak trochu ve stínu větších a často komerčnějších skupin, ale to vůbec neznamená, že hráli špatně. A je nanejvýš záslužné, že se třeba poněkud pozdě, ale přece můžeme podívat na jejich kariéru. Možná ne podle obvyklých klišé, ale určitě zajímavě a mnoho z nás může nostalgicky zavzpomínat. Leč mé hodnocení neberte zcela objektivně - měl jsem možnost se s Nazareth setkat a byl to skutečně nevšední zážitek.(26.11.2013)