V prosinci 1994 čtyři teroristé Ozbrojené islámské skupiny (GIA) unesli letadlo společnosti Air France na letišti v Alžíru s 227 osobami na palubě. Teroristé požadovali osvobození svých spolubojovníků a okamžitý vzlet letadla. Teprve po dlouhých diplomatických vyjednáváních mezi francouzskou a alžírskou vládou a popravě 3 cestujících opustilo letadlo Alžír, muselo však přistát na letišti v Marseilles-Provence, protože nemělo dostatek paliva pro let do Paříže. Film sleduje tři postavy, Thierryho, člena GIGN, Carole Jeanton, ambiciózní technokratku z ministerstva zahraničí, a Yahia Abdallaha, odhodlaného džihádistu. (oficiální text distributora)

lysohlava

Toto pro mě byla největší pecka letošního FFF (a bohužel jediný film z FFF, na kterém nás nebylo v sále víc jak 20). Líbilo se mi, že jsem nebyla emočně vyladěná pouze s pasažéry letadla, jako u většiny podobných snímků, ale mohla jsem sledovat i politické zákulisí střízlivým okem. Při závěrečných titulkách jsem snad slyšela tlukot srdce pána, sedícího přede mnou... Filmu nemůžu nic vytknout. Tak jsem mrkla na režiséra, že bych od něj zkoukla ještě něco... Zjištění, že takový nářez je teprv jeho druhým snímkem bylo fascinující. Jméno Julien Leclercq budu pečlivě sledovat. ()

celticek

Stereotyp,šeď,nuda. Obrovské zklamání. Asi jsem se díval na jiný film,než většina ostatních. Ničím nevybočuje, ničím nepřekvapí, hercům se nedá věřit ani fň. Kdysi jsem na toto téma viděl dokument na čt2. Mnohem lepší zážitek, by the way... ()

diffside

Na film som sa tesil, no mam z neho zmiesane pocity. Cakal som urcite viacej akcie, no toto mi skor pride ako drama. Vztah medzi manzelkou a hlavnou postavou mi absolutne nesedel a vsetky sceny, v kt. vystupovala jeho zena s deckom mi prisli strasne nudne a divne. Najlepsie svoje postavy zahrali teroristi, inak podla mna dost bieda. ()

Godhaj

,,Vítejte ve Francii. Já jsem prefekt Guérin." Přepadení je film velmi strohý, a to jak vizuálně, tak i příběhově. Celý děj je téměř doslovná rekonstrukce teroristického útoku z roku 1994, tedy velmi podobné téma, které zpracoval Greengrass a nutno říci že mnohem lépe. Režisér vsadil na vizuální háv téměř černobílý, což se mi velmi zamlouvalo, neboť to koresponduje se strohostí vyprávění. Výhrady mám ovšem ke kameře. Ruční rozklepané záběry z akčních scén či při poradách jsou dobré a podporují napětí, ale problém je, že se tyto rozkepané záběry objevují i ve scénách, kde evidentně postrádají smysl. Herci jsou vybraní dobře a hrají to, co mají. Co se příběhu týče, některé části jsou zcela zbytečné (rodinná linie), jiné jsou zase nudné (štáb politiků). Celkově se však jedná o kvalitní a hlavně napínavý příběh, který ovšem má spoustu drobných vad. ()

faraoon

Tak tento žánr žabožroutům opravdu nejde. Hraný dokument je nudný, placatý s mizernou kamerou a nevýraznými herci. Stačí deset minut na Wikipedii. ()

Ferenzo

Miluju filmy podle skutečných událostí. Pomáhají mi se lépe vnořit do dané situace, protože vím, že se stala. Assault je jeden z nich. Někdo možná sníží známku filmu kvůli kameře, ale právě ta se mi hodně líbila. Stejně jako filtr, se kterým je celý film natočen, téměř bez barev a hudby. Nemá to totiž být ani zábavné, ani akční, ale autentické. A to se hodně povedlo. Všichni kdo nemají rádi radikální islamisty a příběhy podle skutečných událostí. 75%. ()

stone

Tenhle film by měli promítat našim URŇÁKŮM, aby viděli jak se to nemá....buď to přehnal režisér nebo jsou frantíci (je to snad podle skutečné události) opravdu neschopní...nechat postřeleného kámoše ležet na podlaze a neodtáhnout ho do bezpečí, to se fakt nedělá....atd atd. ()

Adámo

Film s velmi, velmi silnou atmosférou a zároveň dobrým řemeslným provedením. Jenže konec mi dokázal zážitek pokazit. Nejsem odborník na taktiku GIGN, vůbec se o toto téma nezajímám a možná je moje úvaha naivní, ale s ultimátními schopnostmi, kterými je tato jednotka známá, nerozumím, jak mohli tak "pokazit" dobytí kabiny letadla. Pokud to takto přesně bylo doopravdy, z nějakých důvodů, měly být tyto scény natočeny jinak. Pokud si to takto vymysleli tvůrci filmu, je to špatně, protože to postrádá hlavu i patu. Chápu, že nemohli kvůli pilotům hodit do kabiny granát, nicméně v roce 1994 dávno existovaly flashbangy a podobná výbava, které, mně z neznámého důvodu, nebyly použity. Přijde mi to jako umělé vygradování příběhu, které se dalo zvládnout jinak. Srovnávat s United 93 nemá smysl, protože Greengrassův film je jedinečné mistrovské dílo. | 11/2012 ()

lmc

Skvělý vizuál, technické zpracování, výborná atmosféra, slušné napětí, několik okousaných nehtů... SPOILER ALERT ten závěr je však dost stupidní (ať už podle reality či ne) - to neuměli francouzi v roce 94 používat flashbang ani kouřové granáty? Rozhodně mě finálo neoddělalo tak jako Let 93, oproti kterému je Assaut stále o třídu níž - a přesto jde o vynikající počin. ()

blondboss

Francúzska kinematografia naberá na kvalite. Žeby? Tento film tomu skôr nasvedčuje. Kvalitne dramaticky zvládnuté zobrazenie tragických udalostí letu z Alžírska do Paríža v roku 1994, ktoré ma zaujalo najmä dvojakým pohľadom na dané tri dni. Z pohľadu teroristov a ľudí v lietadle a z pohľadu špecializovanej jednotky, ktorá nakoniec musela zasahovať. Herecké výkony síce priemerné, ale musím povedať, že vyvážené boli kamerou a strihom. Dal by som aj viac hviezdičiek nebyť tak zbytočným klišovitých obrazov v niektorých pasážach. To hádam nemysleli vážne, keď sa tam všetci štyria teroristi v obsadenom lietadle modlili a klanali sa Alahovi niekde v zadnej kabínke, zatiaľ čo ostatní si kľudne sedeli a nič nerobili. A ten chlapík, čo vyjde von odsunúť dvere a vráti sa do lietadla namiesto toho, aby ušiel? To som akosi neprekusol. Okrem toho, prvá polka filmu nuda. Posledných 20 minút bolo ale vyšperkovaných. 70 % ()

jack_scott

Pěkně dramaticky prokreslená historická akce, miluju tyhle pseudodokumenty. Tentokrát je to řádně drsné, reálné, člověk s tím hlavnim hrdinou docela soucítí ...jakkoliv příjemně zrovna nepůsobí. Když ho tam pak ten arabák rozstřílí akačkem, a po chvilce mu buchne u zad granát, tak to působí fakt dobře. Člověk s nim soucítí...Zástupce dosti vzácné kategorie jest tento film, jen víc jich. ***** a 92ˇ% ()

srolyma

Banda zfanatizovaných alláhakbarů unese v Alžírsku letadlo s úmyslem napálit s ním do Eiffelky a připravit tak Frantíky o jejich falický symbol. Dost nepochopitelně letadlo unesou ještě, když stojí na letišti, takže pak polovinu filmu složitě vyjednávají o tak fatálním problému jako je odstranění schodů. Když schody konečně někdo odveze a letadlo vzlétne, tak zase kapitán pro změnu zjistí, že nemá dost paliva a že se cestou ještě musí stavit někde u benzínky. Tam už na ně čeká přepadovka, která se na letadlo vřítí ukrytá na dvou pojízdných schodištích. Ne, není to parodie, je to podle skutečné události z počátku 90.let. Formou se to blíží spíš hranému dokumentu než akčnímu filmu a jak mě francouzské filmy posledních let baví, tak tohle se jim dvakrát nepovedlo. ()

Rodriguess

Velmi vydareny film. Nic mu nechyba nic nie je prikreslene. Vsetko na mna posobilo realne a dej bol strhujuci. Je vela americkych prepadakov v tomto smere ale francuzi sa s tym pohrali a vysledom je pekne dielo. ()

Nová přehlídka francouzského filmu v Praze

Nová přehlídka francouzského filmu v Praze