Přepadení

The Assault

Akční / Thriller

Francie, 2010, 95 min

• Radiq

Žabožroutská teroristická nuda. Asi kvůli vážnosti situace a retru roku 94 to bylo cely v jakejchsi šedivejch barvách a to se mi nelibilo. Co je ale horší - bylo to vyplněny hromadou nezajimavyho balastu (rodinná pouta, lidi z politiky, přípravy na útok), takže se to hrozně táhne. V podstatě tam mohla být jen ta přestřelka na konci a i ta nebyla nic moc. Postavy uplně o ničem a neměl jsem důvod si k nim dělat nějakej vztah. Kdyby všichni chcípli, vůbec by mi to nevadilo. No a teď si tu arabskou chamraď taháme do Evropy. Pěkně děkujem!!!(24.11.2016)

Přepadení je velice příjemným překvapením Festivalu francouzského filmu 2011. Funguje na stejných principech jako úspěch Greengrassova slavného snímku Let č. 93. Je totiž zobrazením skutečných událostí kolem francouzského letadla uneseného islámskými fundamentalisty a následným osvobozením rukojmí speciální zásahovou jednotkou. Filmový štáb se soustředil na maximálně hodnověrné zachycení jednotlivých fází únosu a atmosféry jednak v letadle, jednak ve vládním krizovém týmu a stejně tak i mezi členy zásahové jednotky, která se připravuje k úderu. Autenticita, výjimečnost vyhrocené krize a napětí podpořené vhodně zvolenou dynamickou hudební složkou jsou hlavní přednosti Leclercqova snímku. Ten se vlastně nijak netají tím, že představuje hold práci bezpečnostních složek a v některch momentech se nevyhne určitému patosu a prostřednictvím zpomalených záběrů narušuje dokumentární pojetí filmu. Vytknout by se dala i linie kolem ambiciózní úřednice Ministerstva zahraničí, která je v tomto pojetí v podstatě nadbytečná a narušuje polaritu souboje mezi zločineckou organizací a jejich policejními protihráči. Přesto je to silný a kvalitní film, jehož účinek podtrhuje i velice rozumná stopáž a vyváženost mezi psychologickým dramatem vyjednávání a akční koncovkou. Celkový dojem: 90 %.(26.11.2011)

50%.(24.6.2012)

Perfektně natočený thriller, docela se povedlo omezit vžité předsudky a laciné gesta... teda aspoň v porovnání s příšerným United 93. Svižná kamera a střih udržuje napětí v nejvyšších otáčkách.(7.1.2012)

Těšil jsem se jak malej kluk, ale teď jsou mé pocity smíšené. Francouzi se snažili o maximální autentičnost, což se jim docela i povedlo, nepočítám-li naprosto zbytečnou postavu manželky jednoho z policistů. Problém je, že tady ta věrohodnost byla spíše na škodu, ačkoliv některé momenty byly hodně silné. Pokud se jedná o samotný zásah, tak tady podle mého filmaři odvšdli maximálně profesionální práci, ale i přesto mé očekávání zůstalo nenaplněno. 60%(30.1.2012)