Kronika

Kronika temna

Chronicle

Kronika

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

Takových filmů je velmi málo a proto si je užívám naplno. Teen divák je štěstím v oblacích a starší se pohybuje v pocitu jako před desítkami let. Chronicle je naplno vizuálně/sci-fi podívaná, která jde do maxima. Žádný zdlouhavý začátek proč vlastně získali tak velkou "moc", hned se spouští akce od prvních minut. Co bych viděl jako velký plus je KAMERA - výborná, navíc s perfektním reálným pohybem s doplněným střihem. Pro mě zatím malá euforie roku.(4.6.2012)

Neotřelé zpracování superhrdinského filmu. Trank si vyhrál i s použitím found-footage, tentokrát ne jedné, ale vice kamer. Působivé jsou rotující záběry, hlavně díky Andymu procvičování telekineze. Vývoj tří hlavních hrdinů, je ukázkový (i herecky jde o dobrou práci). V podstatně žádná z postav se nechová černobíle a ke svému počínání má logické důvody. Zasazení do Seattlu dodává příjemný nádech reality. Za pár šupů se navíc dočkáme více vizuálních laskomin, než by běžný fanoušek očekával.(6.2.2013)

• hellstruck

I'm stronger than all of this!I'm an apex predator! Trochu jsem čekala, že to bude něco jako filmové zpracování Misfits a místo toho jsem měla většinou pocit, že koukám na nějaké amatérsky natočené frajeřinky na youtube. "Joo" "Nemožnýý!" "Hahaha"-to je tak asi veškerý obsah scénáře. Jinak příjemně temné, i když forma found-footage mě tedy vůbec neoslovila. První půlka docela nudná, druhá naopak až příliš přehnaná, charakter hlavního hrdiny nebyl vykreslen natolik dobře, aby divák pochopil, proč SPOILER si oblíbil terorizování a zabíjení.Konec uspokojivý a předvídatelný, ale celkově zkrátka nic,co bych musela vidět ještě jednou.(12.3.2012)

Asi ještě půl hodinu po projekci jsme vymýšleli triky, jakými bychom „ublížili/nachytali“ tomu či tamtomu. Po určitém vystřízlivění je ale třeba přiznat, že Kronika je především jedním velkým kalkulem, na druhou stranu ale i přehlídkou tvůrčí vynalézavosti – prostě prakticky primitivní nápad je zpracovaný se slušným elánem a nadšením, což je nutné ocenit. To bylo asi tak: hodně laciné okolnosti (zářící šutr) daly dohromady jednu nesourodou trojku a ta může nově hýbat s objekty, nejprve malými, potom zatraceně velkými. Vtipné zkoumání limitů nových schopností se pochopitelně změní v poměrně našlápnutý thriller, protože každý podobný film potřebuje svého záporáka. Dávno je jasné, že „zlobit“ s nově nabytými schopnostmi začne ušlápnutý introvert.. Sečteno, podtrženo: tenhle experiment, kterého limituje kameramanská práce a trpí rozkolísaným tempem, baví a leccos jsem mu odpustil. Co mu mělo vyjít, tak si troufám tvrdit, že si sedlo!!(29.5.2012)

Found footage kronika o tom, jak novodobá Carrie k superschopnostem přišla (zdravíme létajícího Čestmíra a Meteor Mana a jejich šutráky), chviličku se díky nim vyhřívala na slunci středoškolské popularity a když sluníčko zašlo, rozpoutala peklo. Má to pár sympatických nápadů (hlavně levitování kamery) a slušné triky, ale celkově je to předvídatelné, tu a tam nedořečené (původ šutru nebo kdo vlastně nakonec kroniku z různých matrošů sestavil) nebo nelogické (získáte superschopnosti, ale až po pár týdnech vás poprvé napadne, že byste jimi mohli zachránit svou umírající matku) a i při té velmi skromné stopáži mírně uondané. Každopádně superhrdinské storky tím po VYVOLENÉM a TEMNÉM RYTÍŘI dostávají další koňskou dávku realismu.(22.2.2012)

• - V scéne, kde Andrew (Dane DeHaan) drtí auto svojou silou, bola natočená za pomoci tisíc kíl hydrauliky. (Greenpeacak)

• - Pred natáčaním podstúpili herci dôkladný tréning v špeciálnych oblekoch, ktorý im pomáhal "lietať". Reakcie hercov boli rôznorodé. Niektorí si tréningy obľúbili a tvrdili, že je to lepšie ako v Disney Worlde, iní mali už pri pomyslení "žalúdok v krku". (Greenpeacak)

• - Natáčelo se osmáct týdnů od května do srpna 2011, z finančních důvodů převážně v jihoafrickém Kapském Městě a kanadském Vancouveru. Kvůli natáčení v JAR si museli filmaři nechat přivézt klasická auta s levostranným řízením. Film se odehrává v USA, jenže v Jižní Africe se podobně jako ve Velké Británii jezdí vlevo a auta mají volant vpravo. (curfew77)