Kronika

Kronika temna

Chronicle

Kronika

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

|| Scenár: Max Landis / Story by Max Landis, Josh Trank | Hudba: ? | Produkcia: John Davis, Adam Schroeder | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Davis Entertainment | Rozpočet: 15 miliónov $ | Tržby: 125,176,837 $ || Eňo ňuňo záležitosť, ktorá potvrdzuje, že ešte je čo spracovávať v štýlu Cloverfieldu. Premňa ale je Kronika o niekoľko kategórií vyššie, pretože celú dobu musí pracovať so psychikou postáv, ktorá dáva nahliadnuť do duše človeka, ktorý sa náhle dostane k atypickej moci. K tomu ešte s nestabilným sociálnym zázemým. Scenár skvelý až na pár miest, herci seriálový - no neurazia, celok nadpriemerne zhotovený. Malé veľké prekvapenie.(11.6.2012)

Maximálně povedený film, který svou neoriginální premisu využívá, jak jen to jde. Jestli bude americká Akira alespoň takováhle, budu spokojený...(31.1.2012)

Velmi příjemný zástupce FF žánru. Scénář sice originalitou zrovna nepřetéká, ale samotné zpracování je tak dobré, že takovouto chybku lze v pohodě odpustit. Hlavně když se člověk dokáže hodně dobře do postav vcítit - tedy na rozdíl od různých superhrdinů od vedoucích stájí, kteří působí sice hodně cool, jsou nahláškované a dobře podložené, postavy tady jsou.... normální a tedy aspoň pro mně sakra realistické. Tím pádem si člověk chvilkami myslí, že by se snad i jemu mohlo něco takového stát. Samozřejmě tyhle pocity by pravděpodobně nedorazily, kdyby nebyl zvolený přístup právě Found Footage. Tady je k tomu přítomnost kamery vždy dostatečně logická, a nic tedy nebrání tomu se zcela oddat hraní si. A že to mladému Joshovi jde, asi nemusím ani říkat. U takové scény letu jsem doslova zíral s otevřenou pusou. A závěr je pak řádně velkolepý (autobus), že takoví okoukaní a sterilní TF se v tomto případě mohou jít zahrabat. Postavy zahrány sympaticky, graduje to pořádně a vývoj hlavní postavy očekávaný. Ale zase, když odpustíme to, že to bylo viděno už milionkrát, v rámci samotného příběhu zcela uvěřitelný.. Film splnil vše, co sliboval v trailerech a přidal i nějakou tu myšlenku. 4(12.5.2012)

Found footage kronika o tom, jak novodobá Carrie k superschopnostem přišla (zdravíme létajícího Čestmíra a Meteor Mana a jejich šutráky), chviličku se díky nim vyhřívala na slunci středoškolské popularity a když sluníčko zašlo, rozpoutala peklo. Má to pár sympatických nápadů (hlavně levitování kamery) a slušné triky, ale celkově je to předvídatelné, tu a tam nedořečené (původ šutru nebo kdo vlastně nakonec kroniku z různých matrošů sestavil) nebo nelogické (získáte superschopnosti, ale až po pár týdnech vás poprvé napadne, že byste jimi mohli zachránit svou umírající matku) a i při té velmi skromné stopáži mírně uondané. Každopádně superhrdinské storky tím po VYVOLENÉM a TEMNÉM RYTÍŘI dostávají další koňskou dávku realismu.(22.2.2012)

"I s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo" .. Tenhle film svou velikosti zahrál celé Labutí jezero.(21.5.2012)

• - V scéne, kde Andrew (Dane DeHaan) drtí auto svojou silou, bola natočená za pomoci tisíc kíl hydrauliky. (Greenpeacak)

• - Názov filmu sa prvýkrát objaví až pred záverečnými titulkami. (Sufferer)

• - Režisér sa snažil, aby sa herci aktívne zúčastňovali všetkých svojich scén, teda aj kaskadérskych kúskov. (Greenpeacak)