Kronika

Kronika temna

Chronicle

Kronika

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

Josh Trank

Max Landis

Matthew Jensen

John Davis, Adam Schroeder

Kostýmy:

Diana Cilliers

Od Monstra jsem viděl ještě španělský REC a pak si nepamatuju žádný výraznější film, který by na domácí kameru předvedl vysloveně výborný film. Kronika je ale pecka. Nemám rád, když kamera hraje kankán. Když je ale vše natočené dobře, rád to ocením a Kronika je v tomto ohledu skvělá. Vše, co je potřeba, je nádherně vidět. Nejúžasnější je, že za tak málo peněz tvůrci dokázali zničit půlku velkoměsta. A vypadalo to nejenom reálně, ale taky skvěle. Konec byl vysloveně maximální akční jízda, která prostě neměla chybu a já si jí maximálně užil. Je vidět, že dobré filmy se točit dají i s klepající se kamerou. Podstatné je, aby bylo něco vidět a v Kronice jsem toho viděl opravdu požehnaně.(14.9.2012)

Nejen s ohledem na miniaturní rozpočet a nízký věk režiséra obdivuhodná přehlídka realizačních schopností, vynalézavosti a umu skloubit progresivní styl s přísnou "found-footage" koncepcí. Co do intenzity a rozmáchlosti atrakcí to sice není tak dotažené jako výjimečné Monstrum, ale i za to kombinováním comicsových archetypů s teenagerským tápáním má úcta.(5.2.2012)

Především by si film zasloužil lepší hodnocení, na červený stupeň určitě. Milé překvapení. ( Hodnocení: 8/10 )(21.8.2012)

• hellstruck

I'm stronger than all of this!I'm an apex predator! Trochu jsem čekala, že to bude něco jako filmové zpracování Misfits a místo toho jsem měla většinou pocit, že koukám na nějaké amatérsky natočené frajeřinky na youtube. "Joo" "Nemožnýý!" "Hahaha"-to je tak asi veškerý obsah scénáře. Jinak příjemně temné, i když forma found-footage mě tedy vůbec neoslovila. První půlka docela nudná, druhá naopak až příliš přehnaná, charakter hlavního hrdiny nebyl vykreslen natolik dobře, aby divák pochopil, proč SPOILER si oblíbil terorizování a zabíjení.Konec uspokojivý a předvídatelný, ale celkově zkrátka nic,co bych musela vidět ještě jednou.(12.3.2012)

Asi ještě půl hodinu po projekci jsme vymýšleli triky, jakými bychom „ublížili/nachytali“ tomu či tamtomu. Po určitém vystřízlivění je ale třeba přiznat, že Kronika je především jedním velkým kalkulem, na druhou stranu ale i přehlídkou tvůrčí vynalézavosti – prostě prakticky primitivní nápad je zpracovaný se slušným elánem a nadšením, což je nutné ocenit. To bylo asi tak: hodně laciné okolnosti (zářící šutr) daly dohromady jednu nesourodou trojku a ta může nově hýbat s objekty, nejprve malými, potom zatraceně velkými. Vtipné zkoumání limitů nových schopností se pochopitelně změní v poměrně našlápnutý thriller, protože každý podobný film potřebuje svého záporáka. Dávno je jasné, že „zlobit“ s nově nabytými schopnostmi začne ušlápnutý introvert.. Sečteno, podtrženo: tenhle experiment, kterého limituje kameramanská práce a trpí rozkolísaným tempem, baví a leccos jsem mu odpustil. Co mu mělo vyjít, tak si troufám tvrdit, že si sedlo!!(29.5.2012)