Kronika

• Česko Kronika temna (více)

Za Andrewem se do pokoje ráno dobývá opilý otec. Andrew mu říká, že si koupil kameru a odteď bude všechno natáčet. Pak jde za matkou, která je těžce nemocná a leží v posteli. Tu také natáčí. Pak jede s bratrancem Mattem do školy. Natáčí úplně všechno. Jeho kamarád filozofuje. Ve škole ho všichni šikanují. Andrew jede večer s kamarády na maturitní party. Tam se seznámí s dívkou Casey, která tady natáčí video pro svůj blog. Pak se s ním jeden mladík popere, a on jde ven. Přijde za ním Steve a chce, aby něco natočil. S Mattem se procházeli a prý našli divnou věc. Společně jdou do lesa, kde našli díru, ve které něco bublá. Steve do díry skočí a Matt jde za ním. Andrew musí také za nimi, i když se mu nechce. Dole je jakýsi sliz nebo bahno a jeskyně s modře světélkující hmotou, která najednou začne měnit barvy. Vtom se zablýskne a všechno zmizí. Je tma.... Matt, Andrew a Steve jsou na zahradě a hází po sobě míčky. Matt necítí bolest, Steve dokáže manipulovat s předměty na dálku a Andrew dokáže zastavit hozený míček v letu. I ostatní mají najednou nadpřirozené schopnosti – dokážou ovládat předměty tak, aby létaly. Snaží se přijít na to, čím to je, a jdou se podívat na místo, kde našli jeskyni. Díra je ale zasypaná a strážce parku je odtud vyhodí s tím, že uzavírají oblast kvůli sesuvům půdy. Kluci zkoušejí, co všechno jim teď jde – házet žabky do vody bez použití rukou, na dálku foukat na listí, aby zvedlo děvčatům sukně, ujíždět v obchodním centru s nákupními vozíky apod. Pak se jim to ale začne vymykat... (TV Prima)

Krabak

Skvěle natočený film, který se z veselé, až komediální atmosfery, přenese do vážného, ke konci aspoň pro mě už přehnaně akčního tonu. Vypilovat zakončení filmu a protáhnout ho třeba o nějákých 20 minut by nebylo vůbec na škodu. Takto mi přijde, že si scénárysti už dále nechtěli lámat hlavu s něčím navíc a utli to klasickou americkou finální bitkou, i když pro mě s jedním překvapením. ---> 80% ()

Paity

Čtyři hvězdy dám v podstatě hlavně za námět, který by patrně slušel spíše seriálu. Nakonec to ale nevypadalo tak špatně, když si vezmu v podstatě miniaturní rozpočet 12 milionů dolarů, tak výsledek stál za to. Problém byl trochu v obsazení hlavního "záporáka", tomu klukovi jsem to prostě nevěřil. Jinak samozřejmě nedotažené, konec přepálený, zbytečně místy komplikované, ale protože to bylo originální dám čtyři hvězdy, ovšem opakovat nebudu. ()

bloodline

Taká riadna rozpočtová (junácka) pasovačka pre všetky vyblýskané ultra mega akčné komiksovky. Ťažko povedať či za smiešnou stopážou stál Výron Man, za príbehovým chaosom Badman a hyper rýchlym koncom Skuterman, ale svoju prácu odviedli bravúrne a skresali hodnotenie na oku lahodiacich 3 a 1/2*. Už som sa bál, že za 12 mega z toho vytrieskajú viac ako Hluk. Ale minimálne za celkovú odvedenú prácu sa jedná o zdvihnutý (stredný) prst produkčným, niekoľko stomiliónovým, orgiám, kde 12 mega stojí len grafika a zopár efektov. Tu ich ponúkli v exkluzívnom deluxe sete za výrobnú cenu bez DPH. Len na tú muziku už viac nezostalo. Škoda... ()

jakeer

Amerických nezávislých filmov o šikane na strednej škole nie je nikdy dosť. A ešte keď k tomu pripočítate telekinézu, sám Stephen King by to lepšie nevymyslel. Dalo sa na to pozerať, ale záver bol mimoriadne hlúpy. ()

Adramelech

Poslouchat potrhlé puberťáky, jak ječí, není nic příjemného bez ohledu na to, jestli přitom létají nebo nelétají vzduchem. Film ocení spíše diváci korespondující věkové kategorie. ()

Harapes

Teen publikum bude spokojené.Mě lezlo na nervy jejich neustálé přeřvávání sama sebe.Zajímavý nápad o superschopnostech ale nezastíní fakt,že se tvůrci snažily využít nápadů z jiných filmů(Paranormal Activity)a dějová linie se postupně ztrácela. ()

Marrty3

Zhlédnuto v kině. "Velká moc sebou nese i velkou zodpovědnost" . Idea snímku je vynikající, ovšem provedení už za moc nestojí. Jak jsem byl natěšený před vstupem do kina, tak jsem byl i po odchodu zklamaný. Krátka stopáž nám nepřinesla nikterak moc zvratů ani zázračný děj . Tvůrce to myslel dobře, ale nedomyslel to a ani herecké výkony to bohužel nezachrání. Efekty jsou ovšem zvládnuté dobře. Bohužel film na mě zapůsobil tak nějak nedomr*le. Je to škoda, protože z toho mohl být trhák. Ale i tak je to na první snímek Joshe Tranka zajímavé dílo. Hodnotím 50 % ()

Piggsy

Film na jedno podívání aneb o tom jak to dopadne, když se ze tří amerických hlupáků stanou Supermani. Myšlenka byla lepší než provedení. ()

Mauric

Zábavné. Kdo by na střední škole nechtěl nějakou tu superschopnost? Horší to začne být poté, co se jeden z vaší super-skupinky rozhodne proměnit v Darth Vadera a ubližovat obyčejným mudlům. To pak vystřídá nápaditou komedii neméně povedený sci-fi thriller a vše směřuje k nevyhnutelnému vyvrcholení. Řemeslně pěkně zvládnutý film, jenž, ač jede dle zaběhnutých mustrů, přidává další pozitivní body neokoukanému režisérovi. ()

tokyno

Průměrný drama s partičkou puberťáků. Pěkné efekty, scénář pokulhává. Asi sem čekal o trochu víc. ()

iampatrik

80% Nevěřil bych, jak originálně se dá ještě podat látka "superschopností" a "found-footage". Možná ona kombinace obou věcí snímku dává ty správné grády. Možná jen škoda zbytečně dlouhého rozjezdu a přestřelenému konci, přesto parádní snímek, kterých bych hltal i déle než jen 84 minut. ()

Milodar odpad!

Snůška hloupých událostí, které se všechny odvíjí od ještě hloupější zápletky. A to neustálé natáčení na kameru? Trapné, ostudné. ()

kwoky

Velmi působivé. Těším se, až se podívám znovu, protože tohle je opravdu potřeba "rozdýchat". Více prosím. ()

Lionheart

Fakt překvapení. Britský nízkorozpočťák o třech klucích, kteří získají telekinetické schopnosti a o tom, jak se s tím vypořádávají... aneb jak říkal Peter Parker: "S velkou silou přichází velká zodpovědnost." ()

Xavi6

Amatérské filmy se tento rok hodně rozjíždí a získávají na popularitě, ale v tomhle případu se nedá mluvit o žádném zázraku. Programátoři se zde opravdu vyřádili a samé jejich filmové triky byli opravdu parádní (no takovej pohled v oblacích a házení si s míčem, no kdo by to nebral? :)), ale zbytek je jedna velká fraška. Herci nejsou příliš dokonalý (sice to má působit jako že to jsou kluci, kteří nikdy nestáli před kamerou, ale i tak je to děs) a zpracování toho, jak získají a využívají své superschopnosti není na nijak valné úrovni. je sice pravda, že kamera se celkem vychytala, ale to co je před ní není zas až tak úchvatné. ()

Drirr

Je mi jedno jaký měl film rozpočet. A to srdečně. Ano, trikově je to pěkná podívaná, ale to je tak jediné možné použití slova pěkná v téhle recenzi. Tento film mrhá svým potenciálem. Z možnosti civilně a silně podat zrod superhrdiny či superpadoucha (ani ten "teenage svět" by mi u toho nevadil) udělal tvůrčí tým klišovitou báchorku, ve které se hlavně mluví. To by ještě tak nevadilo, kdyby samotná slova, která puberťáci vypouští ze svých úst dávala alespoň nějaký smysl. Bohužel dialogy jsou asi tak smysluplné jako politické sliby týden před volbami. Nejen že jednotlivé rozmluvy jsou tragicky banální (a to o teenage publiku nemám nijak zvlášť vysoké mínění), ale především nemají pointu, nikam nesměřují, děj nijak neposunují a jsou tam jen proto, aby se něco dělo. I tak se toho ale děje minimum. Puberťáci si trochu zablbnou, postesknou si, jak jsou jejich rodiny hrozný a v závěrečných deseti minutách se jeden z nich zblázní a rozmlátí půlku města. Nejtrapněji pak vyznívají všechny ty filosofické vsuvky (!). Myslím, že větší smysl by jim dal i žák základní školy po hodinové přednášce profesora Bělohradského (Platónova jeskyně? Wtf? Přečetli si vůbec tvůrci - a někteří zdejší hodnotitelé - o čem to vlastně je? Těžko...). Herecky jsme v tomto filmu na průměru. Hodně se křičí a přehrává, ale vzhledem k dialogům a záplavě klišé (pijící otec, umírající matka, šikana) je to vlastně jedno. Takže - rozhodně to není cool úlet. Je to průměrně natočené, nadprůměrně otrikované, ale nemá to zápletku, příběh, smysluplné postavy, dobrou hudbu nebo fungující dialogy. Naopak těšit se můžete na absenci nadhledu, záplavu klišé, nelogické chování povrchních postav a naprosto předvídatelné finále. PS. Found-footage forma osciluje od zoufale zbytečné a nepovedené k celkem solidní. ()

Darik

Nechápu, proč má tenhle film hodnocení pod 70%, protože dle mého názoru se jedná o jeden z nejlepších filmů roku 2012. Ta proměna Andrewa byla naprosto suprová a celkově byl film pro mě velkým zážitkem. 80% ()

Kronika se dočká sequelu

Kronika se dočká sequelu

06.08.2021

Kronika, povedené found-footage sci-fi drama režiséra Joshe Tranka z roku 2012, se dočká oficiálního pokračování. Snímek, v němž si zahráli Dane DeHaan nebo Michael B. Jordan, vyprávěl o skupince… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

12.08.2019

Boba Fett vlastní film nedostane

Boba Fett vlastní film nedostane

29.10.2018

Boba Fett byl ve vývoji dlouhé roky, původně byl k projektu najat režisér Kroniky Josh Trank, po jeho fiasku u Fantastické čtyřky byl však potichu odejit, a na jeho místo časem nastoupil James… (více)

Z Hardyho bude Al Capone

Z Hardyho bude Al Capone

25.03.2018

V roce 2012 byl Josh Trank nadějným režisérem, o něhož se po chválené Kronice začala prát velká studia. U 20th Century Fox mu svěřili reboot Fantastické čtyřky a v Lucasfilmu sólovku Boba Fetta,… (více)