Kronika

• Česko Kronika temna (více)

Za Andrewem se do pokoje ráno dobývá opilý otec. Andrew mu říká, že si koupil kameru a odteď bude všechno natáčet. Pak jde za matkou, která je těžce nemocná a leží v posteli. Tu také natáčí. Pak jede s bratrancem Mattem do školy. Natáčí úplně všechno. Jeho kamarád filozofuje. Ve škole ho všichni šikanují. Andrew jede večer s kamarády na maturitní party. Tam se seznámí s dívkou Casey, která tady natáčí video pro svůj blog. Pak se s ním jeden mladík popere, a on jde ven. Přijde za ním Steve a chce, aby něco natočil. S Mattem se procházeli a prý našli divnou věc. Společně jdou do lesa, kde našli díru, ve které něco bublá. Steve do díry skočí a Matt jde za ním. Andrew musí také za nimi, i když se mu nechce. Dole je jakýsi sliz nebo bahno a jeskyně s modře světélkující hmotou, která najednou začne měnit barvy. Vtom se zablýskne a všechno zmizí. Je tma.... Matt, Andrew a Steve jsou na zahradě a hází po sobě míčky. Matt necítí bolest, Steve dokáže manipulovat s předměty na dálku a Andrew dokáže zastavit hozený míček v letu. I ostatní mají najednou nadpřirozené schopnosti – dokážou ovládat předměty tak, aby létaly. Snaží se přijít na to, čím to je, a jdou se podívat na místo, kde našli jeskyni. Díra je ale zasypaná a strážce parku je odtud vyhodí s tím, že uzavírají oblast kvůli sesuvům půdy. Kluci zkoušejí, co všechno jim teď jde – házet žabky do vody bez použití rukou, na dálku foukat na listí, aby zvedlo děvčatům sukně, ujíždět v obchodním centru s nákupními vozíky apod. Pak se jim to ale začne vymykat... (TV Prima)

Martrix

Fíha! Nemám rád filmy točené ve stylu picture of view, tj. roztřesená kamera v rukou trouby, kterého nahání čarodějnice v lese, nebo pagodzila v New Yorku. Jenže tento film je...jiný. Práce s obrazem je perfektní a jiné než pseudodokumentární pojetí filmu by nejspíš nemohlo fungovat tak skvěle.  Kronika se sice rozjíždí pomalu, ale naprosto nezadržitelně se valí až k závěrečným titulkům a po celou dobu nepřestává udivovat tím, jak civilně může sci-fi vypadat. Hned bych bral Kroniku jako prequel k restartu Supermana. Ale tentokrát by šlo o dokonalý protipól k dětsky naivnímu skautíkovi v uplých trenkách. To, co je na Kronice tolik přitažlivé, je totiž uvěřitelnost. Nemám na mysli triky, ale především chování všech postav ve filmu. V obsahu se praví, že se hlavní hrdinové ničím zásadním neliší od ostatních teenagerů. A já bych k tomu dodal, že se navíc tento film, zásadně liší od většiny sci-fi, které jste měli možnost vidět. A to je myšleno v dobrém. Po Útok na věžák (2011), tady máme další velmi zajímavé a netradiční sci-fi, které má jakýsi sociální přesah a přesto zaujme a pobaví. Vypadá to, že se ve Velké Británii zachvěla země a rodiště velkých sci-fi spisovatelů jako byl např. John Wyndham, Herbert George Wells a Arthur Charles Clarke, začne opět pozvedat úroveň žánru, který je díky produkci přiblblých usabéček zprofanovaný. ()

Pajky3

No čekal jsem víc, ale taky jsem mohl dostat mnohem míň. Prostě takovej normální filmek o nadpřirozených schopnostech, který lze jako vždy pouze závidět. Na režisérovi je vidět, že si rád hraje s kamerou a většinou se mu to i daří. Bohužel, díky systému ruční kamery se občas stávají věci nepřehledné, ale to je jen takový malý problém, který lze snadno překousnout. Každopádně film přináší zajímavou, i když ne originální myšlenku: Co bych dělal se schopnostma já? Dopadnul bych spíš jako Andrew nebo jako Matt? ()

U_S_O

Prvá polovica bola celkom nuda ale potom sa to pekne rozbehlo. Hlavní hrdinovia sa začali zahrávať s ohňom, objavovať nové vlastnosti a značne ich využívať. Všetko to bolo ale také hŕŕ hŕŕ, bez vysvetlenia, bez hlbšej pointy... Celkovo to teda na mňa pôsobilo dosť zvláštne, najmä niektoré divákovi nevysvetlené veci. Možno dlhšia stopáž by filmu prospela. ()

Dannysek4U

Ten konec je mozna trochu navic, ale jinak ma tenhle kousek naprosto nehorazny gule. Orgie invence. A vazne jedno z nejlepsich vyuziti handycamu, srovnatelny s Recem nebo Zahadou Blair Witch. Mozna je to trochu teenage, ale zpracovani je proste neuveritelne mocny. Carrie pro novy tisicileti. ()

zette

Tak myslel jsem si, ze to bude o dost lepsi film. Takova blbost pro teenagery. Obraz pres rucni kameru v rukou pubertaka byl postupem casu hodne protivny. Dialogy taky nepatri mezi prednosti filmu, herecke vykony sotva prumerne. Jinak celkem originalni namet a specialni efekty zajimave, to je ale malo na dobry film. ()

pufina

Kdy přišel zvrat, že to začlo být tak .. obyčejné? Začátek mě upoutal, a aniž bych si toho zvratu všimla, najednou jsem si říkala "proč na to vůbec koukám"? Onen "alfa-super-samec" se jevil od začátku jako postava skvěle, pak přišel onen zvrat a já si přála, aby přišel jiný "super-samec-s-nadpřirozenými-schopnosti" a vytahal ho za koule. Konečné řešení s kopím od sochy bylo ale také uspokojující.. Škoda toho zvratu a úpadku děje. ()

Juto

Prvotina režiséra Joshua Tranka dopadla veľmi dobre.Dobrý scenár, dobrý herci a kamera dosť slušná. 7,5/10 ()

Wormboy

Dozaista jedna z najoriginalnejsich superhrdinoviek a subjektivne velmi mile prekvapenie po kazdej stranke. Od budovania pribehu, vyvoja postav, celenia moralnym dilemam az po uplne lahko uveritelne a v nadvaznosti na historiu postav, pochopitelne vyustenie. ()

campix

Naposledy mi podobnou radost v kategorii nízkorozpočtových nenápadných sci-fi udělal festivalový Attack the Block. Samozřejmě Chronicle míří do trochu vyšší ligy a i u nás dokonce proběhl kino distribucí. Ale díky mladému režisérovi, velmi malému rozpočtu a neokoukaným hereckým tvářím se řadí po bok AtB. Příběh je jasný. Parta mladíků získá super schopnosti a zpočátku je to i sranda, jenže začne přiostřívat a hned je jasný, že tohle dobře neskončí. Díky ruční kameře a záběrům z bezpečnostních kamer atraktivní podívaná, která i přes svůj malý rozpočet vypadá k světu. ()

BoXBe

Chronicle je dětský sen, Superman, Matrix, Monstrum a In Treatment v jednom a přitom je svůj a má neskutečně nápaditou kameru, tu jsem si užíval ze všeho nejvíc, ta tomu filmu sedla jak facka :-) ()

WolfR

Z takového minimálního rozpočtu vznikl tak dobrý film, který může bez problémů konkurovat vysokorozpočtovým blockbusterům. I když patří do žánru Found Footage. Skvělý nápad, výborné zpracování, zběsilá ultimátní zábava a bezchybné efekty, chci více takovým filmů, 4 hvězdy! ()

Jermann

Hand-held kamerou točený "dokument" už začíná docela stárnout a téma mladých omylem-superhrdinů je poslední dobou taky nějak moc v kurzu a pomalu vyčpívá. Chronicle ovšem oba trendy nápaditě spojuje a dohromady to funguje na výbornou. Aspoň já se bavil skvěle a zvláště na ten mangovo/komiksový závěr jsem nadšeně zíral a nedýchal. Kam se hrabou Superman se Zedem. ()

Fancipal

Chronicle není oslavnou epopejí velebící nově nabité superschopnosti sebeuvědoměním vlastní důležitosti, vtisklé do snahy pomáhat ostatním lidem, jak je v dnešním žánrovém mainstreamu zvykem. V tomto konkrétním případě jsou kroky hlavním hrdinů více sebestředné a právě proto opravdovější a uvěřitelnější. S růstem jejich schopností se úměrně zvyšuje i míra jejich arogance a přezíravosti vůči druhým. Takže pokud jste čekali hrdinský patos, spanexový plášť nebo elastáky, tak jste na špatné adrese. Chronicle potvrzuje stoletou pravdivost slavných slov Bena Parkera „With great power comes great responsibility". Dělící čára mezi dobrem a zlem, není ničím jiným, než suma našich dobrých a špatných rozhodnutí. Pokud disponujete mocí, která Vám dovoluje ovlivňovat životy druhých, je těžké nepodlehnout iluzi o vlastní nadřazenosti a nedotknutelnosti. (Ne)pravda známého přísloví absolutní moc, absolutně korumpuje, opět dostává (staro)nový rozměr. Na přetřes se tak dostávají otázky, na které si každý z náš musí v životě jednou odpovědět, tj. osobní integrita, zodpovědnost za své činy, a především do jaké míry se necháme ovlivnit prostředím, ve kterém vyrůstáme. O třídu lepší film, než by se mohlo podle zdejšího hodnocení zdát. ()

ivet.ka

Někoho už přestaly bavit klasické super hero filmy, takže se mimořádné schopnosti předaly trojici pubertálních mladíků, kteří zápasí se svými životy a nyní navíc i s novými schopnostmi. Jak se bude snímek vyvíjet je celkem jasné už z traileru, který toho prozradil možná příliš mnoho, ale zase ne tak moc, aby to uškodilo. Rádoby dokumentární styl filmu hodně svědčí, a efekty jsou více než slušné. Pozadu nezůstává ani psychologie postav, která je sice víceméně očividná, nicméně filmu to ve výsledku zase tak neubírá. Celkově mi film tematicky sedl. Zajímavý pohled na nesčetněkrát zpracovanou látku. On totiž ne každý by dokázal být Supermanem. Více v recenzi. ()

3n3my

Možno by sa tento príbeh o získaní výnimočných schopností dal ľahšie stráviť, keby nebol opäť postavený na všade dokumentujúcich kamerách. Áno, bol by tuctovým, no zároveň aj uveriteľnejším - a tým vlastne stráca opodstatnenie ich použitie. Zdá sa, že to ešte viacerí filmový tvorcovia nepochopili, že nie vždy dokáže byť dokumentaristický štýl presvedčivejší. Nejaké inovácie použitia kamery tam boli, no to bolo málo, a ostatné je už opozerané. ()

bartias

Kdo by to byl řekl, že se žánr "nalezených videozáznamů" ještě dá něčím ozvláštnit? A kdo by řekl, že to něco budou super schopnosti? Se skvělým nápadem přišli dva mlaďoši. Kronika úplně neodpovídá tomu, jak byla promována, je méně epická a nabízí méně napětí i atrakcí než Monstrum, ale pokud jde o ten nápad, je dotažený do konce. ()

tomeek

Tak to jsem kua nečekal! Emočně jsem se s postavama naprosto ztotožnil a cítil s nima, užíval si jejich radost a objevování, ale ten závěr! Finální maxišlahot jsem strávil se zadrženým dechem, protože podobnou "spoof-dokumentární" destrukci jsem viděl naposled v Cloverfieldu. Všichni herci jsou skvělí, efekty hodně cool, prostě jak se říká - za málo peněz hodně muziky. Psychologie postav je zpracovaná dokonale, takže bez problémů chápeme jednání všech postav a konkrétně Adrewův psychický posun je podle mě zpracovaný nesčetněkrát líp, než Anakinův přerod v Darth Vadera. Audiovizuální chuťovka s jednoduchým příběhem, která mě ale tak strhla, že z hypnózy mě vytrhly až tóny titulkové skladby (která za chvilku naštěstí končí a uvolňuje prostor perfektní ambientní scary hudbě). Přihazuju ještě jednu navrch, protože mi to fakt sedlo jak prdel na hrnec! "I'm an apex predator!" ()

Nivenx

Docela povedený scifi film. Herci příjemní, děj dobrý a celkový dojem z filmu je kladný. Za mě jasně 70%, tohle se povedlo. ()

panMartin

Zajímavý jak tři kluci přisli k takovým schopnostem. Nápady i myšlenka dobré, použitá kamera zajímavá, ale nic víc, než pár dobře využitých efektů nečekejte. Nebylo by špatný mít takový schopnosti. ()

Kronika se dočká sequelu

Kronika se dočká sequelu

06.08.2021

Kronika, povedené found-footage sci-fi drama režiséra Joshe Tranka z roku 2012, se dočká oficiálního pokračování. Snímek, v němž si zahráli Dane DeHaan nebo Michael B. Jordan, vyprávěl o skupince… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

12.08.2019

Boba Fett vlastní film nedostane

Boba Fett vlastní film nedostane

29.10.2018

Boba Fett byl ve vývoji dlouhé roky, původně byl k projektu najat režisér Kroniky Josh Trank, po jeho fiasku u Fantastické čtyřky byl však potichu odejit, a na jeho místo časem nastoupil James… (více)

Z Hardyho bude Al Capone

Z Hardyho bude Al Capone

25.03.2018

V roce 2012 byl Josh Trank nadějným režisérem, o něhož se po chválené Kronice začala prát velká studia. U 20th Century Fox mu svěřili reboot Fantastické čtyřky a v Lucasfilmu sólovku Boba Fetta,… (více)