Láska a modřiny

Love and Bruises

Láska a modriny

(festivalový název)

Čína / Francie, 2011, 105 min

V tomto psychologickém dramatu mi chybělo více záchytných bodů, aby se člověk mohl lépe ztotožnit s oběma hlavními představiteli. Trochu mě u něj napadl název jiného filmu (K)lamač srdcí -- možná tak trochu v nadsázce bych to použila pro hlavní představitelku... sama neukotvená, hledá záchytné body v druhých, aby byla buď opouštěna či sama opouštěla, aniž by někde opravdu zakotvila a našla konečně sama sebe... vše tak plyne od nikud nikam skrze mnoho slz a málo smíchu...(8.4.2012)

• jhrasko

* Zaujímalo by ma, koľko strán mal scenár k tejto "dráme"?! Určite nie viac ako počet mojich hviezdičiek. *(8.1.2015)

Hua navštěvuje na univerzitě přednášky, kde poslouchá, jak jsou dnes ženy emancipované a mají kontrolu nad svými těly. Mimo posluchárnu je ale stále různými technikami a různými muži fyzicky i psychicky "opanovávána", znásilňována, nucena pořezávat si ruce a mísit si krev s "osudovým" milencem, od něhož nedokáže odejít. Její city dokáží upozadit racionalitu, dát zapomenout na balík znalostí a emancipační věrouku z přednášek gender studies, na nichž je Hua ve škole pečená vařená. Je to film o binárních opozicích: o rozporu mezi vírou a skutkem, mezi univerzitními znalostmi a realitou a vlastně i o obecné nevraživosti mezi dělníky a intelektuály, která je lehce připodobněna ke vztahu západní společnost (primitivové co žijí v hnusu a lži) vs. komunistická Čína (o něco inteligentnější lidé co žijí v hnusu a lži). Styl filmu připomene francouzskou novou vlnu, hlavně díky promyšlené a významotvorné práci s prostorem (viděným i jen slyšeným).(5.4.2012)

• Terva

Definoval bych to tak, že ticho léčí a láska uzdravuje.(4.1.2012)

Láska a modřiny je film přeplněný sexem, bezduchými rozhovory a mlčením Chuy. Hraje si na psychologické drama, působí ale dost nevěrohodně. Vyobrazení prvních 20 minut intenzivní fáze zamilovanosti bylo zajímavé, ale jako námět celého filmu mi to nestačilo.(28.11.2011)