Špína Londýna

• Velká Británie Dirty Pretty Things (více)

Vystudovaný lékař Okwe (Chiwetel Ejiofor) je nigerijský přistěhovalec, který v Londýně pracuje jako taxikář a noční vrátný v hotelu. Přesto živoří na hranici chudoby. Sdílí pokoj s tureckou uprchlicí Senay (Audrey Tautou), která si v hotelu přivydělává jako pokojská. Coby nelegální přistěhovalci žijí Okwe a Senay v neustálém strachu z vyhoštění. Jednou v noci zatelefonuje Okwemu na recepci prostitutka Juliette (Sophie Okonedová) a požádá ho, aby se podíval na rozbitý záchod, kde na něj v ucpané míse čeká děsivý objev. Okwe to nahlásí řediteli Sneakymu (Sergi Lopez), který ho vydírá, aby mlčel. Okwe brzy odhalí centrum pochybné podnikatelské činnosti, což ho uvrhne do prohnilého londýnského podsvětí. (Cinemax)

hammerhead

Kdo hraje dobře šachy, nevyzná se v životě. Ještě štěstí, že tohle neplatilo pro Okweho... Váhal jsem, zda dát pět hvězdiček hnidopichům strefujícím se do klaďáctví navzdory, nakonec ale něco malinkého zbylo. Přestože si myslím, že tenhle film je velmi pěkný a tne do míst, o kterých bychom si snad ani nepřáli vědět... ()

Mikino00

Pohádka z drsného prostředí s romantickou zápletkou a nezajímavým dějem. Tatou by si měla lépe vybírat do čeho jde, protože její výkon nebyl zrovna nejlepší. No a konec na letišti to jsou přeslazená muka. ()

Jacek

Čistá práce - jako dobře odvedená amputace ledviny. Milostná story, společenské drama, psychologická hra. Všechny tři roviny se dobře prostupují, vše sedí jako prdel na hrnci. K tomu připočtěme velmi dobrou kameru, skvělou muziku a nadprůměrné herecké výkony. Je to málo? ()

alenka

naprosto plochy pribeh bez vyraznych charakteru, ale moc se mi libil, mozna prave pro svoji nenarocnou plynulost. takovy mily snimek, vhodny obzvlaste pro milovniky audrey tatou. ()

Kroupa

Sociálně uvědomělý snímek, ovšem bez náboje, zdůrazňujícího závažnost tématu. Je to koukatelné, ovšem rozhodně ne strhující. ()

bolan

Takový nenápadný a neškodný filmeček, který si na nic nehraje a ukazuje pouze realitu se kterou se mohou emigranti potýkat. ()

Vierunka

Zdařile zpracované silné téma v syrovém, temném a zajímavě vyprávěném příběhu o tom, jak si tady pod pozlátkem luxusu žijeme. Skvělý Chiwetel a skvělá Audrey! ()

NGP

Tomu říkám příběh ze života. S problémy popsanými ve filmu se potýká skoro každý emigrant, jehož životní podmínky nutily ho přežívat v cizím prostředí. Bude chybou, jestli si budeme myslet, že takhle to chodí jenom v Londýně. Podobné osudy zažívá spoustu ostatních cizinců a nejen ve vyspělých zemích. Další věc je upřímnost tvůrců. Film se ničím netají, nejsou žádné podtexty, vypráví to, co by vyprávět měl. Realita přijde natolik skutečná, až někdy opravdu drsná. Plný počet! ()

Rockerman

Nádherný film s výbornými výkony herců v obou hlavních rolí. Dojemný příběh emigrantů, kteří v Londýně vykonávají jen ty podřadnější práce. S takovými emigranty mám soucit a film o tom velmi dobře vypovídá. ()

Ben Nevis

Tempo je klidné, postavy se rozehřívají velmi pomalu a zápletka s orgány startuje velmi podivným nálezem, nad kterým mi hlava stojí. Příběh tudíž vyznívá trošku absurdně (skoro hororově), než aby byl obyčejnou sondou do životů nelegálních emigrantů. Avšak všechno se to v průběhu filmu příjemně komplikuje, některé věci překvapí, jiné zase ne, a konec nepatří do sbírky limonád. Ejiofor je sympaťák, ale Tautou mě svým herectvím nepřesvědčila. ()

anatheman

Přiznávám, že jsem tento film původně chtěl vidět jenom kvůli kouzelné Audrey Tautou, protože bych asi jinak těžko sáhl po něčem, co se tématicky věnuje uprchlíkům všech možných či nemožných barev. Motivující byla i krátká stopáž. Ale nakonec jsem byl přeci jen pozitivně překvapen. Film není nějakou patetickou agitkou, co by měla svým propagačním aparátem ovlivňovat pocity příjemce a nabádat ho k nějaké (pseudo)toleranci. Spíše je to jinak. Všem tématům se děj věnuje velice střízlivě a dá se říci, že i objektivně. Ano, jako největší svatoušky tu skutečně naleznete hlavní postavy – tedy černého makajícího všeuměla a umírněnou tureckou muslimku. Ale je tu k nalezení i několika sviňáků z řad neanglického obyvatelstva. Spíše než nějakým „vznešeným“ myšlenkám a cílům se vyprávění věnuje osudům postav, hlavně tedy jejich prchajícím snům a otázkám lidského ponížení. Film nabízí i několik motivů a překvapivých zvratů, které harmonickým tempem ženou děj kupředu. Celkově tedy u mě převažuje spokojenost. ()

GOREGASM

Postupně gradující drama, kterému nemusí každého pohltit od začátku (u mě tomu tak bylo), ale s postupem času si diváka kolem prstu omotá. Stephen Frears snímek pojal komornějším způsobem a hodně sází na vynikající herce, kde měl opravdu mezinárodně šťastnou ruku. Chiwetel, Audrey a Sergi jsou každý na úplně jiný způsob excelentní a zároveň zejména první dva velmi civilní ve svém projevu. Na plnou palbu tomu sice něco málo chybí, ale temné téma černého trhu s lidskými orgány, zamíchaná s romantický sblížením dvou imigrantů, funguje více něž napínavým způsobem. 85% ()

MickeyStuma

Nelegální nigerijský přistěhovalec objevuje nepochopitelnou stránku života v Londýně. A nejen on. Ještě je tu osud Turkyně, samozřejmě přítelkyně onoho Nigerijce, která se taktéž stane obětí svého osudu. Příběh zabývající se nelegálními migranty přicházející na scestí, mající diváky hlavně za úkol moralizačně přesvědčit, jak to takoví jedinci nemají ve svém životě jednoduché. Zoufalá situace si vyžaduje zoufalé činy. Mírné drama se ve finále kombinuje s mírným thrillerem poukazující na jisté aspekty vražedných tajemství provázející tématem přežití. Snímek sice pracuje na mnoha úrovních daných dekád soužití a práv, ale i tak z toho vyvěrá silný pocit podpory černé ekonomiky podporovaného multikulturalismu. Tvůrci však na to  šli opatrně a nijak násilně dané aspekty do diváků nevtlačují. Spíše to berou více filozoficky. Pro přežití je každý ochoten udělat cokoliv. A právě v tomto je po moralizační stránce určitá naděje. Divák nechť si potom udělá obrázek svůj. ()

Filmárik

V drsnom a surovom prostredí odvrátenej časti jedného z najkosmopolitnejších miest sveta sa odohráva zvláštny krehký vzťah dvoch ľudí na hrane zúfalstva.Skvelá Audrey Tautou ako utrápená turkyňa v smutnom príbehu. ()

AloeB

Díky za tento film. Upozorňuje na věci, které sice už dávno víme, ale takovým způsobem, že nám je vryje do paměti a donutí o tom přemýšlet. Jistě, migranti, legální či ilegální jsou možná nepříjemní, a spíš než nějakého Okweho bych v sousedství snesl nějakou Senay (nejlépe co nejvíce podobnou Audrey Tautou), proto je ovšem více než vhodné pohlédnout do jejich situace a Dirty pretty things je jedním z filmů které to dělají více než dobře. Ukazuje co všechno jsou takoví lidé ochotni obětovat v cizí zemi, orgány, úctu, vlastní život, jen aby přežili a zdánlivě postupně posouvá hranice až do bodu, kdy se zřejmě rozhodne nezajít tak daleko a vyřeší vše poněkud více sladce než hořkosladce, což (ačkoliv to nevadí) považuji za jediné mínus filmu. Protože SPOILER kdyby nakonec skutečně operovali Senay a ona pak odlétala do New Yorku s vědomím toho co ztratila by vyvolalo více emocí než jen ztráta milovaného Okweho, která ačkoliv zasáhne srdíčko (stále ještě v těle) tak mnohem víc pak vyvolá dojem, že to stejně dobře dopadlo. A dobré konce přece už vyšly z módy, ne? :) ()

Razzor_82

"Jsi přece doktor." Temné drama, které zabírá špinavý Londýn z té zlé stránky. Nikam se tady nespěchá a vše je podáváno divákovi dost vláčně. Většina scén se odehrává v hotelu. Mě tam chybělo víc vražedného tajemství, napětí a gradace. Herecké obsazení je fajn ale díky kameře to na mě působilo chladně a odtažitě. Závěr je dost přeslazený. Spokojenost tak na půl.  6/10 ()

Solly

Hodně temná záležitost. Asi je jedno ve které "západní metropoli" by se příběh odehrával, takže Londýn je v tom celkem nevinně. Film je velice věrohodným a temným zobrazením velmi zoufalých a lidských osudů. ()