Zvířata (festivalový název)

Španělsko, 2012, 94 min

Marçal Forés

Eduard Grau
  • Chrustyn

Velká podivnost, očividně ne pro každého.(5.1.2016)

K dokonalosti tomu chybí Sleep party people vystrkujíc zpoza stromů svoje zaječí uši.(10.11.2013)

Španělský "Donnie Darko" nabízí stylizovaný a symbolický obraz nelehkého dospívání a citové zmatenosti přesahující do univerzálního souboje světa nevinnosti s iracionálním světem temnoty, která si plíživě podmaňuje uzavřený dějový mikrokosmos příběhu. I přes opojné vizuální studie měnících se nálad významově naplněného prostředí a silnou atmosféru film trpí klasickými neduhy debutantských počinů - především jde o snahu dotýkat se člověka přesahujících témat skrze řadu motivů, které nejsou dosloveny ani domyšleny a tím je výpověď odsouzena k tomu, aby jen klouzala po povrchu (navíc potlačení psychologického výkladu ve prospěch čím dál abstraktnějšího pojednání s vykupitelsko-mučednickým nádechem odsuzuje snímek k prvoplánovému působení). Navíc příliš vyváženě nefunguje ani sepjetí formálních postupů, narativních ambicí a obsahové složky. Ambivalentní je rovněž překrývání intelektuální reflexe divácky bližším stereotypem letní outsiderské romance, která často narušuje žádoucí intimní charakter. Naštěstí se snímek zcela nerozpadá a silné podloží dané propojením dějiště se symbolikou vyjadřující vnitřní vývoj protagonisty, jenž se uvnitř stává kolbištěm zmíněných protisil, funguje jako základní pojítko, z něhož vyzařuje režijní zručnost a směřování k organické jednotě.(21.2.2013)

Kdyby se mě někdo zeptal o čem to bylo, tak ani nevím co bych mu přesně řekla. A přesto to byl hrozně cool (jiný slovo mě prostě nenapadá) film. I když jsem měla pocit, že se tam nic moc neděje, ke konci to nabralo takový spád a všechno se tak nějak logicky vyřešilo a vyjasnilo, že musím říct, že mě ten film fakt dostal. Má parádní atmosféru, která je daná i prostředím kde se to odehrává (hory, les, jezero). A v neposlední řadě super hudba.(24.2.2013)

Docela dlouho jsem neviděl snímek, který nutí k přemýšlení ve smyslu "jaks' to pochopil?" Při hledání odpovědí na tuhle sám sobě řečenou otázku jsem se přistihl, že je neznám. Lehce paranormální Animals moc odpovědí nenabízí a divák se musí uspokojit pouze s náznaky. Jakou roli ve všem hraje Ikari? Myslím, že kardinální, že je to skoro až záporák. Na filmu mě docela bavila obraznost záběrů a zajímavá výprava. Za hudbou stojí skladatelka Holt - originální hudba je velmi fragilní a nezvyklá. Využívá totiž stěží slyšitelných zvukových ploch (často vycházejících ze zvuků lesa a okolí obecně) narušených občasnými shluky nástrojových eskapád (první říznutí apod.).(17.11.2013)