poster

Zvířata (festivalový název)

 • Španělsko

  Animals

Drama / Fantasy

Španělsko, 2012, 94 min

Režie:

Marçal Forés

Kamera:

Eduard Grau

Střih:

Elena Ruiz
(další profese)
 • Sandiego
  ***

  Španělský "Donnie Darko" nabízí stylizovaný a symbolický obraz nelehkého dospívání a citové zmatenosti přesahující do univerzálního souboje světa nevinnosti s iracionálním světem temnoty, která si plíživě podmaňuje uzavřený dějový mikrokosmos příběhu. I přes opojné vizuální studie měnících se nálad významově naplněného prostředí a silnou atmosféru film trpí klasickými neduhy debutantských počinů - především jde o snahu dotýkat se člověka přesahujících témat skrze řadu motivů, které nejsou dosloveny ani domyšleny a tím je výpověď odsouzena k tomu, aby jen klouzala po povrchu (navíc potlačení psychologického výkladu ve prospěch čím dál abstraktnějšího pojednání s vykupitelsko-mučednickým nádechem odsuzuje snímek k prvoplánovému působení). Navíc příliš vyváženě nefunguje ani sepjetí formálních postupů, narativních ambicí a obsahové složky. Ambivalentní je rovněž překrývání intelektuální reflexe divácky bližším stereotypem letní outsiderské romance, která často narušuje žádoucí intimní charakter. Naštěstí se snímek zcela nerozpadá a silné podloží dané propojením dějiště se symbolikou vyjadřující vnitřní vývoj protagonisty, jenž se uvnitř stává kolbištěm zmíněných protisil, funguje jako základní pojítko, z něhož vyzařuje režijní zručnost a směřování k organické jednotě.(21.2.2013)

 • DavidS.
  ***

  Myslivost v obrazech a další mluvící medvídek...Někdo s Tedíkem chlastá, jiný je na svěrající kazajku...Podivnost sama ještě nedělá dobrý film...Freeman nepatřičný...Tři hvězdy v tomto případě neutrální šedou zónou...(2.11.2013)

 • fredisek
  ****

  Čeho se bojíte? Sami sebe...dost často. Příběh tohohle filmu není žádný zázrak, zázračné je jeho zpracování. Střídání scén, kdy se obraz málem zmrazí s vyhrocenými a afektovanými situacemi dodává filmu o psychických bolístkách dospívajících říz (v případě sebepoškozování hlavního aktéra tohle slovo není od věci použít). Námět filmu (posttraumatický teenager a jeho plyšový kamarád) zavání lacinou historkou o tom, jak je těžké trpět (by jeden neřekl), ale Animals z toho vyšel s grácií. Vypadá skvěle, je chvílemi děsivý, finále nezavání patosem, i když k němu má blízko.(24.2.2013)

 • Kulik.Z
  *****

  14. QFF MEZIPATRA, Praha; 08.11.2013, 18:00 - Celkem dobrý film, poměrně emotivní (aspoň já to tak měl) a nečekaný!(8.11.2013)

 • Rover
  ***

  Docela dlouho jsem neviděl snímek, který nutí k přemýšlení ve smyslu "jaks' to pochopil?" Při hledání odpovědí na tuhle sám sobě řečenou otázku jsem se přistihl, že je neznám. Lehce paranormální Animals moc odpovědí nenabízí a divák se musí uspokojit pouze s náznaky. Jakou roli ve všem hraje Ikari? Myslím, že kardinální, že je to skoro až záporák. Na filmu mě docela bavila obraznost záběrů a zajímavá výprava. Za hudbou stojí skladatelka Holt - originální hudba je velmi fragilní a nezvyklá. Využívá totiž stěží slyšitelných zvukových ploch (často vycházejících ze zvuků lesa a okolí obecně) narušených občasnými shluky nástrojových eskapád (první říznutí apod.).(17.11.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace