Zvířata (festivalový název)

Drama / Fantasy

Španělsko, 2012, 94 min

Marçal Forés

Eduard Grau

Kdyby se mě někdo zeptal o čem to bylo, tak ani nevím co bych mu přesně řekla. A přesto to byl hrozně cool (jiný slovo mě prostě nenapadá) film. I když jsem měla pocit, že se tam nic moc neděje, ke konci to nabralo takový spád a všechno se tak nějak logicky vyřešilo a vyjasnilo, že musím říct, že mě ten film fakt dostal. Má parádní atmosféru, která je daná i prostředím kde se to odehrává (hory, les, jezero). A v neposlední řadě super hudba.(24.2.2013)

K dokonalosti tomu chybí Sleep party people vystrkujíc zpoza stromů svoje zaječí uši.(10.11.2013)

14. QFF MEZIPATRA, Praha; 08.11.2013, 18:00 - Celkem dobrý film, poměrně emotivní (aspoň já to tak měl) a nečekaný!(8.11.2013)

Katalánská Zvířata jsou bezesporu zajímavým příspěvkem do žánru queer cinema. Značně se vymykají jeho zvyklostem, jakožto i zvyklostem běžné filmové produkce. Přesto lze očekávat, že svého diváka si najdou. Příběhově se jedná o starý známý příběh chlapce, který hledá svou cestu k dospělosti. Jeho dětství tu symbolizuje stará hračka, kterou zdědil po svém bratrovi, plyšový medvídek, který k němu mluví. A mluví hlasem zastřeným jakoby vzdáleným, což zesiluje jak dojem z již nadobro utíkajícího dětstvím, tak i z iracionality toho všeho. Průvodce do světla dospělých se pak stává postava nového spolužáka Ikariho. Snoubí se v něm vše, co svět dospělých znamená. Nejen že je ve třídě nový, ale také ho zajímají divné věci a dokonce má i zvláštní jméno. Přitahuje pozornost hlavního hrdiny, který cítí, že dospět se stává nezbytností. Nicméně postupně přichází strach a Pol si musí vybrat, zda bude pokračovat v cestě se svým novým průvodcem a dospěje, nebo zda zůstane se svým medvídkem a v tom případě i v dětském světě. Sympatické na Zvířatech je zejména to, že vyprávějí jednoduchý, ba až přímo banální příběh symbolickými metodami, které příliš nevysvětlují, jelikož očekávají, že divák si závěr udělá sám. Na rozdíl od spousty podobných filmů však příliš nezačleňují vedlejší cool motivy a zůstávají tak krystalicky čistá a přímá, což jim, pravda, může i škodit.(17.11.2013)

Čeho se bojíte? Sami sebe...dost často. Příběh tohohle filmu není žádný zázrak, zázračné je jeho zpracování. Střídání scén, kdy se obraz málem zmrazí s vyhrocenými a afektovanými situacemi dodává filmu o psychických bolístkách dospívajících říz (v případě sebepoškozování hlavního aktéra tohle slovo není od věci použít). Námět filmu (posttraumatický teenager a jeho plyšový kamarád) zavání lacinou historkou o tom, jak je těžké trpět (by jeden neřekl), ale Animals z toho vyšel s grácií. Vypadá skvěle, je chvílemi děsivý, finále nezavání patosem, i když k němu má blízko.(24.2.2013)