Zlo

• angličtina Evil

Ak ste v ZLOm čase, na ZLOm mieste, stačí ZLOmok sekundy a dostane vás…  Videá o paranormálnych javoch sa partii chalanov vymknú spod kontroly, keď prijmú ponuku neznámeho muža, nakrúcať v jeho dome. Udalosti naberú rýchly spád a dom začína odkrývať stále hrôzostrašnejšie tajomstvá. Všetko, čo sa v dome deje im najprv pripadá ako zlý vtip, ale veľmi rýchlo pochopia, že zlo existuje a je stále bližšie a silnejšie. Pohltení reportážou a vlastným strachom začínajú svoj boj o život... (oficiální text distributora)

AxelWers

Podobných snímkov bolo natočených viacero, autori sa evidentne inšpirovali filmami ako Blair Witch, Rec či Paranormal Activity, ale inak na slovenskú produkciu dosť slušný snímok. ()

Ondr@932

Tý jo docela jsem překvapen tímto filmečkem ... Na Slovenské poměry docela solidní lahůdka, dokonce srovnatelná nějakými slabšími americkými horory. 70% ()

dainio

Peter Bebjak opravdu ví, jak chce točit své projekty a dělá to nesmírně kvalitně. U Zla se mu neskutečně vydařil post efekt. A to, když se úmyslnou kvazi-karikaturou dostanou postavy do Vaší hlavy. Jejich charaktery, kostýmy a význam. Sebestředný režisér s čepičkou, Andrej jako svérázný zvukař, dobrácký kameraman, plus postava pana Bartoše, která je fantastická a snese ty nejvyšší měřítka. Má to zkrátka kultovní parametry. Ergo, v tomhle ohledu se jedná o velké specifikum na SK filmovém poli. Naprostý unikát. Zlo je prostě dobré. Found Footage styl, je jednou z mých nejoblíbenějších forem natáčení hororu. A i když mám za sebou už spousty FF hororů (jak těch špičkových, tak i méně vydařených), je to pro mě stále atraktivní způsob snímání audiovizuálu. Zlo patří do sorty toho lepšího a je i lepší než Ghoul. Je zde více napětí, hutná atmosféra a taky tolik potřebný humorný nádech. ()

FeriusParfax

Původně jsem hned po zhlédnutí zhodnotila film 3 hvězdičkami. Potom se mi to ale v mé hlavince rozleželo a ty 3 hvězdy si film asi nezaslouží. Přeci jen byla většina filmu o ničem a hrozně nezáživná. Troška napětí a strachu se ukázalo až v domě velmi slizkého pána. Zase trošku jiné pojetí hororu. Efekty byly celkem zajímavé. Manželka mě 2x vyděsila, tragický konec a vyústění zápletky mě potěšilo. ()

ttchor

Že sa na Slovensku podarilo natočiť dobrý horor som sa definitívne presvedčil pár minút po projekcii. Odskočil som si na toaletu. Všade prázdno a ticho. Až do chvíle kým som nevyšiel opäť von som sa nemohol zbaviť pocitu, že ma niečo pozoruje. Traja kamaráti radi dokumentujú paranormálne javy a uverejňujú ich na youtube so sledovanosťou rovnajúcej sa nule. Všetko sa však čochvíľa zmení... Je evidentné, že to najlepšie čo sa podarilo sú bezpochyby pasáže, keď sa trojica investigatívných pátračov snaží odhaliť čo to u pána B. vlastne straší. Návrat do domu až do chvíle objavenia „zla“ patrí k tomu najlepšiemu. Budovanie atmosféry postupnou eskaláciou napätia, účelové kontrasty kde statická kamera strieda odľahčenú konverzácia kamarátov dodávajú filmu tú správnu atmosféru. Slabšie chvíle nastávajú pri objasňovaní a následnom panikárení pátračov. Je však dobré, že tieto pasáže nie sú zbytočne naťahované a príbeh tak neprichádza o dramatičnosť. Samotné hororové scény, v ktorých sme už konfrontovaný so „zlom“ pôsobia realisticky, čo má za následok hlavne dynamický strih, slušne odvedená práca maskérov, či podarené efekty. Bavil ma aj jazyk hlavných predstaviteľov (akoby som počul rozprávať seba), miestami som sa však nemohol neubrániť úsmevu a pri finálnej scéne už nešlo ani o úsmev. Že sú vo filme využívané už osvedčené postupy zo známych filmov ako napr.: Záhada blair witch, Vymítač ďábla, či posledne Paranormal activit mi vonkoncom nevadí. Je len škoda, že ľudia sa na film nehrnú. Ja som si však film dostatočne užil. Vôbec by ma neprekvapilo, ak by som si za pár rokov na film spomenul v súvislosti s tým, že sa chystá jeho americký remake:) ()

Polnoch

Aj napriek tragickým hereckým výkonom a pomalému deju Zlo určite prekonáva očakávania. Hore ho ťahajú veľmi dobre spravené špeciálne efekty, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani kvalitný zahraničný horor. Rušivým elementom je akurát hudba, ktorá vo found-footage nemá čo hľadať. Aj napriek nedostatkom sa za Zlo nemusíme hanbiť. ()

Kam-El

Bolo zaujímavé videť niečo v štýle Paranormal Activity v slovenskom podaní... musím priznať, že som sa párkrát zlakol ale väčšinou samé klišé scény... filmu by som vytkol, že niektoré scény boli hudobne sprevádzané, čo sa vôbec nehodilo do atmosféry a dokumentárneho podania filmu.... taktiež koniec bol veľmi smiešny SPOILER ako si ten démon zobral kameru a aby si mohol nahrať ako zabíja posledného člena tímu... pobavilo ()

wito

budem zhovievavý a dám tomuto zaujímavému pokusu vyššie hodnotenie, ako si možno objektívne zaslúži. len tak ďalej, verím, že sa to tu rozbehne a kvalita slovenského tvorcu nenechá na seba dlho čakať ani pri ďalších podobných nápadoch. ()

Marty7CZ

A pak že to nejde!!! Slováci převálcovali čechy! Prostě to nevypadalo trapně, měl jsem u filmu občas fakt blbej pocit, bába ve sklepě vypadala famozně a proměna na schodišti??? Bravo, chalani, bravo!!!!! ()

Zombiepod

Na počudovanie to vôbec nebol taký prúser, ako to spočiatku vyzeralo. Zlo je síce deravý a nič neobjasňujúci kúsok, kde sa znova prejavuje slovenský "talent" na hranie, ktorý napriek všetkému funguje veľmi dobre. Film má slušnú atmosféru, ľahkú stopáž, ktorá postupne pekne graduje, a aj keď sa tam človek toľkokrát nezlakne, ako by mohol, a mnoho vecí je veľmi familiárnych, fanúšikov žánru určite poteší. Mne osobne podobné paranormal found-footage filmy poslednou dobou veľmi lezú na nervy, v tomto prípade som bol príjemne prekvapený a dalo sa to stráviť, aj vďaka cool finále. /65%/ ()

Miagy

Slabšie herecké výkony a dialógy ale som totálne psokojný, konečne tu máme niečo slovenské. Dementné trasenie kamery s 254 rušivýmí efektami tu chýbalo takže som si konečne vychutnal FF. PLUS: kamera bez trasenia a efektov, dosť desivých scén, žiadne klišé hororové, MINUS: zdlhavejší úvod, menej emócií - bez súcitu s postavami... ()

celticek

Hodně mě to překvapilo, Slováci to dali velice dobře..na poli hororu to podle mně splňuje vážně asi všechno..líbily se mi odkazy na ostatní filmy jako Shining (2 holčičky)..ikdyž se motivy opakují z filmů jiných - Paranormal activity, Blair witch, Bebjak umí překvapit nápaditou scénou (kterou zřejmě ocení spíše znalci hororů)..ufff! Dobré to bylo, fakt. Amerika ať se rychle s těma shitama zmontuje:) GO EAST! ()

dannyd14

Nejaké diery v logike by sa našli, ale na to, že to natočili Slováci je to v celku slušný horor. Ďakujem za sviežu atmosféru. ()

SunWuKung

musim sa vratit k slovenskemu hororu aj v komentari, sice je to uz nejaky ten rok dva co som film videl v kine. Ked si ozaj porovname slovensku tvorbu celkovo, tak tento film je totalna pecka. Tie curakoviny co natacame za posledne dekady kde Kolenik trtka s Morovu a ta zas s Kostelnym, ktory sa musi premahat aby taku scenu vobec natocil, su do neba volajuce a mozgove bunky zabijajuce sracky. Sice vo filme ZLO, je vsetko tak tisic tristo krat videne, zasadenie deja vsak do slovenskej dzedziny funguje perfektne. Prostredie, ludia a ich spravanie.. slovenske. Dokonca ta nasa extremne makka slovencina, ktora s noblesou pokazi a zmakci akykolvek drsny film ci scenu tu vobec nic nekazi. Vsetko namiesane presne tak, aby to fungovalo dobre. A ak si mam zostavit rebricek found footage hororov, ktore sice moc nemusim, tak nase Zlo radim na priecku cislo 3, co pri ohromnom pocte tychto filmov je urcite vynikajucim hodnotenim Bars by sa takychto filmov u nas rodilo viac ()

chlebo

Tak kým som sa k tomuto konečne dokopal, chvíľu to trvalo, nejako ma nelákalo pozerať slovenský horor. Takže keď som sa k tomu konečne dostal, bol som milo prekvapený, čo dokážu za 75 minút zvládnuť traja buzeranti, jeden výstavný exemplár miestneho podivína a manželka-zlo zavretá v pivnici. Síce, keby taký psychopat pichol do pivnice mňa kvôli tomu, že v jeho geniálnej hlave skrsla myšlienka, že som zlo, možno by mi tiež jeblo a povraždil by som všetko v okolí. ()

1david135

No tak ja som sa smial inač zvukára unáša nejaká mátoha a kameraman sa len díva alebo jeden tam zabija druhého a zas sa díva len ten kameraman akože nič proti ale keby točil ako ho baba podjebava :D tak by sa tiež dival ale inač na slovenský film je to ok 5 hviezdičiek ! RESPECT :) ()

carodejb

Po strašnom Immortalitas, je tu ďalší slovenský horor. Tentoraz naozajstný. Found fotage formát, Zlo v pivnici a „traja pátrači“ ne jeho stope... Klišé ? Hej. Tvorcovia sú si toho vedomí a tak prepašovali do filmu zopár chytrých narážok a vtipov. Zároveň nám však servírujú nadpriemerne natočený horor (na slovenské pomery až vynikajúci!) s dobrou atmosférou – lebo niečo majú napozerané a vedia, čo k tomu patrí. Prosil by som viacej takýchto slovenských filmov, samoúčelných dramatických sračiek bez zmyslu mám už po krk. ()