Zlo

Slovensko, 2012, 75 min

Peter Bebjak

Erik Eržin

Martin Hasák

Poměrně zábavný lowcost ve slovenském podání, který navazuje na nitku Blair witch, ale zase tolik nekopíruje. Fandům horroru doporučuju jako oddychovku do sbírky.(18.11.2012)

Prvý slovenský horor, a hneď mockdokumetary á la Blair Witch, REC, či Paranormal Activity, natočený ručnou digitálnou kamerou. Ako významné pozitívum vnímam, že ju nedrží epileptik. Takže žiadne trasľavé záchvaty kamery, ktoré by zakrývali úbohosť filmu. Zlo sa môže pochváliť pekne nasnímaným domácim prostredím (Bernolákovo), vcelku pôsobivými maskami aj špeciálnymi efektami (je ich síce málo, ale stoja za to), ktoré nevyzerajú lacne. Určite lepšie ako mnohé americké samoúčelné found footage. Na začiatok je to slušné.(19.6.2012)

Bože tak ten nehorázne dlhý nudný začiatok ma fakt iritoval. A tí herci ani nehovorím, ťažko sa mi zvykalo na to, že to nie je po anglicky alebo dabované. Nemám rada slovenské filmy príde mi to vždy, že nikto tam nevie hrať a každý sa mi tam zdá neprirodzený. Ale tu uznávam, že to nebolo ako v amerických filmoch, kde sa na niečo divné alebo buchot spýtajú Čo to bolo?! a tvária sa vyľakane a tu sa spýtali, že Čo to bolo do piče?! Tak to rozhodne prirodzené bolo pre mňa. Znie to divne ale tie nadávky dopomohli k väčšej vierohodnosti, pretože keby som tam ja nadávam 3x toľko. Už počas filmu to bolo samé kurva, kurva, kurva, piči, piči, piči... ako sa má človek odnaučiť nadávať, keď pri horrore sa to proste nedá. Slovenský či uzbekistánsky horror, keď je tam proste duch alebo démon som v riadnej kaši a bojím sa. Ale tak na to, že je to zo Slovenska to bolo fajn. A to nepíšem za to, že som Slovenka radšej by som to zprdla ako chválila ale tak priznávam sa, že som sa bála. A tomu vlasatému už chýbala len Filchova mačka.(9.5.2014)

Naší východní bratia už se odpojili od maďarských návyků a poprvé natočili nějaký skvostný film. Pome udělat halelujá, že jeden film předčil většinu českých a slovenských distribučních sráčovin. Stačí jen Poslední výstřik s Ivetkou B. A můžeme se podívat kam celá naše zkur***á distribuce směřuje. Hoši mají nakoukáno pár FF filmů a točí o život. Sice jsem se nelekl ani jednou a s temným barákem šlo provést daleko víc. (Kluci, když tak čtete ty komenty na youtube a budete to číst i tady, tak se mi můžete ozvat, sám o točení FF něco vím. Porobíme něco spolu, no ni?) Ale jinak poměrně slušný zimní slovenský blockbuster. Já jsem spokojený, vy jste spokojení, tak nějak jsme všichni spokojení a určitě se těšíme na ZLO2: Skriňa vracia úder.(8.12.2012)

Perla slovenského hororu? Určite áno. A nielen preto, že žiadna konkurencia prakticky neexistuje. Zlo je film, ktorý obstojí aj v porovnaní so zahraničnými nízkorozpočtovými horormi. Konečne, vravím si, konečne sa slovenskí filmári začínajú prebúdzať z dlhého spánku a dokazujú, že kvalita v našej kinematografii môže byť, stačí mať odvahu sa do toho pustiť. Peter Bebjak už v Meste tieňov dokázal, že je talentovaný a inak tomu nie je ani v prípade Zla. Film je komponovaný v dobrej tradícii "found footage" hororov a okrem nervydrásajúcej atmosféry starého domu občas vydesí aj podarenou ľakačkou. Príbeh síce nepobral mnoho originality, ale scenár vo svojej jednoduchosti funguje účelne. Predovšetkým dialógy a ich prevedenie, ktorých som sa najviac obával, príjemne prekvapili. Každý jeden zo štvorice hercov podáva sympatický civilný výkon a najmä s trojicou "filmárov" sa zrejme každý súčasný mladý divák ľahko stotožní. Že si logika občas poriadne odskočí, už neberiem ako nedostatok, ale žánrovú povinnosť, bez ktorej by žiadny horor nebol hororom. Viac takýchto filmov! (7/10)(15.4.2012)