Zlo

Slovensko, 2012, 75 min

Peter Bebjak

Erik Eržin

Martin Hasák

Už niekoľko rokov som si kládol otázku, prečo aj Slováci aspoň z času na čas nenatočia nejaký horror? Preto ma táto snímka príjemne prekvapila, i keď sa jedná o lacnú a svojim spôsobom prostú záležitosť. O originalite čo sa príbehu týka síce nemôže byť reč, ale niektoré scény mi prišli celkom nápadité a naviac okorenené jemným humorom (napr. biele plachty). Démonická atmosféra začína gradovať v momente, keď sa "traja pátrači" vlámu do domu, v ktorom tak trochu straší. Musím sa priznať, že asi dvakrát som sa príjemne zľakol aj ja ako divák a "pátrač" zároveň. S prihliadnutím na to, že sa jedná o slovenský film (nemienim však akýkoľvek film nadhodnocovať len preto, že je slovenský), dovolím si tvrdiť, že ako horror funguje v celku dobre a ani zarytého horrorového fanúšika určite neurazí (i keď ani nenadchne). V zahraničnej horrorovej produkcii sa točia aj neporovnateľne väčšie sračky.(14.4.2012)

Prekvapenie v rámci slovenskej tvorby a to found Footage žánru nijak zvlášť neholdujem. Niežeby film nemal výraznejšie chyby, len nedostatok originality je evidentný od úvodu do samého konca, ale technická realizácia je na úrovni a hlavne v druhej polovici tvorcovia prekvapujú radou nečakane pôsobivo natočených momentov. Vlastne ide v mnohom o atmosferický zážitok porovnateľný so zahraničnou tvorbou, čo je už samo o sebe úspech a rutiny typu Paranormal Activity Zlo prekonáva bez akýchkoľvek ťažkostí.(21.12.2012)

Zlo je všade, zlo si cestu nevyberá a nikdy ho nezastavíš. Zlo si našlo aj skupinu mladých ľudí na Slovensku, ktorý boli silno inšpirovaní a infikovaní filmami ako sú Rec či Cloverfield. Ich "posadnutosť" snímania real kamerou a vytvorenie skutočného psycho hororu bola taká veľká, že si to chceli vyskúšať na vlastnej koži. Z istého pohľadu ich práca bola úspešná, pretože nemajú konkurenciu na Slovensku a z istého pohľadu išlo skôr len o kopírovanie spomenutých filmov. U mňa zlyhali v tom, že nepriniesli takmer nič originálne, niečo čo by bolo sprievodným javom ich vlastnej fantázie, niečo čo na čo by som povedal tak to tu ešte nebolo. Našlo sa aj niekoľko slabších scén a dosť malo dôveryhodných efektov hlavne pri love exmanželky ako aj jej príliš krátke zobrazenie, čo ochudobnilo príbeh a priviedlo ho do nudnejších stôp, ale inak desivú atmosféru dosiahli veľmi dobrú, hlavne dobrým interiérom a slabým osvetlením. Film u mňa zanechal pocit strachu tak na 40%, ale za snahu mladíkov sa prikláňam k 50%.(1.12.2012)

No Vida.. Chlapci Slušná Práce.. Během filmu jsem zaregistroval asi 10x slovo PÍča.. Což vyznívá ve Slovenském jazyce vtipně !! Hezky natočené, se slušnou Kamerou.. Některé efekty jsou fakt nečekaně dobře povedené na Slovensko.. A krvavý Konec nesmírně Potěšil!! Po dlouhé době jsem se zase LEKL!! :)(17.11.2012)

Prekvapivo slušné. Hlavne to, že ide o štandardný horor v štandardnom prevedený (ten štandard je dobre zvládnutý) robí z filmu príjemnú zábavu. Jednotlivé scény sú lepšie ako celý film (chýba väčšia zomknutosť i gradácia). REC je v rámci tohto subžánru ťažko prekonateľný, preto poteší, že tvorcovia sa na nič nehrali a odpozerané finty použili len ako povinnú jazdu a sústredili sa na vlastný prístup. Najviac sa mi páčilo pohrávanie sa s humorom...(12.4.2012)