Zlo

Slovensko, 2012, 75 min

Peter Bebjak

Erik Eržin

Martin Hasák

Perla slovenského hororu? Určite áno. A nielen preto, že žiadna konkurencia prakticky neexistuje. Zlo je film, ktorý obstojí aj v porovnaní so zahraničnými nízkorozpočtovými horormi. Konečne, vravím si, konečne sa slovenskí filmári začínajú prebúdzať z dlhého spánku a dokazujú, že kvalita v našej kinematografii môže byť, stačí mať odvahu sa do toho pustiť. Peter Bebjak už v Meste tieňov dokázal, že je talentovaný a inak tomu nie je ani v prípade Zla. Film je komponovaný v dobrej tradícii "found footage" hororov a okrem nervydrásajúcej atmosféry starého domu občas vydesí aj podarenou ľakačkou. Príbeh síce nepobral mnoho originality, ale scenár vo svojej jednoduchosti funguje účelne. Predovšetkým dialógy a ich prevedenie, ktorých som sa najviac obával, príjemne prekvapili. Každý jeden zo štvorice hercov podáva sympatický civilný výkon a najmä s trojicou "filmárov" sa zrejme každý súčasný mladý divák ľahko stotožní. Že si logika občas poriadne odskočí, už neberiem ako nedostatok, ale žánrovú povinnosť, bez ktorej by žiadny horor nebol hororom. Viac takýchto filmov! (7/10)(15.4.2012)

Originalita nula bodov, no je fajn, že sa aj u nás niekto pustí do tohto žánru. A oproti americkým PA to nebolo o nič horšie.(24.5.2015)

• Dellamorte

Sympatický bodík pre SK horror, ktorý sa už teraz pasuje za skoro až muzeálny filmový prvokok slovenskej H-kultúry. Borci ( jeden s kondómom na hlave / druhý pripomínal tampón / sa spustili do excre - mentálne už dávno prežutej a strávenej odnože tohto....žánru a kamerovali zhola nič. Bejbak je funkčný a vyčkám jeho ďalší počin, no zbytok je nestráviteľný. ( počiatok slovenskej H-tvorby mal totiž začať niekde úplne inde )(19.1.2013)

Zmes amerických Found Footage hororov v jednom. Čo ale mne vôbec nevadilo! Napínavá atmosféra hlavne v druhej časti filmu. V takýchto filmoch býva po väčšine prvá časť zbytočne naťahovaná a nudná, ale tu som sa bavil. Herecké výkony mi vôbec neprišli amatérske a do tohto typu filmu mi pasovali. Dokonca som sa aj na nejakých scénach dosť nasmial. Ani som nečakal, že so slovenským hororom, pri ktorom nemusím dávať úvodzovky budem tak spokojný.(14.4.2012)

Bum! Z čista jasna, úplne v tichosti, vznikol pravdepodobne prvý slovenský horor. Neviem o inom. Bol som presvedčený, že v našich podmienkach sa dá natočiť všetko možné, len nie akčný film a horor. Kajínek nedávno dokázal, že to v rámci akčného thrilleru celkom ide a u nás sa stalo nemožné, vznikol horor. V jednej scéne, jedna z hlavných postáv pri pohľade na vysiace voňavé stromčeky povie:" Hm, vidno, že má napozerané"... To bol jemný odkaz na film Sedem. Je vidno, že i režisér Bebjak má napozerané. Jeho Zlo je totiž z každého hororu niečo, asi najviac pochytil z Blair Witch, niečo z Paranormal activity a niečo možno z REC, ale nejde o to. Ide o to, či to funguje a čuduj sa svete, áno. Z tohto pohľadu sa mi film ťažko hodnotí. V našich podmienkach by to pred 10-20- timi rokmi, bol hit ako delo, ale ak ste spomínané horory videli, pravdepodobne žasnúť nebudete. Ak nie, tak vás pravdepodobne dostane. Za málo peňazí dokázal Bebjak zahrať veľa muziky a horor by si neurobil hanbu ani na medzinárodnom poli, pretože ako horor má všetko, čo má mať. Samozrejme chyby tú sú. V úvode možno zbytočne často roztrasená kamera, ale hlavne nevyrovnané herecký výkony. To je v horore dosť dôležité. Chýbal mi realistický krik, strach v hlase, jednoducho vystrašené farby hlasu znejú inak a celkovo to nebolo 100%-tné herecké nasadenie. Ak by toto dokázal Bebjak z hercov vytrieskať, mohlo by to byť super. Váhal som v hodnotení, ale prikláňam sa k slabším štyrom. PS: A teraz, kto pôjde do pivnice po zemiaky? 70%(2.5.2012)