Zlo

Slovensko, 2012, 75 min

Peter Bebjak

Erik Eržin

Martin Hasák

Slováci překvapili. Když si zadáte do CSFD žánr horor a původ vzniku Slovensko, vyskočí vám jen 2 filmy: jeden jakýsi prapodivný pseudohoror a druhým je právě Zlo, které i vzhledem k prvnímu zmiňovanému, lze považovat za jediný pořádný Slovenský horor. Myslím si, že poptávka po hororech jak v ČR tak v SR rozhodně je a byla by škoda zůstat zaprdlí jen v komediích a dramatech. Navíc, když se ukazuje, že to jde! Že lze i v našich krajích natočit vesměs sympatické found footage, které se technicky nemá za co stydět a bez problému by šlo porovnat i s horory jako The Tunnel apod. Ač nepatřím mezi fanoušky tohoto žánru kvůli roztřepanému obrazu a špatnému zvuku, tak musím ocenit snahu Slováků. Má to jasnou gradaci, vesměs sympatické trio mladíků a hlavně i náznak nějakého toho příběhu. Když jsem přemýšlel nad tím příběhem, tak mě napadlo, jak z toho udělat ještě větší pecku a to tehdy, kdy by se ukázalo, že nejde o žádného ďábla uvězněného v těle manželky, ale že ten fotr je psychopat a dole vězní a týrá svoji manželku. Kdyby se to z duchařského námětu přesunulo v druhé polovině filmu do exploitační roviny, tak bych byl naprosto nadšený. Ale je to tak, jak to je a moje hodnocení jsou 3 zcela zasloužené hvězdy.(22.11.2012)

Originalita nula bodov, no je fajn, že sa aj u nás niekto pustí do tohto žánru. A oproti americkým PA to nebolo o nič horšie.(24.5.2015)

I když budou experti z PA i dál chrlit nové a nové variace na téma "poltergeist v domě" na Bebjaka nemají. A že jsem lidumil, tak těm nabubřelcům přihodím radu: Nasedněte na nejbližší let směr Bratislava(jo, a… Slovensko je v Evropě ignoranti). To teprve poznáte podhoubí ZLA!(7.1.2013)

Už niekoľko rokov som si kládol otázku, prečo aj Slováci aspoň z času na čas nenatočia nejaký horror? Preto ma táto snímka príjemne prekvapila, i keď sa jedná o lacnú a svojim spôsobom prostú záležitosť. O originalite čo sa príbehu týka síce nemôže byť reč, ale niektoré scény mi prišli celkom nápadité a naviac okorenené jemným humorom (napr. biele plachty). Démonická atmosféra začína gradovať v momente, keď sa "traja pátrači" vlámu do domu, v ktorom tak trochu straší. Musím sa priznať, že asi dvakrát som sa príjemne zľakol aj ja ako divák a "pátrač" zároveň. S prihliadnutím na to, že sa jedná o slovenský film (nemienim však akýkoľvek film nadhodnocovať len preto, že je slovenský), dovolím si tvrdiť, že ako horror funguje v celku dobre a ani zarytého horrorového fanúšika určite neurazí (i keď ani nenadchne). V zahraničnej horrorovej produkcii sa točia aj neporovnateľne väčšie sračky.(14.4.2012)

• kaposlav

Slovensko točí len pár filmov ročne a nie moc konkurencie schopné. Točí sa veľa TV seriálov a politických hovadín a preto oceňujem tento hororový pokus. Nespomínam si, že by som videl slovenský horor a preto aspoň 2*.(7.3.2015)

• - Budova, ve které bylo uvězněno samotné zlo, leží v obci Bernolákovo, nedaleko Bratislavy. (herr_carter)

• - V kancelárii chalanov vidieť v pozadí na stene plagát k found footage hororu Paranormal Activity 3 (2011).

(Stefan Deryck)

• - Při rozpočtu pouhých 100 000 eur vznikal snímek během 11 prosinových dnů roku 2011. (Sufferer)