Zlo

Slovensko, 2012, 75 min

Peter Bebjak

Erik Eržin

Martin Hasák

Slovenský horor, který šlape na paty podobným filmům z daleko rozvinutějších zemí. Naši východní bratři se mohou tedy na rozdíl od nás pochlubit čistokrevnou žánrovkou, která sice není dějově ničím překvapivá, ale potěší civilními herci ,což se v našich luzích a hájích nenosí a naši "páni umělci" vždy do všeho musí vnést "kus dramatu", slušnou atmoškou a lekačkami, které ač očekávané, fungují slušně. Opět závidím a třeba jednou i v České kotlině nebo na Moravském poli, Slezsko nevyjímaje, vznikne něco podobného, do té doby musí stačit Vlčí bouda.(5.1.2013)

Prekvapenie v rámci slovenskej tvorby a to found Footage žánru nijak zvlášť neholdujem. Niežeby film nemal výraznejšie chyby, len nedostatok originality je evidentný od úvodu do samého konca, ale technická realizácia je na úrovni a hlavne v druhej polovici tvorcovia prekvapujú radou nečakane pôsobivo natočených momentov. Vlastne ide v mnohom o atmosferický zážitok porovnateľný so zahraničnou tvorbou, čo je už samo o sebe úspech a rutiny typu Paranormal Activity Zlo prekonáva bez akýchkoľvek ťažkostí.(21.12.2012)

Naší východní bratia už se odpojili od maďarských návyků a poprvé natočili nějaký skvostný film. Pome udělat halelujá, že jeden film předčil většinu českých a slovenských distribučních sráčovin. Stačí jen Poslední výstřik s Ivetkou B. A můžeme se podívat kam celá naše zkur***á distribuce směřuje. Hoši mají nakoukáno pár FF filmů a točí o život. Sice jsem se nelekl ani jednou a s temným barákem šlo provést daleko víc. (Kluci, když tak čtete ty komenty na youtube a budete to číst i tady, tak se mi můžete ozvat, sám o točení FF něco vím. Porobíme něco spolu, no ni?) Ale jinak poměrně slušný zimní slovenský blockbuster. Já jsem spokojený, vy jste spokojení, tak nějak jsme všichni spokojení a určitě se těšíme na ZLO2: Skriňa vracia úder.(8.12.2012)

Veľké prekvapenie. Slovenský žánrový film, o ktorom sa ešte bude hovoriť a ktorý sa nemá za čo hanbiť. Po všetkých tých hollywoodskych hororových produktoch, ktoré si pohrávajú z paranormálnou aktivitou a pritom stíhajú točiť remaky ázijských duchárských príbehov, je tento film prvou lastovičkou slovenského hororu, ktorý je podobne ako tie americké odchovaný na niektorých vybraných kúskoch. Odkazy na Blair Witch, Paranormal activity, Nenávisť, Shining, Exorcistu a ďalších jednak predstavuje skvelý odrazový mostík, ktorého sa tvorcovia bez váhania chopili a zároveň odkazy na tieto filmy svedčia o zasvätenosti tvorcov, oboznámených s hororovým žánrom a jeho najznámejšími dielami. Výsledok je perfektný. Prvá polovica je neuveriteľne vtipná. Jedna hláška strieda druhú a väčšina z nich vyjde z úst Kamilovi Kollárikovi, ktorý sa stal asi najvýraznejšou postavou celého filmu. Ostatný za ním nezaostávajú. Aj keď Richard Felix je hlavne pri vysvetľovacích scenách trocha teatrálny. Ale výsledný dojem a jeho šialené pobehovanie z miestnosti do miestnosti, dopomôže k niekoľkým skvelým lakačkám. Posledná polhodina je natoľko atmosférická a strašidelná, že som sa s chuti bál a zároveň si užíval fakt, že sa pozerám na slovenský horor. Bebjak sa týmto dostane do podvedomia širšej verejnosti ako zručný režisér, ktorého ďalší film sa bude napäto očakávať A koniec považujem za naozaj výborný. Pre mňa jasný dôkaz že slovenský film sa prebúdza a vysmieva sa Immortalitas do tváre.(12.4.2012)

Slováci překvapili. Když si zadáte do CSFD žánr horor a původ vzniku Slovensko, vyskočí vám jen 2 filmy: jeden jakýsi prapodivný pseudohoror a druhým je právě Zlo, které i vzhledem k prvnímu zmiňovanému, lze považovat za jediný pořádný Slovenský horor. Myslím si, že poptávka po hororech jak v ČR tak v SR rozhodně je a byla by škoda zůstat zaprdlí jen v komediích a dramatech. Navíc, když se ukazuje, že to jde! Že lze i v našich krajích natočit vesměs sympatické found footage, které se technicky nemá za co stydět a bez problému by šlo porovnat i s horory jako The Tunnel apod. Ač nepatřím mezi fanoušky tohoto žánru kvůli roztřepanému obrazu a špatnému zvuku, tak musím ocenit snahu Slováků. Má to jasnou gradaci, vesměs sympatické trio mladíků a hlavně i náznak nějakého toho příběhu. Když jsem přemýšlel nad tím příběhem, tak mě napadlo, jak z toho udělat ještě větší pecku a to tehdy, kdy by se ukázalo, že nejde o žádného ďábla uvězněného v těle manželky, ale že ten fotr je psychopat a dole vězní a týrá svoji manželku. Kdyby se to z duchařského námětu přesunulo v druhé polovině filmu do exploitační roviny, tak bych byl naprosto nadšený. Ale je to tak, jak to je a moje hodnocení jsou 3 zcela zasloužené hvězdy.(22.11.2012)

• - Při rozpočtu pouhých 100 000 eur vznikal snímek během 11 prosinových dnů roku 2011. (Sufferer)

• - Jedná se o první slovenský horor určený do kinodistribuce. (Sufferer)

• - Film bol natáčaný iba jednou kamerou. (Moni65)