Země z ptačí perspektivy

• Česko Na ptačích křídlech kolem světa (více)
TV spot
Velká Británie, 2011, 6x52 min (Alternativní 90 min)

Režie:

John Downer

Scénář:

John Downer

Hudba:

Will Gregory

David Tennant

Naše planeta z ptačí perspektivy i přímo z kamer umístěných na jejich těle! Nevídaná a úchvatná podívaná v dokumentu z kolekce BBC Earth... Snad každý z nás sní, že jednou poletí jako pták a vznese se silou svých křídel do oblak. Skutečnosti se ale nic nevyrovná. V tomto cyklu si ukážeme naši planetu, jak ji vidí ptáci, kteří na svých cestách oblétnou celý svět. Spatříme úchvatná přírodní představení. Budeme s ptáky překonávat drsné podmínky. A získávat tvrdě zaslouženou odměnu. Takto vypadá svět prožitý na křídlech. (Česká televize)

TV spot

filmmovier

BBC se opět vyznamenala. Zatím hodnotím po prvním dílu. Suprový komentář, vysoká kvalita a nádherné a okouzlijící záběry, spoustu zajímavostí, vizuálně úžasné, dostali mě hlavně přelety hus a část s orlem. Záběry z ptačí perspektivy jsou opravdu skvělé a rozhodně budu sledovat dál. BBC si to zaslouží, protože ještě nikdy neudělala horší dokument než na ****. Věnujte tomu čas. A originál s Tennantem taky musí být bezva. ()

kinej

Vždycky když už si myslím, že už mě moderní dokumenty nemohou ničím překvapit, přijde něco jako právě Earthflight, co mě svou krásou dojímá a vyráží mi dech. Detailní záběry ptáků v letu v obraze ostrém jako břitva, záběry pořízené kamerami umístěnými na ptácích, kongeniální hudební doprovod a jako bonus pro mě komentář Davida Tennanta. Přesto mám výhradu, jakožto sledovatel si nemohu nevšimnout, že některé nápady (krokodýli lovící pakoně, žraloci lovící tuleně... a pár dalších) jsou téměř zkopírovány z Planet Earth, Great nature Events apod. To se mi moc nelíbí, na druhou stranu toho nového, mimořádného a nádherného je v sérii tolik, že stejně musím dát plné hodnocení. ()

Vrata88

Je potřeba si rozdělit dokumenty na dvě kategorie : 1) dokumenty od BBC, 2) ty ostatní. Už tolik let se tvůrci BBC činí a vytváří vlastní kategorii nadprůměrných dokumentů. Tenhle další přírůstek to jen potvrzuje. Pro mě je to absolutní vrchol kameramanského umění. Nádherné záběry se střídají jeden za druhým a vy ani nestačíte tu nádheru pochytit. Udělit z ptáků kameramany byl nápad, který tenhle seriál pozvedl do další dimenze. Rozsáhlé bažiny Jižní Ameriky, Himálajské pohoří, útesy Doverské to vše a ještě mnohem a mnohem víc z ptačího pohledu je něco tak nádherného...to se nedá popsat. Ruku v ruce s tím jde perfektní komentář, který jen tak lehce podbarvuje vizuální vjem - žádná zbytečné a nudné informace o vylučovací soustavě čápů, jen to, co je v daný moment důležité - příjemný hlas vám řekne, co zrovna vidíte, pak se zase odmlčí a vás už nic neruší. U mě jasných 6* :) ()

Martrix

Neuvěřitelná exhibice úžasných záběrů vás nebude ani tak vzdělávat, jako spíš ohromovat. Takto zblízka jste nikdy přírodu neviděli. A tak i když nejste zavaleni informacemi, budete tiše žasnout a pokud máte rádi přírodu, budete ji o to víc obdivovat. Skalní přírodovědci s tím pábením přírody často nesouhlasí, některé údaje a interpretace chování jsou...minimálně sporné, přesto dokumenty BBC nesmírně přispívají k poznávání přírody a připomínají něco, co by mělo být zřejmé nám všem. Jsme součástí něčeho úžasného a nejsme tak jedineční, jak si myslíme. ()

Autogram

Umiestniť kameru na chrbát alebo brucho divej husi, supa alebo orla bol geniálny nápad. Rovnako aj byť s ultraľahkým lietadlom a kamerou ich členom. Môžeme sa tak stať na vlastné oči členom migrujúceho kŕdľa husí alebo obávaným lovcom. A zistíme, že ani v jednom prípade to nemáme celkom jednoduché. V tomto seriáli je všetko filmársky dotiahnuté do dokonalosti skombinovaním úchvatných záberov so skvelými príbehmi a výborným komentárom. --- Posledná časť seriálu bola venovaná spôsobu natáčania, teda film o filme. Až teraz som dokázal pochopiť, ako vôbec mohli niektoré zábery vzniknúť a koľko práce a príprav to stálo. V niektorých prípadoch týždne na vystihnutie záberov, v iných mesiace výchovy od vyliahnutia mláďat a niekedy aj roky čakania na vhodnú konštaláciu letovej prevádzky. ()

• Časť tohto kŕdľa husí pri nakrúcaní v New Yorku odletela do mesta a našli ich vysielačkou až po niekoľkých hodinách v miestnom parku. (Autogram)
  • Pre osvojenie malých husí kameramanom už od vyliahnutia tak, že ho budú považovať za matku, je použitý pojem imprinting (vtištění) - rovnaký pojem bol použitý napríklad aj vo filme Twilight sága: Úsvit - 1. časť (2011). (Autogram)
  • Na zábery preletu nad Londýnom museli tvorcovia čakať dva roky na povolenie úradmi a podarilo sa to až pri príležitosti leteckej prehliadky. (Autogram)