100 let íránských válek

(TV film)
  • Francie Iran, une puissance dévoilée (více)

Írán má za sebou století válek. Dnes má tato islámská země, i díky svým rozsáhlým nalezištím ropy, velké mocenské ambice. Dokumentární film režiséra Jeana Michela Vecchietta podrobně zkoumá 100 let historie této země – od počátku vzniku moderního státu až po jeho dnešní konfrontaci se Západem. Od roku 1908 až po rok 2008 – od objevení ropy až po jadernou krizi. Velkolepá plavba do srdce země a lidu, barevná freska zaměřená na skutečné příběhy, odhalování archivních snímků a autentických dokumentů íránců. Íránské úřady udělili tvůrcům dokumentu výjimečné povolení. Uvidíte také cenné archivní záběry a dokumenty - a to nejen z Íránu, ale i z celé Evropy, Ruska a Spojených států. (CS Mystery)

kaposlav

Keďže sa jedná o Francúzky dokument tak sa domnievam, že informácie týkajúce sa USA, Velkej Británie a Francúzka podali v umiernenej verzii. Napriek polopravdám a vykresleniu, klasicky ako vždy im išlo a ide o demokraciu, slobodu, bla bla bla, aj tak sa vykreslili ako nenažrané kapitalisticko-imperialistické prasce. Nemám pochybnosti, že USA a ich kapitalisticko-imperialistická terorpolitika je a bude dôvod tretej svetovej vojny. ()

Marze

Málo známá historie. To mě pobavilo jak Irán obsadili Rusové, ale nesměli chybět světoví fašisté Britové. Dnes žijí v Iránu v duchovní době kamenné. Mladí se bojí jít do revoluce, protože se oprávněně bojí, kam by to vedlo. ()

Nolanofil

Veľmi obsiahle, ale za to vskutku informatívne. Našťastie to nejde len po povrchu, ale podstatne silno do hľbky a zameriava sa na najdôležitejšie udalosti ropného boja, medzi najsilnejšími štátmi sveta. ()

MikaelSVK

Zaujímavý dokument nie len o Iráne, ale aj o Strednom (či Blízkom) Východe, kde je kliatbou, no zároveň aj požehnaním nález čierneho zlata resp. ropy. Spomenuté sú takmer všetky udalosti a mená, ktoré sa za minulé storočie v Iráne udiali a vystriedali, no pri niektorých bolo aj na škodu, že sa nešlo aj viac do detailov. Dokument o krajine, ktorú označujú aj ako "laboratórium budúcnosti" bol podľa mňa zaujímavý od začiatku až do konca + orientálna hudba, ktorá sa tam opakovala bola presne na mieste... PS: Hneď po tomto dokumente som si pozrel aj podobný dokument o Iráne, presnejšie o mučeníkoch z iracko-iránskej vojny s názvom Bassidji, ale bol som sklamaný keďže celkom zaujímavá téma bola natočená tak nezaujímavou formou... ()

majo25

Škoda, že nešli hlbšie do histórie Iránu, ako len do roku 1908. Ale aj tak to bolo celkom zaujímavé a informačne dostatočné. 70% ()