Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

mau

Šestnáctiletá Vesna je krásná dívka, která chodí výrazně namalovaná a vyzývavě oblečená. Čas tráví s partou kamarádů na večírcích a diskotékách, ponocuje, experimentuje s drogami a snaží se sbalit drsného a násilného Đoleho. Její postoj k sexu je šokující. Dívka nemá žádné zábrany. Přizpůsobuje se přáním svého partnera, která často vedou k ponižujícím a zraňujícím střetnutím. Nesmírně sugestivní snímek je radikálně přímým vhledem do několika týdnů v životě dospívající dívky, jejíž osud jako by zastupoval celou generaci, jejímž největším vzorem je zpěvačka Ceca. Narace je omezena na postavu Vesny, která navíc kontinuálně natáčí dění kolem sebe na kameru mobilního telefonu, čímž zesiluje účinek především sexuálně explicitních scén. Málokdy však vyprávění dovolí nahlédnout do dívčina subjektivního prožívání. Nikdy si nejsme jisti, zda má Đoleho opravdu ráda, nebo ho jen využívá k uspokojení svých sexuálních tužeb. Doma je otrávená, svými rodiči pravděpodobně opovrhuje. Její citlivou povahu snad poznáme v náznacích: při vzpomínání na dětství, v obavě o otcovo zdraví či při návštěvě dětského domova. V této scéně, kdy Vesna působí jako vnímavá, křehká dívka, zřejmě s hrdinkou nejvíce sympatizujeme. Pro zbytek stopáže je vyhrazena spíše lítost. (Jeden z nejsilnějších filmových zážitků poslední doby!) ()

pm

Byl by to pětihvězdičkový film, ale méně diskutovaný...bez těch několika explicitních záběrů. Nesnáším názornost a nevěřím podobným výrazovým prostředkům, ale jsem celkem zvědavá na další film Maji Milošové. "Klip" je přesvědčivý právě ve vzácných civilních momentkách, dík tomu za přetlakem chaosu a hnusu vidím jasné sdělení a intimní příběh, jen si nemyslím že je to zásluhou jen režisérky, ale také skvělých neherců v hlavních rolích. ()

Gilmour93

No jo, nedostatek sebeúcty je svinstvo.. Felace, anál, masturbace obkročmo nad oblečenou partnerkou, felace, anál, hra na pejska a konečně je tam, francouzák (jak nečekaný závan romantiky!), drsný koitus, felace a francouzák s vyraženým zubem. A do toho pinďour, pinďour, pinďour - vždyť já si připadal jako pan Bílý na snídani s Gaunery! Jestli tohle byly nesamoúčelné scény vykreslující vývoj vztahu, tak je nutno dodat, že kdyby polykala, vzal by ji i do kina.. Je vcelku jasné, kam tenhle smart-phoneový deníček dětí lapených v sociálních sítích a citové prázdnotě míří, ale stereotyp explicity a neúdernost domácích scén ty „sociální a psychologické souvislosti“ dokonale otupila. Chápaví pochopí rychle i bez kontroverze a extrémů, ti, co to mělo varovat, chápat chtít nebudou.. Díky balkánskému popu, že při kalbách nehrál Michal David - pak bych tenhle Discopříběh Uncensored už jen stěží rozdýchával.. ()

Fr

,,MRDEJ MĚ!“.... /// Tak jo. Srbský teenegerky v akci, horká a divoká krev (v protikladu k tý chladný švédský), román pro holky, co nezvrací ani když ho vykouří. Vážně TOHLE máte doma? Kuřba na tureckým hajzlu (možná to chtělo víc jazyka…), vyvrácení představy o romantickejch dívkách a lásce pod hvězdnou oblohou. Jen jim to pusťte, puberťačky se naučí to co ještě neuměj (nevěděj), puberťáci rozepnou poklopce. A co já? (ehm…ty starej čuráku seš zralej akorát tak na vodjezd do hotelu Marigold…) Film o životě plným hulení čuráků, předvádění se (sexem) před kamerou mobilu a dnech (nocích) ,,obyčejný?“ puberťačky. Tady si fakt každá generace bude hledat svůj úhel pohledu. Tak za moji IP adresu: – nebaví mě to. Koukat na film kvůli sexu? Ale děte, ty maj jiný názvy. Že z toho cáká poselství? To z tohodle taky. A ještě se na to dalo koukat. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě, jak může vypadat film o ,,pouzdru“. 2.) Přemejšlím, jestli je dobrej nápad mrknout holce do mobilu (dovoluju si poradit – ser na to!). 3.) Můj přítel je děsně romantickej. To jeho: ,,Jsi dobrá akorát tak na píchání do zadku“ mě vždycky utvrdí o jeho neskutečné lásce. 4.) Thx za titule ,,DDoctor“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Radko

Moralizujúce komentáre a súdy typu: tá dnešná mládež nemá hodnoty, morálku a zaujíma sa len o párty, chľast a sex sú poväčšinou mimo. Pretože stačí sa porozprávať s rodičmi, ich vrstovníkmi, kolegami v práci, či spomenúť si na vlastnú pubertu a na to, čo pútalo myseľ drvivej väčšiny vtedajších 14-16. ročných a aké mal kto túžby. Akurát mobilov nebolo a všetky drogy sa zliali do alkoholu a trávy. "Prínos" Klipu je v zameraní sa na zmenu formy: o čom sa pred rokmi len klebetilo cez prestávky sa dnes nakrúti na mobil. Striedajú sa tu zrnité momentky s kvalitnými zábermi. Linka rodičovskej ignorancie neveľmi šokujúca - je totiž pomerne typická pre tento vek. V kontexte filmu zaujali pesničky a najmä ich texty. ()

• Maja Milos sa pokúšala pracovať s 18 a 19-ročnými, lenže „to už bola úplne iná generácia. Nemali v sebe tú surovosť,“ povedala režisérka, a tak nakoniec obsadila 14 a 15-ročné deti. S nimi jednotlivé scény skúšala počas štyroch mesiacov takmer každý deň. (Sufferer)
  • Veľký rozruch vyvolali scény, v ktorých sa neplnoletí hrdinovia Klipu oddávajú sexu. Obvinenia z pornografie však režisérka Maja Milos odmietla a popísala slovami: „Nemravné by pre mňa bolo neukázať to. Nakrútila som film o tínedžeroch, všetkých ich baví sex a je to základná vec, o ktorej rozmýšľajú. Neukázať to by bolo klamstvom.“ (Sufferer)
  • Ruská premiéra filmu mala byť 30. augusta 2012, avšak jeho premietanie zakázalo Ministerstvo kultúry, ktorému prekážalo vulgárne vyjadrovanie sa jeho hrdinov, to, že užívajú drogy a alkohol a v neposlednom rade „pornografické“ zobrazenie sexu medzi neplnoletými protagonistami snímky. Za tento krok si ministerstvo vyslúžilo obvinenia z cenzúry. (Sufferer)

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu