Beze studu (festivalový název)

• Polsko

Bez wstydu

Shameless

Polsko, 2012, 80 min

Príbehový potenciál "pretavený" v absolútne bezvýznamný film. Línia s vyhranenou a všetkého schopnou samaritánkou Irminou akurát napomáha natiahnuť stopáž, nie je ani trochu uveriteľná a posúva príbeh bezhlavo s množstvom náhod vopred. Maximálne do TV, nie na festival.(8.7.2012)

Kontroverzný námet (intímny vzťah medzi bratom a sestrou), citlivo nakrútený ale necitlivo zostrihaný v neškodný a nevýrazný komorný film, na ktorý do zajtra zabudnete.(4.7.2012)

47. MFF KV(3.7.2012)

Film, který prakticky divákovi nemá co nabídnout, nemá žádný hlubší rozměr, nikterak nevysvětluje jednání postav, neukazuje žádné ponaučení, žádné vyústění děje. Tak jak nemá žádný začátek, nemá ani konec. Ukazuje pouze určitý příběh sourozenců, zřejmě vyděděnců společnosti, kteří se životem potácejí, jak jen můžou. A přestože je tento "šokující" film pro polskou společnost docela zásadní, českému divákovi nic neřekne, nikterak dále ho neposune. Agnieszka Grochowska opět potvrzuje, že je dobrá herečka, ale s touto rolí si krédo nezvýšila. Mateusz Kosciukiewicz je polský Vojtěch Dyk, určitě si najde spousta fanynek z řad teenagerských divaček (ale i starších), ovšem herectvím zatím nepřesvědčuje. To, že je momentálně asi nejvíce obsazovaný polský herec, svědčí o určité protekci (jeho manželka je známá polská režisérka, která mu směle zajišťuje práci). Má to hezky naplánováno, chlapec jeden. Pěkně "beze studu"...(12.1.2014)

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - EAST OF THE WEST - FILMS IN COMPETITION - Na Východ od Západu - soutěžní sekce (Bez wstydu / SHAMELESS / Beze studu) - Letos jsem viděl ve Varech dva filmy na toto téma. Ve filmu The Unspeakable Act se (platonicky) zblázní bláznivá sestra do bratra, zde je to úplný opak. Jen tady to je až skoro fanatické v podání Tadzika, který to víc než přehání. Chvílemi mě už tak štval, že jsem si říkal, že je fakt už zralej na ránu... - 3. 7. 2012 - kino Lázně III - Karlovy Vary - 55%(12.7.2012)