Dům v Bretani

• Francie

Cornouaille

Francie, 2012, 92 min

• Hpatrik

Nejsem si jistý jak mám tenhle film uchopit, a to hlavně díky podivnému způsobu vyprávění příběhu. Exteriéry jsou fajn, ale až tolik krásy francouzkého venkova si tu člověk moc neužije, když se film odehrává stále okolo jednoho domu. Nevím, možná jsem tenhle styl vyprávění prostě jen nepochopil, ale to nemění nic na mém hodnocení. (viděno s dabingem)(9.2.2014)

Poetický film plný fantazie, která se blíží až k mystičnu. Ach jo, já bych taky chtěla mít tetičku v Bretani. /// Protože mě Enšpígl sprdnul, že jsem řádně nepopsala, co se mi vlastně líbilo, rozhodla jsem tak učinit i za cenu spoilerů. Tak tedy, mám ráda francouzské pojetí mystery. A tento film měl k tomuto žánru velmi blízko. A krom toho nám kameraman spáchal tak skvostné záběry Bretaně, že se mi chtělo brečet, že nejsem, ale jsem tady. Na mě ten film působil strašně pohodově, malounko existencionalisticky s velkým důrazem na rodinu a přátelství. Zajímavě byl pojat vztah Odile s milencem. Odile vztah nijak zásadně neprožívala, bylo jasné, že ho miluje, ale není ochotna kvůli němu zemřít. A teď začnu spoilerovat. Když otěhotněla, nepotřebovala ho. Celkem chladné, ale zajímavé zároveň. A jsem docela ráda, že se tvůrci neobtěžovali moc vysvětlovat tu záhadu s utopeným. Který z bratrů se vlastně utopil? Žil s ní jen nějaký bezdomovec, který si na bývalého kamaráda hrál? Uvěřila nakonec, že bydlela s duchem? Mám ráda, když mi film položí otázky a nevnucuje mi odpovědi. Když si zodpovíte předchozí otázky, a je vlastně jedno jak, vyvstanou nové, existencionální. Podobně na mě působil film Dellamorte Dellamore. Taky by to mohla být jen ta povrchní taškařice. Ale kdo chce ve filmu vidět víc, uvidí. Abych to shrnula, je možné, že jsem si v Domě v Bretani našla mnohem víc, než co tam zamýšleli dát tvůrci. Ale o to by byl ještě dokonalejší, kdyby diváka navedl na cestu, na kterou sám nesměřoval.(18.5.2013)

• rigby

Psychologické drama, nebo horor? Už tak plytký děj je velmi nevýrazně zpracován, v podstatě se vlastně neděje vůbec nic, je to kostrbaté, nelogické, herecké výkony jsou křečovité a neuvěřitelné. Jediným plusem je nádherná krajina. Francouzský film mám moc rád, ale toto je veliké zklamání.(19.5.2013)

• Dzony

Dal bych i více, ale hláška (pozor něco prozradím) "Je to zvláštní, po 10 letech jsme první noc spolu a čekáme na potrat" " a on odvětí "Jak romantické". No a před tím záběr na ni jak s úsmevem a s pohodičkou bere druhou pilulku....Mám podezření, že se jedná o propagaci "dvou pilulkových" potratů a s tím já nesouhlasím a toto je podprahová propagace hnusné věci. Pro mě hnusné.(6.8.2013)

• BOURQUE

Bohužiaľ, tento film je veľké sklamanie! Nielenže pani režisérka nenašla správne motívy, ale aj výkon V. Paradis bol jedným z najslabších, ktoré som v poslednej dobe videl. Osobné hodnotenie: 50% (*) (20.7.2013)