Pátrání po Sugar Manovi

Dokumentární / Hudební / Životopisný

Švédsko / Velká Británie, 2012, 86 min

Malik Bendjelloul

Rodriguez

Úžasný příběh o člověku, který ani nevěděl jak je vlastně slavný. Takováhle absurdita se může přihodit jen v USA. 80 %(16.3.2013)

Kdyby byl Sugerman hraný film, byl by to příšerný film, protože příběhu tak přitaženému za vlasy by nešlo uvěřit. Jihoafričanům se vrátil Elvis z mrtvých, detroitský dělník se stal ze dne na den superstar díky dvěma deskám, na jejichž vznik vzpomínal jako na milou epizodu svého mládí (a pak se jako správný srdcař rozhodl vrátit do továrny)... Je to opravdu jako hollywodská pohádka, doteď mám problém uvěřit tomu, že se to takhle událo. To pak ten film chytí za srdce a nevadí proto, že se možná v té zasněné radosti trochu rochní...(25.2.2013)

I wonder... jak se jen TOHLE mohlo skutečně stát, a jak z toho mohl vzniknout takový ryze pozitivní film? Navíc podpořený i vytříbenou vizuální stránkou, samozřejmě raději ani nemluvě o hudební složce, představované skutečnými písněmi pána, který byl zcela neprávem hudebními dějinami všech zemí krom JAR pohřben a zapomenut. Sixto Rodriguez je nepopsatelný člověk, a já budu navěky děkovat tvůrcům tohoto dokumentu, že jsem se s jeho příběhem (který, to si nenalhávejme, zřejmě nebyl tak sluníčkový) mohl seznámit. Život zkrátka tropí hlouposti a píše ty nejneuvěřitelnější scénáře. Toho Oscara i všechny další ceny naprosto chápu. Tohle poselství o ryzím člověku, a o tom, co bez svého vědomí a úmyslu způsobil na druhém konci světa, by mělo vejít do dějin kinematografie. 90%(7.9.2015)

Takové příběhy snad umí psát jen život sám. Nejkrásnější na tomto dokumentu je to, že s tou povedenou hudbou seznámí další zástupy posluchačů. Cause si teď pouštím pořád dokola... 8/10(15.1.2014)

Na Oscaroch nebolo filmu, ktorému by som fandil viac a to preto, že Searching for Sugar Man je taký, aký je, vzbudzuje isté pocity a zanechá vo vás niečo. Ospravedlňujem sa za extrémnu všeobecnosť, ale obávam sa, že akékoľvek drobné prezradenie maličkostí by mohlo byť v konečnom dôsledku počas sledovania obrovským spoilerom. Preto odporúčam sledovať dokument kompletne bez akýchkoľvek informácií o tom, s čím máte dočinenia. Jednoducho mi skúste dôverovať, že sa vám bude tento netradičný dokument páčiť a ak tak urobíte, ja vám na oplátku sľubujem tak nepravdepodobný príbeh, že pokiaľ by bol fikciou, nikdy by ste jej neuverili a aj keď sa bude všetko zdať dôveryhodné, nikdy si nebudete úplne istý, či nejde o fikciu. 90%(27.2.2013)

• - Snímek byl zahajovacím filmem na filmovém festivalu Sundance v lednu 2012, kde získal Zvláštní cenu poroty a Cenu diváků za nejlepší mezinárodní dokument. (Dragoni)

• - Několik posledních záběrů bylo natočeno pomocí telefonu iPhone s aplikací 8mm Vintage Camera, protože na dokončení filmu režisérovi došly peníze . (Dragoni)