Rozbitý svět

Scénografie:

Kave Quinn

Kostýmy:

Jane Petrie

Výborný film, v ňom, okrem iných, prevýborná Eloise a v jej podaní nádherne zaspievané Colours ... http://www.youtube.com/watch?v=W8QTsM5HAF0(18.2.2014)

Sociální drama, jehož tragičnost je dohnána do absurdně gigantických rozměrů. To filmu ubírá na autentičnosti a jeho snaha diváka emocionálně rozdrtit je úspěšná jen zčásti, protože místy působí jako neupřímný kalkul. Postavy jsou příliš jednoznačné (střet nelidského zla s přirozeným dobrem; o nějaké ambivalenci zde nemůže být řeč), je jich zbytečně mnoho, pročež nejsou dostatečně rozvinuty a zůstávají schematické a neživotné stejně tak jako vztahy mezi nimi. Nejen kvůli těmto výtkám je Broken filmem zcela nesrovnatelným například s takovým Fish Tankem, který je po všech stránkách úplně jinde. I přesto se ale stále jedná o poměrně zručně natočené (invenční využití flashforwardů) upozornění na bezbřehost lidské schopnosti nenávidět i s jejími (ne)vyhnutelnými důsledky. V tomto svém primárním smyslu film funguje dobře.(24.2.2013)

Britská artovka s výrazným sociálnym presahom. Príbehy niekoľkých generačne i spoločensky rozdielne postavených ľudí, žijúcich v susedstve, ktorých životy sa pretnú v slede viacerých osudových udalostí. Počas sledovania som si hovoril, že túto malú, televízne pôsobiacu drámu s nepasujúcim soundtrackom a priveľkou skratkovitosťou by si nikto nevšimol, nebyť prítomnosti Tima Rotha a Cilliana Murphyho. Záverečná patnásťminútovka je však mimoriadne silná a doslova ma prevalcovala.(29.1.2013)

Moonrise Kingdom na britský způsob. Tedy drsnější, nekompromisnější a syrovější. Úplné finále už je malinko na hraně, ale cokoliv předtím je vynikající režijní, scenáristická a herecká práce. 80%(1.5.2013)

Jsem zmatená. Ne že bych si nedokázala užít mix žánrů, ale to je v případě, když je cílený a vytěžený. Tady mě s největší pravděpodobností nejvíc mate označení drama, sociální drama. Protože mám dojem, že film je ultimátně o něčem trochu jiném a rozhodně je vyprávěn úplně jinými prostředky, než jaké by byly typické pro "sociální drama". Například scéna, kdy Rickovi rodiče stojí v obývacím pokoji a diskutují nad šišatým nápisem na dortu, má mnohem blíž k jakémusi surrealistickému existencialismu. Ale oproti tomu tři vlčí sestry a falešná obviňování ze znásilnění jsou motiv typický právě pro sociální sondy. Sekvence otravování tatíčka kvůli telefonu je zase přímočará jako v nějaké slapstick komedii. Nejistou ruku při utváření výrazu celého filmu lze asi přičíst tomu, že se jedná o režisérský debut. Scenárista úplný začátečník není a vypadá to, že si na tomhle materiálu oproti přesně zaškatulkovatelným předchozím počinům zkoušel magičtější a rozvolněnější druh příběhu (ale neznám knižní předlohu, takže víc to rozebrat nemůžu, i když porovnání kniha - literární scénář - film by bylo asi hodně zajímavé). Zpracování mi přijde neukočírované třeba proto, že je poznamenané aktuálně módní hipsterskou estetikou, která mi přijde mírně samoúčelná a v závěru vlastně i docela otravná. Potenciál herců mi přijde nevyužitý. Třeba to, že Tima Rotha za celou dobu neuvidíme jinak než v obleku. A to se film celou dobu odehrává "u něj doma", jenom asi v jedné nebo dvou krátkých scénách jakože "pracuje", takže by byl formální oděv na místě. Vytváří to dojem nedotaženosti, film si bere za své velkou řadu témat a motivů, ale v detailech/hloubce ponoru selhává. To se záběry postav na estetickém vrakovišti nebo v zasklené mlze nahradit nedá.(5.5.2014)

• - Eloise Laurence, představitel Skunk, přišla na konkurz skoro jako poslední. Přesto si ji režisér Rufus Norris vybral z 850 dívek, které na konkurzu byly. (Terva)

• - Herečka Eloise Laurence (Skunk) naspievala všetky pesničky k filmu. (Eoin)

• - Britský spisovateľ Daniel Clay, ktorý napísal novelu "Broken", podľa ktorej bol natočený tento film, bral inšpiráciu z novely Harpera Leeho "To Kill a Mockingbird". (Eoin)