Já a ty

• Itálie Io e te (více)

Mladý čtrnáctiletý Lorenzo se zdá být normální kluk, ale záhy se dozvídáme, že se jedná o introvertního a trochu neurotického chlapce, pro něhož jsou běžný život a zejména kontakty s okolím zcela traumatizující. Proto se uchyluje k tzv. mimetické taktice, neboli taktice jak splynout s davem. Začíná se ve svém okolí velmi přetvařovat; ve škole si hraje na "drsňáka" aby měl od spolužáků klid a před rodiči se zase chová tak, aby si mysleli, že je normální oblíbený kluk se spoustou kamarádů. Život pro něj tak znamená nutnost neustálého přetvařování a maskování. (Teen.AGE.r)

wito

Bertolucci natočil akési kamerovo - režisérsko - hudobné cvičenie na tému typu osamotenie dospievajúceho jednotlivca, ktorý sa topí vo svojom vlastnom svete. Nepredstavuje ale táto osamotenosť, či divnosť, len vnútorný proces dospievania, ktorý vyústi v konečnú socializáciu? Alebo sa môže stať niečo horšie - márnosť a ustrnutie, uzavretie sa pred svetom úchylkami, či drogami. Kto je ten kto nás skutočne naučí žiť? Náhoda, osud, rodičia, ČLOVEK? Môžeme prežívať šťastie len cez niekoho iného alebo sa štastnými môžeme stať i osamotení? Režisér sa týchto otázok jemne dotýka, minimalisticky sa s nimi pohráva, veľdielo by som v tom však nehľadal. ()

ANTYCHRYST

Zvlášní film, tmavá kamera, dobrá hudba, hodně divnej mladistvej týpek a jeho nevlastní sestřička, která spolu s ním prožívá ve sklepě feťáckej absťák. Hlavní mužská postava je teda řádně nesympatická a ušmudlaná. Jinak je to celé takové sklepní komorní polodrámo. 55 % Jednou se podívat a dost... ()

ostravak30

Troufalka to napsala vcelku dobře - neodradilo ani neuchvátilo. To je asi nejlepší hodnocení. Také mě to nezklamalo ani nenadchlo. Film sám o sobě je pasován do kategorie drama, což se dá pochopit neboť ke komedii či sci-fi má daleko, ale zase takové drama to není. Jde o to zůstat pár dnů ve sklepě, a přežít svou narkomanskou sestru, která pobíhá od ničeho k ničemu sem a tam. Jinak se ale nic zvláštního ve filmu neděje. Přiznám se, že hlavně do příchodu sestry jsem se dost nudil. A chvíli i při jejím pobytu. Doufal jsem, že alespoň uvidíme milostnou scénu nebo ji nahou, což by dodalo filmu grády, ale ani k tomu nedošlo. Na pomezí dvou a tří hvězd dávám pro vážné téma nakonec tři, ale je to na hraně. ()

nichts

bál jsem se, aby tam nebyla nudná kamera a střih. Ale tohle byly hody, pomalu každej druhej záběr z neobvyklýho úhlu - třeba dvoice sedí u stolu a kamera je snímá z pod stolu, takže vidíte roh a jen hlavy. Nebo, dyž sleduje na postavu, tak se okolo ní i se střihem točí tak, že máte pocit bloudění a krásně se rozbíjí prostor. i co do příběhu je tam hafec kreativních nevtíravejch epizodek. co mě ovšem zarmoutilo, je naprostý klišé vážnýho náctiletýho slibu a vůbec vomletá písnička hlaní dějový linie - nesnášej se a nakonec na sebe nedaj dopustit - ale vo děj díky bohu moc nejde. ()

Delmondo

Bertolucciho jsem nějak nemohl poznat, i když u tohohle námětu bych si dokázal představit jeho styl, jenže žádná Bertolucciovina se nekoná. Chybí mi tomu takovej ten sexuální náboj kterej tam maestro dává, ale i tak se mi to líbilo. Hlavní hrdina dá-li se tak nazvat vypadá jako Olda Kaiser když předváděl Boney M, s větším množstvím akné na obličeji. Má tak nějak problém v kontaktu s lidmi a radši dá přednost samotce ve sklepě před lyžákem, jenže se mu tam nakvartýruje jeho nevlastní ségra závislá na heráku. Ten kluk Lorenzo je trochu břídil, bejt na jeho místě já a byl bych tam s jeho ségrou sám tak už dávno jednám ale on nic, akorát čumí na její nahatý fotky. No tak tam spolu strávěj několik dnů i nocí ale nic výraznýho se mezi nima nestane a že by jim to nějak fatálně zasáhlo do života jak uvádí obsah mi taky nepřipadlo, akorát se ona dostala z fetu a on zřejmě z toho jeho problému s lidma. Jak jsem už napal klasický Bertolucci to není ale film je to dobrej. ()

foils

Bertoluccimu bylo v době vzniku filmu 72 let, jeho hlavním hrdinům asi o pětapadesát míň. Už z toho je zřejmé, že ve filmu úplně nepůjde o nějaký manifest -náctiletých, jako byla třeba Mexická jízda, a taky že ne: Dostane se nám přehlídky nejběžnějších klišé o tom, s jakými problémy se dospívající mládež potýká, co jí připadá trendy, jak se pod jejich drsnou slupkou skrývá dobré srdce (návštěvy u babičky) apod. Důležitější než postavy je ale pro tento film prostředí, ve kterém se odehrává - prostředí sklepa, temného, špatně osvětleného, plného stínů. Z tohoto pohledu se režisérovi s kameramanem celkem dařilo - mizanscéna má atmosféru, pořád je na co se dívat, "nadzemní" scény vytvářejí fungující kontrapunkt k těm ze sklepa. Bohužel tyto vizuální kvality na stominutové ploše úplně nedokážou vytvořit podobně silnou protiváhu v podstatě naivnímu příběhu s nijak úchvatnými dialogy. ()

Pignon

Prekvapivě zábavná miniatura ze sklepního bytu. Téma dospívání, rodinných vztahů a drog je velmi citlivě a komorně uchopeno. ()

legenda2

Ja a ty je menej zaujímavý citový príbeh dospievajúceho narcistického chlapca hľadajúceho samého seba. Ide o náročnejší film, ktorý však miestami nudí. Tvorcovia ani zďaleka nevyužili potenciál príbehu a vedú ho slepou ulicou. Príbehu by pomohli vyhrotenejšie situácie v rodine chlapca a pestrejšie dialógy. Stretnutie a chvíľkové platonické súžitie s nevlastnou sestrou Olíviou v pivnici nie je invenčné, neprináša žiadne skutočné spestrenie deja. Mal som možnosť zhliadnuť veľké množstvo náročnejších snímok, tento patrí k tým horším. Napriek tomu si nemyslím, že sledovanie tohto filmu je strata času. ()

Parisienne09

Citlivě zpracovaný příběh teenagera, který nezapadá do kolektivu a nijak mu to nevadí, protože ho prostě zajímají jiné věci než ostatní pubertální vrstevníky. Komu to však vadí, je jeho matka. Ale mladý život si nakonec vždy najde vlastní cestu. V případě Lorenza zde ve filmu Já a ty velmi originálním způsobem: pro matku odjíždí se třídou na lyže, ve skutečnosti si užívá týden klidu ve sklepě, i když s vyrušením a zajímavou gradací, když se k němu vetře nežádaná “podnájemnice” - nevlastní ségra. Bertolucci předvede vývoj jejich vztahu neuvěřitelně senzitivně a krásně na velice limitovaném prostoru. Tak mě napadá, že by prožití týdne ve sklepě s někým, kdo není právě náš oblíbenec, bylo prospěšné pro každého člověka. ()