Neuvěřitelný zmenšující se muž

(festivalový název)
  • USA The Incredible Shrinking Man

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

lamps

Jedno z nejlepších sci-fi, jaké jsem kdy viděl! Arnold byl skutečně mistrem ve svém oboru a uměl i s tuctovým a triviálním námětem natočit velmi inteligentní a nepředvídatelný snímek. Líbila se mi už jeho starší Tarantula, ale Incredible Shrinking Man je po filmařské stránce úplně někde jinde. Napínavé a svižné dobrodružství, jaké už se dnes vůbec netočí, s poměrně přelomovými a vydařenými efekty a druhou půlkou jako stvořenou pro nadšené žánrové příznivce. Scéna s kočkou i dnes bere dech, ovšem zdaleka ne tak jako závěrečný střet s "obřím" pavoukem, který jsem prožíval snad ještě intenzivněji než památný Frodův souboj s Odulou (ono také bylo znát, že zde byl pavouk skutečný). Nedoporučuji arachnofobikům, ostatní však neváhejte, a tenhle neprávem zapomenutý skvost si pusťte. 95% ()

jondzavid

4 1/2 - Výborný filmík, kde funguje vizuálna zložka aj príbehová. Prvé čo ma napadlo po zhliadnutí filmu, že to bola taká efektnejšia robinsonáda (viď Paldini) s presahom. Ale pôsobivosť jej dodáva aj to, že autori sa pohrali s detailami a snímok pôsobí stále dostatočne realisticky (áno budem sa opakovať, ale tá scéna s mačkou ma tiež dostala). A nemôžem si pomôcť, ale film má aj dosť depresívny nádych, ktorý možno trochu zmierňuje nádherné finále. ()

Jirka_Šč

Příběh stále se zmenšujícího se muže mě upřímně nenadchl tak, jak jsem čekal, že mě to nadchne (nesedlo mi filozofování na konci), na druhou stranu ani nesklamal. Určitě na tu dobu úžasné triky a nápady. Geniální myšlenka. Člověk na konci filmu přemýšlí, kam až zmenšování dojde: "Bůh nezná nulu." Přestože jsem byl na konci filmu nucen přemýšlet nad tím, kolik přirozených predátorů na něj venku čeká (a že asi nevydrží dlouho), hodnotím film v konečném důsledku plným počtem. Jedna hvězdička je za rok 1957. ■ Kritika zoologa - amatéra: Při velikosti pod dva centimetry začíná mít teplokrevný živočich problémy s termoregulací. Prostě neudrží svoji tělesnou teplotu (a musí skoro stále žrát - viz. rejsek, například). Ale čert vem takovéto nepodstatné detaily :). ()

Slasher

Síla Incredible Shrinking Man spočívá (krom toho, že za vás dříve počítačové triky neudělaly ani ň a museli jste si poradit šikovně bez nich) v otázce, jaké by to bylo? Představte si, že se zmenšujete a zmenšujete, až je pro vás domácí číča skutečným monstrem a malý pavouček je horší než sama Odula. Ve sklepení izolován od ostatních lidí, bez šance se dostat ven, se špendlíkem jako smrtící zbraní. No a aby toho nebylo dost, zmenšujete se dál a dál.... To God, there is no zero. ()

MrCreosote

Nápad je to miliónový a v druhé polovině i výborně uchopený. V začátku to ale trochu drhne, vůbec by mi nevadilo vyškrtnout tak 10 minut a jít rovnou k věci. Zamrzela mě také doslovnost - nebylo by lepší vynechat příčinu a jít rovnou k následkům? Není přece důležité, PROČ přesně k tomu hrdina přišel, ale JAK se s tím vyrovná. Být sežraný kočkou nebo tarantulí, či vyhladovět kvůli tomu, že nedosáhnete na chleba? To je to, oč tu běží. ()

• Efektu obřích kapek se docílilo tak, že se naplnil kondom a poté se upustil na zem. (HellFire)
  • Film byl natočen na motivy románu Richarda Mathesona „The Shrinking Man“. (Hans.)

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

05.11.2023

Připravte si lupu. Držitel Ceny Akademie Jean Dujardin (The Artist, Novembre) by si měl zahrát hlavní roli v připravovaném francouzském sci-fi snímku The Incredible Shrinking Man od produkční… (více)

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

23.04.2008

Kdo si chce na něj šlápnout? Moment, ne všichni najednou! ;-) Studio Universal už nějakou dobu plánuje komediálně laděný remake klasiky z roku 1957 The Incredible Shrinking Man. Původní verze s… (více)