Obdivuji člověka, kterého napadlo, aby skupinka retardů založila jako terapii punkovou kapelu:) Vzniká spousta humorných i emočně vypjatých situací, v podání těchto lidí podaných bez přetvářky a patosu, obnažených až na kost. Naprosto nejvíc mě dostal cover prvního vinylu a fakt, že postižení finští punkáči vypadají a zní úplně stejně jako ožralí čeští - nepřečíst si anotaci dokumentu, tak bych nepoznal rozdíl:)))(16.1.2014)

Štyria členovia punkovej kapely Pertti Kurikan Nimipäivät majú výhodu, že publikum tohto žánru podobné texty ocení a dokáže skákať i na obyčajné bubnovanie. Členovia kapely Pertti Kurikan Nimipäivät majú tiež výhodu, že majú v svojom okolí ľudí, ktorí s nimi vedia pracovať a dali im šancu. Takže i napriek mentálnemu postihnutiu sa pomerne adaptovali do spoločnosti. Punkový syndróm je skvelý dokument, ktorý ukáže nie len nahrávanie albumu tejto netradičnej skupiny, ale i bežné problémy, s ktorými sa Pertti, Kari, Sami a Toni stretávajú. A kupodivu zistíte, že sa až tak nelíšia od tých našich. Aj oni sa chcú zamilovať, sú naštvaný na politikov, vedia nadávať a skrátka chcú žiť svoj život po svojom. Z čoho vznikajú napäté aj humorné scénky i texty k ich pesničkám. Chalani i ľudia okolo nich majú môj obdiv. [9. MFF Cinematik, Piešťany 2014](15.9.2014)

"Co nesmím dělat ?" - "Schovej ruce a nevytahuj prdel, ptáka nebo nos a bude to ok." Dokument o punkové kapele, jejíž členové jsou mírně mentálně zaostalí, ale i přes to všechno a trošku rozporuplné pocity, mě Kovasikajuttu pobavil a je minimálně zajímavou sondou do jiné punkové dimenze.(30.1.2014)

Nenávidím Samiho Helleho! 3:)(2.12.2014)

Komunikácia s mentálne postihnutými a riešenie ich sociálno/spoločenských problémov sú vo Fínsku rádovo o úroveň vyššie než v našom regióne. Aspoň mi to tak vyplynulo z tohto primárne rockumentárneho filmu o pankovej skupine. Už len skutočnosť, že mentálne postihnutí majú skupinu s vlastnými textami, riešacimi ich úprimnú nasranosť na systém, parlament aj pomery, či i na (z nášho pohľadu) výhody, je samo osebe výnimočné. Navodzuje úvahy o miere možného samostatného života takto postihnutých ľudí. Niektorí totiž sami požadujú aby neboli ťahaní za ručičku. Zjavne im však celkovo rovnocennejší prístup nahráva a zvyšuje sebavedomie. Prekvapivo rozumné, zábavne formulované i obstojne zahrané myšlienky ľudí, u nás často spájaných s menami ako idiot, mentál, mongoloid a podobne. Na koncert týchto pankáčov bez póz by som sa rád šiel pozrieť. P. S. Úprimne vychŕlená nasraná zrýmovaná agitka proti pedikuristom, ktorí sa len starajú o nohy a nútia ísť na kadejaké objednané termíny nemala chybu.(19.11.2012)