Absolventi: Svoboda není zadarmo

Dokumentární

Slovensko, 2012, 83 min

Tomáš Krupa
  • Biopler

Tak pesimisticky ladený dokument som ešte nevidel. Tvorcovia sa snažia všetko zkritizovať, a ak aj ponúkajú riešenia, tak tie vyznievajú smiešne. Formálne je dokument na naše pomery veľmi dobrý, zaradil by som ho do priemeru, ale faily ako kameraman v zrkadle, resp. zvrchu sa objavujúci mikrofón mi to nedovolia.(8.6.2013)

• Autogram

Pečené holuby fakt nikomu do huby padať nebudú, nech by študovali čokoľvek a kdekoľvek. Pre umelecké smery to asi platí zvlášť, lebo automechanik bez práce nezostane. Keď nám „umelci“ ešte predvádzajú nahého porezaného chlapa pred chladničkou alebo skákajúceho z útesu, už som mal chuť dokument iba počúvať. Aj keď to filozofovanie o peniazoch, nedostatku práce a zase o peniazoch nebolo oveľa lepšie. Ani po skončení neviem, čo dokument dokumentoval. Tak aspoň jedna hviezda za prírodopisnú vložku z chovateľských potrieb, ako sa pri debate o slobode podhodí nejakému veľhadovi (živý) holub na raňajky a ten ho do dvoch sekúnd uškrtí. Toľko k slobode.(9.10.2015)

• Petike

Téma fajn, ale zbytočne štylizované, sladkobôľne a vzorka protagonistov nereprezentatívna. Zaujímavé komentáre: edie sedgwic(15.1.2015)

formálne vynikajúce.Bohužiaľ filmu podráža nohy nedotiahnutá dramaturgia a občasné problémy s temporytmom. Každopádne Krupa sa odprezentoval ako veľmi slušný tvorca.90%(10.12.2012)

Som trochu prekvapený z niektorých komentárov a hodnotení týkajúcich sa toho dokumentu. Uplne náhodne som prepol a STV2 a zrazu som vedel že toto je niečo čo musím dopozerať. Téma je žiaľ výsostne aktuálna a už na formálne spracovanie môže mať každý svoj názor. Traja absolventi (VSMU) poukazujú na mizeriu uplatniteľnosti po štúdiu.. To že boli vybratí zrovna títo traja absolventi je v podstate jedno pretože situácia je mizerná vo väčšie odborov a zamestnať sa v tom svojom sa stáva utópia. Trochu je škoda že jeden z tých hercov sa moc hral na nudistu čo posúva vekovú hranicu od ktorej sa dá film premietať a je to trochu na škodu :)... Moja generácii ludí okolo 30 musí pri tomto dokumente len ticho pritakávať.(16.12.2013)