Absolventi: Svoboda není zadarmo

Graduates - Freedom Is Not for Free

Dokumentární

Slovensko, 2012, 83 min

Tomáš Krupa

formálne vynikajúce.Bohužiaľ filmu podráža nohy nedotiahnutá dramaturgia a občasné problémy s temporytmom. Každopádne Krupa sa odprezentoval ako veľmi slušný tvorca.90%(10.12.2012)

• Autogram

Pečené holuby fakt nikomu do huby padať nebudú, nech by študovali čokoľvek a kdekoľvek. Pre umelecké smery to asi platí zvlášť, lebo automechanik bez práce nezostane. Keď nám „umelci“ ešte predvádzajú nahého porezaného chlapa pred chladničkou alebo skákajúceho z útesu, už som mal chuť dokument iba počúvať. Aj keď to filozofovanie o peniazoch, nedostatku práce a zase o peniazoch nebolo oveľa lepšie. Ani po skončení neviem, čo dokument dokumentoval. Tak aspoň jedna hviezda za prírodopisnú vložku z chovateľských potrieb, ako sa pri debate o slobode podhodí nejakému veľhadovi (živý) holub na raňajky a ten ho do dvoch sekúnd uškrtí. Toľko k slobode.(9.10.2015)

Som trochu prekvapený z niektorých komentárov a hodnotení týkajúcich sa toho dokumentu. Uplne náhodne som prepol a STV2 a zrazu som vedel že toto je niečo čo musím dopozerať. Téma je žiaľ výsostne aktuálna a už na formálne spracovanie môže mať každý svoj názor. Traja absolventi (VSMU) poukazujú na mizeriu uplatniteľnosti po štúdiu.. To že boli vybratí zrovna títo traja absolventi je v podstate jedno pretože situácia je mizerná vo väčšie odborov a zamestnať sa v tom svojom sa stáva utópia. Trochu je škoda že jeden z tých hercov sa moc hral na nudistu čo posúva vekovú hranicu od ktorej sa dá film premietať a je to trochu na škodu :)... Moja generácii ludí okolo 30 musí pri tomto dokumente len ticho pritakávať.(16.12.2013)

Portrét tří umělců a jejich uplatnění v životě. Jeden už ve škole zjišťuje, že umění tvoří pro jiné studenty umění, umělce a teoretiky umění, protože nikoho jiného nezajímá. Druhý vystudovaný umělec provozuje obchody s chovatelskými potřebami (což se díky fascinaci režiséra pomalu scvrkává na krmení hadů). Třetím je vystudovaný herec živící se zprvu jako stevard. Vlastně nic zvláštního, podobných osudů je plná každá vysoká škola. Dobrým nápadem jsou závěrečné záběry z přijímaček na hereckou školu, díky nim jsem vytáhl třetí hvězdičku (50%).(11.5.2016)

• Havenohome

Výber protagonistov je veľmi nereprezentatívny. Pravdepodobne nejde o nejakú náhodne vybratú vzorku, ktorá by mohla referovať o aktuálnej situácii absolventov vysokých škôl, ale o režisérových kamarátov - všetci traja sú z jednej a ešte k tomu umeleckej školy. Film teda pojednáva o špecifickejšom probléme a mylne inzeruje, že bude o absolventoch všeobecne. Navyše aj vybraní traja hrdinovia sú z väčšej časti nepoužiteľní: výtvarník celý film prednáša nehorázne pseudomúdrosti (písať do denníka povolené, v kine to trhá uši), dokumentarista je vlastne pomerne úspešný podnikateľ a poškolská realita sa ho nijako netýka (vyzerá to tak, že ani dlho neštudoval, distribúcia informácii v dokumente je mizerná, takže tažko povedať), herec je najzaujímavejší, respektíve jeho línia má najviac dejotvorných situácii a prednáša najmenej životných právd. Takže to mohol byť dvadsaťminutový film o tom hercovi a bolo by to ok...................Réžia sa skrýva za technickú subtilnosť a užívanie neznesiteľnej dojímavučkej slákovej hudby. Vo filme sú dva typy záberov: 1) ilustratívne nič nehovoriace prechádzania sa po meste, moste, lese, kuchyni, chovateľských potrebách atď 2) Výpovede na kameru, ktorých zvuková stopa sa potom naťahuje pod tie ilustratívne zábery. Dôjde aj k pokusu o inscenačnú metódu (keď herec akože náhodou stretne svojich kolegov a zanadávajú si, že nieto práce a život je na hovno), je to však tristné a chápem, že sa režisér tejto metóde vyhol. Potom sú tam ešte ezoterické chvíľky, ktoré akoby vychádzali z videoinštalácie výtvarníka, no mne to skôr pripadalo ako nepodarený remake filmu Doktor Mráček aneb konec vodníku v Čechách (keď vlezie výtvarník do jazera Draždiak v Petržalke).........................Distribúcia informácii je zmätočná a nedostatočná. Takže nič také veľmi zaujímavé sa nedozviete, postavy omieľajú všetkým známe drísty, výtvarník je vykreslený ako najväčší tragéd-lúzer-existencialista, ktorý papagájuje milión rokov prežitú ideu, že umelci musia byť zákonite blázni. Ako hovorím, keby to bolo dvadsať minút o tom hercovi, tak by to bolo pozerateľné, a bez tej midcultovej muzičky.(28.4.2013)