Absolventi: Svoboda není zadarmo

Graduates - Freedom Is Not for Free

Dokumentární

Slovensko, 2012, 83 min

Tomáš Krupa

MOŽNÝ SPOILER! Čo mi pomôžu, ako divákovi, vizuálne silné momenty, keď samotný dokument sa zaciklil sám v sebe a ja som zýval tak často, až ma to samého prekvapilo. Sledujeme totiž 3 mužov, ktorí 1. konštatujú všeobecne známe pravdy, že roboty niet, 2. sú z toho očakávane frustrovaní, 3. berú čo je a 4. sú frustrovaní, že ich práca nenapĺňa, neuživí, príde krach... Prečo sa mám na to pozerať? Bratislava Febiofest 2013(20.3.2013)

Vyborny dokument, ALE...reziser ponuka len jeden uhol pohladu, ukazuje len jednu stranu mince. Cely film postavil na trojici absolventov umeleckych smerov (co je prilis uzkoprofilova vzorka na vyvodenie nejakych vseobecnych faktov) a snazil sa na ich osudoch ukazat, kam to tato krajina "dopracovala". Obcas pocut zname kliseovite pravdy (vysoka skola vam neda patent na rozum a pod) trosku vytrhnute z kontextu. V zasade s hlavnou myslienkou suhlasim, ale urcite by som si nedovolila to zovseobecnovat. To, co plati pre jedneho, nemusi pre mna atd. Bola som vsak prijemne prekvapena reziserovou profesionalitou co sa tyka prace s kamerou, jednotliveho zoradenia scen, momentov prekvapenia a velmi trefnej hudby. Verim, ze tento film pokojne obstoji aj pri zahranicnej konkurencii.(28.4.2013)

• Havenohome

Výber protagonistov je veľmi nereprezentatívny. Pravdepodobne nejde o nejakú náhodne vybratú vzorku, ktorá by mohla referovať o aktuálnej situácii absolventov vysokých škôl, ale o režisérových kamarátov - všetci traja sú z jednej a ešte k tomu umeleckej školy. Film teda pojednáva o špecifickejšom probléme a mylne inzeruje, že bude o absolventoch všeobecne. Navyše aj vybraní traja hrdinovia sú z väčšej časti nepoužiteľní: výtvarník celý film prednáša nehorázne pseudomúdrosti (písať do denníka povolené, v kine to trhá uši), dokumentarista je vlastne pomerne úspešný podnikateľ a poškolská realita sa ho nijako netýka (vyzerá to tak, že ani dlho neštudoval, distribúcia informácii v dokumente je mizerná, takže tažko povedať), herec je najzaujímavejší, respektíve jeho línia má najviac dejotvorných situácii a prednáša najmenej životných právd. Takže to mohol byť dvadsaťminutový film o tom hercovi a bolo by to ok...................Réžia sa skrýva za technickú subtilnosť a užívanie neznesiteľnej dojímavučkej slákovej hudby. Vo filme sú dva typy záberov: 1) ilustratívne nič nehovoriace prechádzania sa po meste, moste, lese, kuchyni, chovateľských potrebách atď 2) Výpovede na kameru, ktorých zvuková stopa sa potom naťahuje pod tie ilustratívne zábery. Dôjde aj k pokusu o inscenačnú metódu (keď herec akože náhodou stretne svojich kolegov a zanadávajú si, že nieto práce a život je na hovno), je to však tristné a chápem, že sa režisér tejto metóde vyhol. Potom sú tam ešte ezoterické chvíľky, ktoré akoby vychádzali z videoinštalácie výtvarníka, no mne to skôr pripadalo ako nepodarený remake filmu Doktor Mráček aneb konec vodníku v Čechách (keď vlezie výtvarník do jazera Draždiak v Petržalke).........................Distribúcia informácii je zmätočná a nedostatočná. Takže nič také veľmi zaujímavé sa nedozviete, postavy omieľajú všetkým známe drísty, výtvarník je vykreslený ako najväčší tragéd-lúzer-existencialista, ktorý papagájuje milión rokov prežitú ideu, že umelci musia byť zákonite blázni. Ako hovorím, keby to bolo dvadsať minút o tom hercovi, tak by to bolo pozerateľné, a bez tej midcultovej muzičky.(28.4.2013)

Som trochu prekvapený z niektorých komentárov a hodnotení týkajúcich sa toho dokumentu. Uplne náhodne som prepol a STV2 a zrazu som vedel že toto je niečo čo musím dopozerať. Téma je žiaľ výsostne aktuálna a už na formálne spracovanie môže mať každý svoj názor. Traja absolventi (VSMU) poukazujú na mizeriu uplatniteľnosti po štúdiu.. To že boli vybratí zrovna títo traja absolventi je v podstate jedno pretože situácia je mizerná vo väčšie odborov a zamestnať sa v tom svojom sa stáva utópia. Trochu je škoda že jeden z tých hercov sa moc hral na nudistu čo posúva vekovú hranicu od ktorej sa dá film premietať a je to trochu na škodu :)... Moja generácii ludí okolo 30 musí pri tomto dokumente len ticho pritakávať.(16.12.2013)

• Biopler

Tak pesimisticky ladený dokument som ešte nevidel. Tvorcovia sa snažia všetko zkritizovať, a ak aj ponúkajú riešenia, tak tie vyznievajú smiešne. Formálne je dokument na naše pomery veľmi dobrý, zaradil by som ho do priemeru, ale faily ako kameraman v zrkadle, resp. zvrchu sa objavujúci mikrofón mi to nedovolia.(8.6.2013)

• - Film získal v roku 2012 čestné uznanie na 13. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov "Jeden svet" Bratislava. (Raccoon.city)