Oculus

Pred desiatimi rokmi zasiahla rodinu Russellovcov obrovská tragédia, ktorá navždy zmenila život dospievajúcich súrodencov Tima a Kaylie. Chlapca odsúdili za brutálnu vraždu svojich rodičov do nápravného ústavu. Teraz, keď ho už ako dvadsaťročného prepustili na slobodu, snaží sa na minulosť zabudnúť a začať normálny život. Kaylie je však stále prenasledovaná tou osudnou nocou, keďže je presvedčená, že smrť ich rodičov zapríčinilo niečo nadprirodzené. Verí, že zlovoľné sily sa k nim dostali cez starožitné zrkadlo v ich rodnom dome. Aby Kaylie dokázala Timovu nevinu, vypátra staré zrkadlo a nájde informácie o záhadných úmrtiach, ktoré sa stali jeho predchádzajúcim majiteľom. Po získaní rôznych nových poznatkov v snahe vyriešiť vraždu rodičov však súrodenci zájdu príliš ďaleko a neuvedomia si, že znova rozpútali nočnú moru svojho detstva. (Steny94)

stuntmanMIKE

Toto je presne ten druh filmu, kde sa hodnotiaci budu rozchadzat. Ide totiz o to, ze su dva druhy ludi. Ti, co prekukli fakt, ze sa niekto snazil kombinacne vyjebat s divakom, ale spravil z toho neprehladnu kokotinu, ktora sa paroduje sama a potom ti, co to tiez nechapali, ale aby neboli za bulov, tak tomu napalili vysoke hodnotenie. Proste cele to bolo napicu. To prelievanie minulosti a pritomnosti sa tak zufalo vyhlo ucinku... obsadenie bolo rovnez k zbliti. Ta zrzava cuba bola sice miestami sukezna, ale ten ten homobrat ma vyslovene sral. Tu jednu spanilu hviezdu davam len za to, ze zo zaciatku ma celkom zaujal ten pribeh toho blbeho zrkadla. Mam rad horory, ktore sa zacinaju nejakymi zahadami z minulosti a podobne. Ale to bolo asi jedine pozitivum tejto kraviny. ()

GrungeChild

Ano, přesně takhle by to mohlo vypadat. (Ne)bojácnému publiku bylo nastaveno zrcadlo do jiné dimenze, do takové, kde se filmy neměří litry kečupu, počtem rozlitých nápojů v důsledku předimenzovaných vizuálně/sluchových šoků či prožraností mimických svalů přichcíplých nemrtvých. Je to hravé, má to šťávu, nápad (srovnání s ostatními "zrcadlovými" horory pokulhává jak třínohá mula - sorry děcka, ale přítomnost odrazu-tvorného materiálu a nadpřirozena se dá těžko považovat za vykrádačku), a celé to tak roztomile graduje až do perfektního (!) závěru. Víc k tomu asi nemá cenu dodávat, vítej, Nová vlno, doufám, že tu ještě chvíli vydržíš (klepe do dřevěné desky stolu). Bravo Miku, za plný počet. 5* ()

honajz2

Flanagan klasika. Opět mi dokázal, proč ho jako režiséra nemůžu vystát. Celé se to tváří strašně chytře a jinak a dost uživatelů na to skočí, ale ve skutečnosti se jen jedná o hutný festival nejotřepanějších klišé z nejrůznějších duchařin, nic jiného Oculus není. Hromada klišé, laciné lekačky (ale prý že se tu na ně nehraje, přitom jich tu je přehršel), chabý pokus o psychologii, nudný děj, který se tváří sofistikovaně, ale ve skutečnosti je dost nepromyšlený... Abych jenom nepomlouval, tak natočené je to slušně a nějakou atmosféru to v pár scénách jakž takž má, pak je to ještě docela dobře zahrané, ale jinak je to neoriginální a ničím zajímavý podprůměrný horor. V mém případě odsouzený spíš k zapomnění. 2* ()

Martin741

Sympaticka ducharina, kde tentokrat nestrasi Satan alebo podobny picus ako v Exorcistovi, ale iba nasrana militantna ektoplazma. Ta sa rozhodla, ze bude strasit cez akesi starobyle zrkadlo. Ono jej to aj ide, hlavne ked reziser Mike Flanagan presne vie, ako sa maju prelinat casove roviny. Tie divaka dost zmatu, takze sam ma problem orientovat sa v deji a vo filme. Lakacky su na urovni, a najlepsie tu funguje znepokojenie a tiesnivost. Pravda, niekedy som musel dopomoct strasidelnej atmosfere : dodatocne som si par krat buchol kladivom po zveraku a otvaral a zatvaral som 30 rokov nenaolejovane dvere. To som praktizoval vzdy, ked Flanagan zabudol, ze divak sa ma aj niecoho bat. Ale to je vec tolerancie. Takze suhlasim s miestnymi hororovymi nadsencami a s kludom napliaskam 74 % ()

M.i.k.e

Zlé zlé zrcadlo...neprávem podhodnocený horor,který nesází na klasické lekačky a v první polovině docela klame tělem,ale když v té druhé začne přikládat pod kotlem,stojí to za to.Hutná atmosféra,kdy nikdy není jasné co je realita a co výplod zrcadla,solidní herci a hlavně nápaditá práce s dvěmi časovými rovinami.Za finále,kdy tyhle dvě roviny splynou v jednu jsem měl chuť přidat pátou hvězdu,za slabší rozjezd ale zůstanu u poctivých čtyř...80% ()

peiton

Duchariny nemám síce moc v láske,ale učinila som výnimku a musím konštatovať,že to bola úžasná mysteriózna záležitosť,ktoré som za poslednú dobu mala možnosť vidieť.O strašení tu síce nemôže byť ani reči,ale zato ľakačky sú tu na bežnom poriadku..Z hlavného záporného hrdinu-zrkadla šiel skutočne strach až tak,že som mala zimomriavky po celom tele.Ale čo ten neuspokojivý záver,s ním sa ja nezmierim!Toto musí mať jednoznačne pokračovanie.Presvedčila som sa,že zrkadlá dokážu ozaj skreslovať určité veci,tie veci,ktoré sú možné v našom reálnom svete.A dokážu v niektorých prípadoch veľmi,ale veľmi pokaziť eventuálne pekný deň.Do čerta s nimi! ()

zdenotvor

Duchárska téma už asi neprinesie nič nového. Priemerný šablónovitý horor, ktorí nemôže ničím zaskočiť. Ale ako fanúšik som si uspokojil svoje hororvé chute ()

Havaj8

Velká obdoba Zrcadel, přestože trošku víc poupravená. Zezačátku celkem plus za to prolínání přítomnosti a minulosti, jelikož se to celkem hodí, ale jak se to začne stupňovat a to zrcadlo si začne pohrávat s jejich myslí, tak to bylo poměrně zmatený a nedá se tomu osudu uniknout ať máš budíků kolik chceš. Ono po pravdě to nebylo až tak špatný. Ty přízraky zrcadla dokázaly vyděsit v tu správnou chvíli a konečná část z toho vyplynula nečekaně, ale o to zajimavějš. Podělávka pro toho hlavního, z bláta do louže. ()

Mefistofelle

Jsem nadšená! Dlouho mě žádný horor nebavil tolik jako Oculus. A přišlo to ze subžánru, kde bych to ani bývala nečekala, tedy od duchařiny. Chválit lze snad vše od první do poslední minuty. Prolínání reality s nerealitou, interakce hlavních postav, napětí, které je cítit prakticky pořád, děsivé příběhy předchozích majitelů zrcadla, atmosféra nutící vás být stále jako na trní. Takto má vypadat správně fungující horor. ()

Nach

Hororový žánr vytáhl opět nějakou svou silnější kartu. Oculus je snímek, který hororu rozhodně špatné jméno nedělá. Herci zde ujdou, hororové scény neurazí. Ovšem přesto s postupem času nechápu logiku chování postav (tedy logiku scénáře). Respektive jejich opatření, u nichž stejně je jasné, že nebudou fungovat i jak ve výsledku tyto snahy dopadnou. Přesto však zrcadlo, které dokáže ovládat lidskou mysl zde bylo vytěženo chválihodně a i přecházení v čase minulost - současnost přineslo celkem osvěžení. 65% ()

dubinak

Už z Nepřítomnosti bylo zjevné, že Flanagan bude schovaný klenot, když s tak malým rozpočtem dokázal dělat divy, navodit atmosféru a především kvalitně postrašit. Myslím, že na Oculus může být víc než pyšný a vsadím se, že takové ohlasy snad ani sám nečekal. Nepřítomnost byla z Oculus pořád trochu cítit, hlavně co se napětí a plíživé atmosféry týče. Potěšil hlavně originální námět (kdo by to byl čekal, že se dá se zrcadlem v hororu ještě takhle pěkně pracovat) a taky výběr postav. Zpočátku jsem měla trochu strach z časového prolínání, bála jsem se, že by to drasticky kazilo dojem, naštěstí Flanagan si s tímto náročným prvkem pohrál bez obtíží. S explicitností se drží na úzdě, lekačky téměř nejsou. Z toho důvodu mi ale Oculus příjde ještě poutavější, protože na tom, že diváky tak baví díky svému zpracování, má zásluhu jedině režisér. ()

Pajky3

Upřímně to hlavní, co mě k tomuhle filmu dotáhlo byla účast Karen Gillan. A byl jsem překvapen tím, jaký znepokojující horor jsem dostal. Zrcadla nenávidím a vždy se jich bojím, takže příběh o tajemném zrcadle rozhodně získal mou pozornost. Atmosféra se povedla a postupně se stávala stále hutnější a hutnější. Pár lahůdek jako rozbitý květináč a záměna jablka za žárovku příjemně potěšilo. Trošku mě sice mátlo prolínání dějových linek, které bylo dost neuspořádané, ale celkově mě film bavil, na horor až překvapivě dost. ()

dresi

“Mirrors are never to be trusted.” ― Neil Gaiman, Coraline Takhle psychicky a emočně vyčerpaný už jsem dlouho nebyl. Jestli Oculus v něčem opravdu exceluje, tak je to manipulace s postavami, která se přenáší i na samotného diváka. Tíživý pocit nejistoty, navíc zvýrazněný neustále intenzivnějším balancováním mezi časovými rovinami. Současné horory nakoukané nemám, takže netuším, jak moc velkým úkazem Oculus je, ale o moc lépe už to podle mě natočit nejde. 8,5/10 ()

animaxis

Oculus si právem zasluhuje vysoké místo u filmů, ve kterých bych se v žádném případě nechtěl ocitnout. Místy je to skutečně děsivý horor, který nesází na lekačky nebo na přílišnou brutalitu (i když občas se tu obě věci vyskytnout, jen v malé míře) a spíše se diváka snaží vyděsit úzkostným prostředím a dalšími věcmi, které nemá cenu prozrazovat. Přesto si ale myslím, že Oculus mohl být natočený líp. Místy mi přišlo, že se film snaží děsit až tak poklidným způsobem, že to ve mě nevyvolávalo žádné emoce. Ani strach, ani napětí, prostě divné prázdno. Celá zápletka okolo zrcadla zní velmi děsivě a není daleko od pravdy, ale u fimu jsem měl přesto pocit, že je natočený hůř, než mohl být. Zpracováni mi celkově moc dobré jednoduše nepřišlo, nicméně na jedno zhlédutí je Oculus celkem průměrný hororový film, který zaujme tím, že se diváka snaží vystrašit úplně něčím jiným, než dnešní horory, které bohužel většinou sázejí na stokrát opakované "hororové" techniky (alespon ty americké). O to víc mě ale mrzí, že mě Oculus přesto moc nezaujal. Herecké výkony mi nepřišly moc dobré a trochu víc emocí by opravdu neuškodilo. Kamenné tváře tu občas sice byly vhodné, ale ne po téměř celý film. Hudba skoro žádná, ale určité napětí přece jen vyvolávala. Shrnuto, podle mě je Oculus dobrý nápad, ale natočený už tak dobře není. ()

Nivenx

"Chcete si domu pořídit hezké zrcadlo s černým rámem. Není lepší volby, než takové jako je v Oculus." Hned na začátku se rozvíjí dvě časové roviny. Minulost před 11ti lety a současnost kde Kaylie a Time zkoumají zrcadlo a chtějí dokázat, že v něm dřímá zlo. Obě časové doby se postupně začínají prolínat a Mike Flanagan to zvládá naprosto precizně. Herci jsou v pohodě, svou práci odvádí dobře. Kamery a atmosféra se stupňuje až na samý vrchol šílenství. Atmosféra filmu je silná, překvapivá a lekací. Jeden z nejlepších filmů poslední doby a film připomíná svým pojetím a postupně budovaným napětím známý Sinister. 90% ()

URBAN

Parádní nápad, jen mi příjde nedodělaný, ale ne špatný. Chtělo to trochu více přitvrdit a trochu do toho přidat více tajemna. ( 10.8.16/MAC ) ()

Khumbac

To zrcadlo bylo zatraceně inteligentní. Mám rád takovou to temně dunivou hudbu, napínavou až nepříjemnou. Do nepříjemného vzhledu samotného špíglu se nám tu přimíchala řádná dávka psychologie, a jasná predikce konce hlavních hrdinů na sebe nenechala dlouho čekat. Hodnocení by mělo přesně balancovat mezi čtvrtou a třetí hvězdou. ()

Cedr

S lehkostí propojené dvě časové linie vypráví příběh strašně chytlavým způsobem a budují napětí tak tuhé, že by se dalo lámat. Horory (a vlastně všechny filmy obecně) s mladým obsazení často nabízí k uzoufání prkenné herecké výkony, ale ústřední duo Oculusu se celkem vytáhlo a to jak v dětských i "dospělých" verzích. Jedinou vadou na kráse je, že film v závěru odkrývá své hororové karty zbytečně full frontal. Méně je někdy více a je zvláštní, že si to Oculus po většinu své stopáže moc dobře uvědomuje. Toto škobrtnutí je ale vzhledem k bídě a utrpení, jakým je hororová scéna posledního desetiletí velmi snadno odpustitelné. Čtyři a půl. ()

chelseaman22 odpad!

Není nic lepšího než film, jež vám umožní zároveň pařit CSM s aktualizací jarních soupisek! Díky Bohu tam byla ta diva zrzavá, jež upoutala mou pozornost a zároveň k mé nesmírné radosti vydržela až do závěrečné penetrace ocelovou sekyrou s vyleštěným topůrkem! Věřte nevěřte, bylo to i vtipné! Zejména načasovaný pitný a konzumační režim či účast pěkného renesančního zrcadélka, ze kterého měla údajně přijít ta prohnaná potvůrka (nespatřena, snad příště). odpad! Celosvětový výdělek k 26. 7. 2014: $40,595,246, což je 8,12 násobek budgetu ()

viperDavid

To prolínání příběhů je naprosto fantastické. Jde o jeden a tentýž děj, ale odehrává se v jiném období za velmi podobných situací. Oculus není jen tak nějaká duchařina. Lekačky tu vlastně vůbec nejsou, ale scénář si s námi psychologicky zahrává. Velmi pěkná podívaná ()

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

29.01.2018

Ano, čtete dobře. Hororová klasika Stanleyho Kubricka by měla nafasovat pokračování, a to celých 38 let po premiéře. Koho za něj můžete vinit? Samotného Stephena Kinga! Autor knižní předlohy totiž v… (více)

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)