Ve věku Ellen (festivalový název)

• Německo

Im Alter von Ellen

At Ellen's Age

Německo, 2010, 98 min

Německá letuška Ellen (ztvárněná natolik vychrtlou ex-manželkou Mathieu Amalrica Jeanne Balibar, že jsem ji nejdřív ani nepoznal) se octne v podobné životní situaci jako Luisa Cortés z Mexické jízdy, narozdíl od ní se však nesnaží o hedonistický únik, spíš hledá něco, co má v dnešním světě skutečný smysl. Mezi bojovníky za práva zvířat ve Frankfurtu nenalézá, a tak se vydává do Afriky, kde to není o moc lepší (tvůrci filmu možná měli za to, že je). Oproti zmíněnému hitu bratrů Cuarónů je tento snímek značně dystopičtější a méně "na efekt", na druhou stranu nerozhodnost a flegmatičnost hlavní hrdinky v podstatě znemožňují, aby se jeho závěrům dala přisoudit obecnější platnost.(21.9.2014)

Ellen: Prečo sa staráte o zvieratá? Aktivistka: Pretože oni to samé nedokážu. To bol jeden z mála otvorených Elleninych prejavov náznaku záujmu o ideológiu skupiny aktivistov a aktivistiek, do ktorej sa dostala náhodou. Bola to tichá poslucháčka, ale nebola taká nezúčastnená ako sa zdalo. Správanie žiadnej z postáv nebolo neprirodzené a to sa mi tiež páčilo. Ich akcie boli tak trochu nedomyslené, napríklad keď vypustili sliepky do lesa, alebo laboratórne potkany rovno na hlavnú cestu, a taktiež sa občas vymykali základným stanovám osloboditeľov zvierat o nenásilí. Dej sa dvakrát prenesie aj do Afriky, kde zvieratá pred pytliakmi chránia ľudia so samopalmi. Ale aktivizmus nebol hlavnou pointou filmu. Tou boli Ellenine snahy ako nájsť východisko od partnerovej nevery, a na môj vkus sa jej to aj podarilo.(18.12.2014)