poster

Knězovy děti

 • Chorvatsko

  Svecenikova djeca

 • slovenský

  Kňazove deti

 • anglický

  The Priest's Children

Komedie / Drama

Chorvatsko / Srbsko, 2013, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • verbal
  ****

  Slunce, seno a propíchnutá šprcka je dokonalým studijním materiálem pro Trošku vytepleného rádoby režiséra, aby věděl, jak má vypadat opravdová, svěží letní komedie, a poučením pro všechny "řízkáče", že by se měli na dovolené v jakékoliv prdeli kolem Dubrovníku omezit výhradně na lízání a prstění, nechtějí li si jako suvenýr přivézt nějakou řvoucí infekci. Nádherný příklad toho, jak lze ze zdánlivé kokotinky velmi hravě naplnit kotel netrapného (Ano, Zdeňku, NE-TRAP-NÉ-HO!) humoru, suchého jako klín katolické světice.(29.11.2013)

 • JohnnyD
  ****

  Určite nesúhlasím s prirovnaniami k troškovinám a všeobecne ľudovým komédiám v našom česko-slovenskom ponímaní (napriek tomu, že je to najúspešnejší chorvátsky film všetkých čias). Síce si ten námet viem predstaviť aj u Trošku, to je asi tak všetko, čo majú spoločné. Hlavnou prednosťou filmu je jeho nepredvídateľnosť - tak čo sa týka deju i žánru. Komické scény sa striedajú s vážnymi a vo výsledku je film niekedy dosť smutnou satirou a dopodrobna realisticky rozoberá, čo všetko sa môže stať, ak niekto svojvoľne naruší ľuďom ich plánované rodičovstvo. A moja obľúbená postava je xenofóbny lekárnik. "Jose! Srpsko ime!"(15.6.2014)

 • Niktorius
  ***

  Pokud už poslední Brešanův film srovnáváme s českými komediemi, všimněme si hlavně toho, že v něm špatná rozhodnutí postav (jakkoli dobrácky motivovaná) mají vesměs dosti hořké až tragické následky. Na to v tuzemské kinematografii, kde se ke smířlivému konci bezbolestně propracovávají i amorální darebáci (viz filmy Jiřího Vejdělka), opravdu nejsme zvyklí.(4.7.2014)

 • mau
  *****

  Rámec vyprávění tvoří zpověď bývalého kněze, který mladšímu kolegovi vypráví svůj životní příběh. Ve svém nejnovějším snímku se Vinko Brešan vrací ke svému klasickému schématu: uzavřenému prostoru malého města, kde sleduje příběhy několika postav. Zápletka se točí kolem začínajícího kněze, který společně s trafikantem a lékárníkem naruší užívání spolehlivé antikoncepce. Neplánovaná těhotenství zvýší porodnost, počet svateb i turistiku, ale situace se vymkne z rukou a původní vtipně rozehraná komedie se postupně mění v drama a tragická rozuzlení seberou divákovi úsměv ze rtů definitivně. Věčně skvělý Krešimir Mikić představuje další ze svých znepokojivě ambivalentních postav.(21.6.2013)

 • rt12
  ****

  Hořko-sladká satira. Vinko Brešan zde nemilosrdně tepe nejen do církve, ale i do mentality Chorvatů a předsudků vůbec. Klon Bolka Polívky (Krešimir Mikić ) zazářil v roli kněze co si hrál na Boha, postaral o vzrůšo a změnil osud lidiček v jinak poklidné vesnicče. A nakonec vlasně o nic nejde, v církvi vždy platí ,,já na bráchu, brácha na mně".(20.6.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace