Knězovy děti

Kňazove deti

The Priest's Children

Komedie / Drama

Chorvatsko / Srbsko, 2013, 93 min

Kritika církve v balení balkánské komedie. Velmi zábavný film, který s lehkostí dokázal něco, co se českému filmu nedaří roky - potrápit bránice diváku vkusným a nijak trapným stylem humoru. Bravo.(26.3.2014)

Gorane Bregovići třes se, s touhle konkurencí si tak snadno neporadíš, tahle hudba je také geniální. Film je na tom trošinku hůře. Z pohodové první třetiny, která srší nápady a nadhledem, se mávnutím ruky stane šedá nuda, která se překlopí v tragický závěr.(2.11.2013)

Nápad za milión, zasadený na malebné chorvatské pobrežie. Preslnené exteriéry, pohodová atmosféra sviežeho balkánskeho strihu, komické postavičky, ľudový i inteligentný humor (skvelé narážky na církev). Medzi vážnymi festivalovými drámami skvelé uvolnenie, pritom vkusné a filmársky na úrovni.(5.7.2013)

Určite nesúhlasím s prirovnaniami k troškovinám a všeobecne ľudovým komédiám v našom česko-slovenskom ponímaní (napriek tomu, že je to najúspešnejší chorvátsky film všetkých čias). Síce si ten námet viem predstaviť aj u Trošku, to je asi tak všetko, čo majú spoločné. Hlavnou prednosťou filmu je jeho nepredvídateľnosť - tak čo sa týka deju i žánru. Komické scény sa striedajú s vážnymi a vo výsledku je film niekedy dosť smutnou satirou a dopodrobna realisticky rozoberá, čo všetko sa môže stať, ak niekto svojvoľne naruší ľuďom ich plánované rodičovstvo. A moja obľúbená postava je xenofóbny lekárnik. "Jose! Srpsko ime!"(15.6.2014)

Tohle bylo hodně zajímavé! Hlavní hrdina měl charisma a mně se celý ten scénář o zázračném zalidnění jednoho vymírajícího ostrůvku kdesi v Dalmácii moc líbil. Jenže od poloviny skončily dobré nápady a začalo se to táhnout. Konec mírně klesal k trapnému protahování (zpívající opilec na sloupu) stopáže. Po posledním záchvěvu humoru návštěvou biskupa se ,,komedie'' z ničeho nic stočí do tragična a na konci se fakt nebudete smát. Ta hlavní myšlenka mi asi ulétla, ale co musím uznat, těch několik desítek minut návštěvy na ostrůvku plném svérázných lidiček celkem bavilo a byl to myšlenkově takový celkem svěží mořský závan do našich luhů a hájů... Dávám za tři prezervativy - ty od Petara! * * *(12.7.2016)

• - Film natáčali v meste Šepurine, na ostrove Prvič pri Vodiciach. (magu)

• - Tvůrci potřebovali k natáčení několik tisíc kondomů, a tak hledali sponzora. Žádná dohoda se nezdařila, a proto musel štáb začít skupoval kondomy po celém Záhřebu. Nenašli však žádné o velikosti XL. (Mertax)

• - Goran Bogdan, jenž ve snímku ztvárnil Jureho, je v Čechách též známý díky reklamě na poděbradku, v níž hraje chorvatského číšníka Šimiho. (korndaddy)