Knězovy děti

Kňazove deti

The Priest's Children

Komedie / Drama

Chorvatsko / Srbsko, 2013, 93 min

Tak tohle si církev svatá za rámeček nedá! :-) Bezprecedentní útok na svědomí svatých mužů, a k tomu hodně politických motivů s náběhy až k šovinismu. První půlka je čistá komedie, ale pak to taková legrace není. Škoda, že film neudržel tempo první půlhodiny, to byla čistá desítka. Kromě skvělé hudby a profesionálně zvládnuté kamery lze pochválit i timing gagů, zvláště ty představy Dona Fabijana se hooodně utrhly ze řetězu. Ačkoliv jsem na začátku měl takové divné mrazení, když ty hroty perforovaly.... I když jsem v Chorvatsku nikdy nebyl, na dalmátské ostrovy asi stojí za to vyrazit! Krásná práce s odrazy vody na malebných stavbách. Po Montevideu další kvalitní komedie z území bývalé Jugoslávie.(11.8.2013)

• Mariin

Odvážná, námětem nevšední komedie na téma antikoncepce a poklesu porodnosti v Chorvatsku. Zároveň však též rafinovaně propagandistický film, útočící na katolickou církev. Podobně jako např. Troškovy „Babovřesky“ využívá karikatury a prvky nevkusného sitcomu, ovšem daleko agresivněji a zlomyslněji (Troška by ve srovnání s Brešanem a Matišičem vyšel jako neviňátko). Pod pláštěm spravedlivého boje proti pokrytectví (používání antikoncepce) a satiry, zesměšňujících národní cítění i víru, se v ose příběhu opakovaně vynořuje zpověď (zpovědní tajemství) jako nástroj zločinu. V tomto směru jde skutečně o cílený demoliberální pamflet, který nikterak nezaostává za komunistickou tvorbou. Z toho důvodu se nemohu připojit k ovacím, objektivně vzato i proto, že scénky, u níž bych se mohl opravdu srdečně zasmát, tu nebyly...------------------------------------------------ Souhlas s komentářem iz67: ..." Není nic hroznějšího, než když naplněný Velký sál ve stoje aplauduje tvůrcům za špatný film. Vtipy povrchní, zápletka nepůvodní a vyvrcholení víc než laciné. Takový o trošku lepší Troška"...(29.1.2014)

Gorane Bregovići třes se, s touhle konkurencí si tak snadno neporadíš, tahle hudba je také geniální. Film je na tom trošinku hůře. Z pohodové první třetiny, která srší nápady a nadhledem, se mávnutím ruky stane šedá nuda, která se překlopí v tragický závěr.(2.11.2013)

Není to klasická komedie. Jednak jsem se zase tak moc nenasmál (je to takový hodně specificky suchý humor, který nemusí nutně sednout každému), a pak také kvůli tragickému vyústění. Spíše tedy jakási tragikomedie balkánského ražení, která ve mně zanechala převážně rozporuplné pocity nejen kvůli laciné zápletce s kondomy, ale třeba i nesympatickým postavám. Kritiku církve touto satirickou formou na druhou stranu docela můžu, proto je to ve výsledku za průměrné tři hvězdy. Znovu už se určitě dívat nebudu, což bych o dobré (tragi)komedii nenapsal.(4.6.2014)

Film měl v sobě ze začátku neskutečnou lehkost, humor založený sice na absurdní zápletce, ale působil přirozeně, herecký výkony civilní, atmosféra pohodová, ale příběh začal postupně sračkovitět, scény byly naprosto zbytečně protahovány (zpívání na stožáru ) a díky tomu se ze závěrečné třetiny stalo v podstatě nezáživný drama.(13.6.2014)

• - Tvůrci potřebovali k natáčení několik tisíc kondomů, a tak hledali sponzora. Žádná dohoda se nezdařila, a proto musel štáb začít skupoval kondomy po celém Záhřebu. Nenašli však žádné o velikosti XL. (Mertax)

• - Goran Bogdan, jenž ve snímku ztvárnil Jureho, je v Čechách též známý díky reklamě na poděbradku, v níž hraje chorvatského číšníka Šimiho. (korndaddy)

• - Film natáčali v meste Šepurine, na ostrove Prvič pri Vodiciach. (magu)