Knězovy děti

Kňazove deti

The Priest's Children

Komedie / Drama

Chorvatsko / Srbsko, 2013, 93 min

Velmi milé překvapení a pro mě jeden z nejlepších filmů na Febiofestu 2014. Tragi-komedie, ze které místy až běžel mráz po zádech. Příjemný a duchaplný humor. Vizuálně naprosto skvostné. Klobouk dolů před kamaramanem (Mirko Pivčević). Viděno: 24.03.2014 (Febiofest 2014). Mé hodnocení: 90%.(4.5.2014)

• Mariin

Odvážná, námětem nevšední komedie na téma antikoncepce a poklesu porodnosti v Chorvatsku. Zároveň však též rafinovaně propagandistický film, útočící na katolickou církev. Podobně jako např. Troškovy „Babovřesky“ využívá karikatury a prvky nevkusného sitcomu, ovšem daleko agresivněji a zlomyslněji (Troška by ve srovnání s Brešanem a Matišičem vyšel jako neviňátko). Pod pláštěm spravedlivého boje proti pokrytectví (používání antikoncepce) a satiry, zesměšňujících národní cítění i víru, se v ose příběhu opakovaně vynořuje zpověď (zpovědní tajemství) jako nástroj zločinu. V tomto směru jde skutečně o cílený demoliberální pamflet, který nikterak nezaostává za komunistickou tvorbou. Z toho důvodu se nemohu připojit k ovacím, objektivně vzato i proto, že scénky, u níž bych se mohl opravdu srdečně zasmát, tu nebyly...------------------------------------------------ Souhlas s komentářem iz67: ..." Není nic hroznějšího, než když naplněný Velký sál ve stoje aplauduje tvůrcům za špatný film. Vtipy povrchní, zápletka nepůvodní a vyvrcholení víc než laciné. Takový o trošku lepší Troška"...(29.1.2014)

To je nápad, pane.. a co z něho vznikne.?! Tragikomedie jak vyšitá... WOW!(20.6.2016)

Vcelku vtipná zápletka odohrávajúca sa na chorvátskom ostrovčeku je trochu utopená v spleti postáv a veľmi rýchlom slede udalostí. V každom prípade ide o ľudovú komédiu, ktorá nestráca láskavý humor a dokáže aj vhodným sposobom ironizovať nepochopiteľné cirkevné postoje.(10.5.2014)

Přesně, jak píší pánové Isherwood a Verbal, tohle je typ lidové komedie na kterou se kýčař Troška nezmůže i kdyby se rozkrájel. Opravdová legrace bez nepříjemného odéru trapnosti, svérázné postavičky, ztvárněné herci, kteří skutečně umí hrát, pevně vystavený příběh, výborná hudba a půvabné prostředí malé chorvatské ostrovní vesničky, které pro mně mělo i osobní, nostalgický význam, protože jsem na takové podobné, strávila před pár lety moc hezkou dovolenou. Asi tak dvě třetiny filmu jsem měla na tváři konzistentní úsměv, přerušovaný jen občasným hlasitým výbuchem smíchu a i když ke konci došlo i na to zvážnění, to když na hlavního hrdinu dopadly následky jeho poněkud neortodoxního řešení malé místní porodnosti, pořád šlo o nadprůměrnou podívanou. Hodně zářivé čtyři hvězdy a možná to časem zvednu i na pět, protože nepochybuji, že si tuto výtečnou komedii dám někdy v budoucnu s gustem znovu.(4.12.2013)

• - Goran Bogdan, jenž ve snímku ztvárnil Jureho, je v Čechách též známý díky reklamě na poděbradku, v níž hraje chorvatského číšníka Šimiho. (korndaddy)

• - Film natáčali v meste Šepurine, na ostrove Prvič pri Vodiciach. (magu)

• - Tvůrci potřebovali k natáčení několik tisíc kondomů, a tak hledali sponzora. Žádná dohoda se nezdařila, a proto musel štáb začít skupoval kondomy po celém Záhřebu. Nenašli však žádné o velikosti XL. (Mertax)