poster

Způsob zabíjení (festivalový název)

 • Velká Británie

  The Act of Killing

 • Slovensko

  Akt zabitia

  (festivalový název)

Dokumentární / Krimi / Historický

Dánsko / Norsko / Velká Británie, 2012, 115 min (Director's cut: 159 min)

(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • RasputincZ
  *****

  "War crimes are defined by the winners" Silný zážitek, který se pár minut po zhlédnutí těžko popisuje... Myslím si, že příběh hlavní postavy Anwara Konga není stěžejní. Samotné "prozření" v průběhu filmu považuji za slabší článek dokumentu, ačkoliv se nejspíš skutečně jednalo o spontánní reakci. Nejzarážející scéna snímku je určitě talkshow v národní indonéské televizi. Nechci moralizovat, ale když moderátorka v přímém přenosu oslavuje masového vraha pro "efektivní vypořádání s komunisty - omlouvám se, pokud neparafrázuji doslovně", je něco špatně. Ona je jedna věc hodnotit situaci v Indonésii z pozice zhýčkaného Evropana se zakořeněným liberálním smýšlením, ale postavení společnosti v Indonésii k jejím přešlapům z minulosti shledávám za naprostou etickou dezintegraci bez ohledu na geografický či historický kontext. Silný zážitek, který byste měli vidět!(27.5.2013)

 • baribal
  ****

  Pohled na jednu z mnoha asijských genocid, které zůstaly světem nepotrestány. Nechme stranou tupé a vylízané "zeleno-oranžové" milicionářské mozky, celé je to o Anwarovi a jeho zázračné sebereflexi. Oppenheimerovi se možná podařilo něco v co sám ani nedoufal, dostat z indonéského hrdiny přiznání toho, že pachatelem vražd a zločinů proti lidskosti. To hlavní se vlastně stane až na samém konci, děj je totiž vyplněn především epizodními scénami, jako kandidatura do parlamentu Anwarova přítele, natáčení scén pro tamní film o Anwarovi, popisování metod mučení a vraždění "komunistů". Anwar je zvláštní postava, na které je dobře znázorněna povaha válečného zločince, pachatel zločinů proti lidskosti v dobré víře, že pomáhá vlastní zemi od komunistů si sice "pouze" ve filmu, ale prožije si, utrpení vlastních obětí a zázračně zjistí, co to vlastně před padesáti léty prováděl za levárny. Po stránce kvality zpracování se dá vytknout jen jedno, délka. Trošku uondané a možná trošku přeplněné scénami "lidu", jinak po všech stranách výjimečné dílo.(26.8.2013)

 • WillBlake
  *****

  Meta dokument o genocidě, hollywoodském gangsterství a vzniku zabijáckého bijáku. Pitva vrahova mozku za živa. Anwar Congo: „Pociťovali tady lidé, kterých jsem se ptal, zhruba totéž, co já? Mohu cítit, co pociťovali lidé, kterých jsem se ptal. Protože zde byla zničena moje důstojnost... a pak přišel strach, přímo tam, v tu chvíli. A hrůza se náhle zmocnila mého těla. Obklopila mne a vjela do mne. Joshua Oppenheimer: „Ve skutečnosti se lidé, kterých ses ptal, cítili ještě mnohem hůř, protože ty víš, že je to jen film. Oni ale věděli, že budou zabiti.“(17.9.2016)

 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Dokument(21.2.2014)

 • Chlupis
  *****

  Absolutně bizarní na The Act of Killing je především to, jak ohromně je film o tak hrůzostrašných věcech zábavný a vtipný. Vůbec mě navíc nepřekvapuje, že mezi producenty je i Herzogovo jméno, místy jako by opravdu šlo o jeden z řady jeho až surrealistických dokumentů.(3.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace