Pozice dítěte

• Rumunsko Poziția copilului (více)

Jednoho studeného večera uprostřed března se Barbu řítí ulicemi a překračuje povolenou rychlost. Vzápětí srazí malé dítě a chlapec krátce po nehodě umírá. Viníka čeká trest odnětí svobody od tří do patnácti let. Tehdy vstupuje na scénu Barbuho matka Cornelia, rozhodnutá zasáhnout a pomoci svému synovi vyhnout se vězení. Blahobytně zařízený byt – dílo známého architekta z vyšší společenské třídy Rumunska – zdobí police s nepřečtenými romány Herty Müllerové a dokresluje Corneliina kabelka, plná kreditních karet. Corneliina kampaň za záchranu svého apatického syna nezná hranic. Věří, že úplatky jsou tou správnou cestou, jak přesvědčit svědky, aby nesvědčili v neprospěch jejího syna. Dokonce i rodiče mrtvého dítěte se upokojí, když dostanou nějakou tu peněžní hotovost. (oficiální text distributora)

Disease

Taková festivalovka. Dáme tam trochu opery, aby to bylo umění, kameru necháme švenkovat jak v 80s akčňáku nebo domácím péčku, aby bylo vidět, že je to nezávislé. Škoda formálního zabití vcelku silného příběhu. ()

bohemia_regent

Rumuni opět nezklamali. Další exemplární příklad, jak se dá i při omezených finančních možnostech dobrat vynikajícího výsledku, který je postavený na silném tématu, perfektně napsaných dialozích a skvělých hereckých výkonech. Rumunští herci si v posledních dvaceti letech vůbec nemůžou stěžovat na nedostatek příležitostí ukázat, co umějí - a umějí opravdu hodně. Holt mají o čem hrát... a mají štěstí na scenáristy a režiséry, kteří vědí, jak s tématem naložit. ()

Brylin

Snímek Pozice dítěte vyhrál Berninále 2013 a zcela jistě ne náhodou. Jsme svědky snahy vysoce postavené Cornelie zachránit nepříliš vděčného syna před vězením za zabití při autonehodě. Vždy chtěla pro svého jediného chlapečka jen to nejlepší, a je ochotna překročit i nepsaná pravidla morálky či synovu vůli. Luminita Gheorghiu podává v roli dusivě milující matky skvělý výkon a strhává téměř všechnu pozornost na sebe. Technicky bezchybný film nutí k zamyšlení nad pokřiveným vztahem matky a syna i nad rumunskou společností, kde konexe a peníze dokážou vyžehlit nejeden problém. Silné čtyři hvězdičky. ()

Vesecký

Takové filmy mám nejraději, protože jsou ze života, skutečného a někdy krutého. Nahlížíme do vztahu matky a syna, který jednou jel moc rychle a při předjíždění ve vysoké rychlosti srazil a zabil přebíhajícího chlapce. Barbu, člověk na svůj věk nevyzrálý především proto, že se jeho matka nedokázala smířit s tím, že má vlastní život. Teprve tahle tragédie a muka, která si sám prožil, zvlášť když viděl, jak nezdravá je láska matky k němu, že je ochotna zaplatit jakoukoliv cenu, aby podplatila každého, kdo by syna z jeho průšvihu vysekal, teprve ta ho přiměla k rázné změně v tomto nerovném vztahu. Budeš čekat, až ti zavolám... Jenže ono je to pro rodiče těžké přestat se o své děcko starat a nechat je žít svým životem, ať mu již budoucnost připraví cokoliv. ()

edie sedgwic

Nachadzam az prilis vela spolocneho s nasou malebnou krajinou. Presvedcenie (a vlastne aj realita), ze vsetko sa da vyriesit peniazmi a konexiami na spravnych miestach dominuje celemu filmu. Postavy sa absolutne nezamyslaju nad tym, co vlastne robia, jednoducho vyuzivaju vsetky prostriedky na zbavenie sa viny bez preukazania stipky lutosti. Absencia akejkolvek sebareflexie ci vycitiek svedomia a totalna apatia su hlavnymi charakteristikami hlavnych postav. Smutne, ale pravdive. ()

agassi68

Medvedia láska matky k synovi zapríčiní tragédiu, ktorú sa matka pokúsi klasicky podľa svojich princípov napriek jeho odporu vyriešiť. V podstate civilný príbeh ako s Bakalárov, no rozvinutý scenárom, dialógmi, herecky do napínavého snímku aký by z rumunskej produkcie málokto čakal. Tak páni bratia spod Tatier, tu je príklad ako sa dá za málo peňazí urobiť skvelý film. Námetov sa nájde dosť aj u nás.. ()

MickeyStuma

Příběh o zoufalé matce, která se po zprávě, že její syn po překročení povolené rychlosti srazil a usmrtil dítě, snaží i přes ne zrovna dobrý vzájemný vztah mu pomoci, co jí síly stačí. Námětově i průběhem velmi silný artový snímek o rodinném dramatu, který může být reálnější, než jak vypadá. Matka a syn. Děj je překvapivě redukovaný, čímž vytváří pocit, jako by byl divák přímo u toho. Herecký výkon Luminity Gheorghiu je úžasný a to hlavně v jádru děsivosti oné postavy. Dotěrná mateřská láska matky je stejně zuřivá jako její bezohlednost a egoismus ve snaze za každou cenu ochránit svého syna, který není jen obětí daného skutku svého provinění, ale také infantilním, rozmazleným a hypochondrickým spratkem, který má navíc ke své matce nepřátelský postoj. V jádru věci se po divácké stránce objevuje otázka, jak mohou být lidé tak tvrdohlaví a sobečtí. Daný realismus byl nasměrován i do jiné zajímavosti a tím je síla peněz. Lze jimi opravdu koupit vše a každého obměkčit? Dějový vývoj na to odpoví. Ovlivňování svědka snad nepřekvapí, ale co rodiče usmrceného chlapce? Dokáže vyhrát arogantnost bohaté sociální síly nad chudými a tím pádem nechráněnými lidmi? Samotný konec někoho překvapí, někoho pohorší, někdo si řekne: Aspoň že to. I přes danou událost a řešení dopadu se jedná především o nelehký vztah matky a syna, což vyzradí už samotný úvod. Jak praví bible, cesty páně jsou nevyzpytatelné a tento snímek to potvrzuje více, než by si kdo přál. ()

ASPHALT

Strašně uměle působící film,jehož stopáž by mohla být klidně 20 minut a bylo by to v pořádku.Z filmu se dovíte jak zcela přesně postupovat při dopravní nehodě s následky zabití - a pak si vyslechnete dialogy otřesné čůzy matky a rozmazleného mamánka,sem tam "polivčoře" taty a budete hnáni k tomu , aby jste byli z toho všeho smutní až na půdu a zažínali svíce z důvodů velikého utrpení všech zúčastněných ve filmu...Kdeže,kdeže - slabé,nepřesvědčivé výkony herců - a závěr?, Žádný strhující - jen vyšumění do prázdna a trochu reklama na BMW.... ()

markotter

Problém tohohle filmu je, že tam není ani jedna postava, se kterou bych měl cokoliv blízkého nebo mi byla alespoň trochu sympatická. Nepomáhají tomu ani dlouhé záběry o ničem. Nuda. ()

neo93

Povedené drama o nešťastné události a jeho následcích, která postihne všechny zúčastněné, ať už viníky či oběti. Jednoho večera zajede řidič Barbu malého chlapce, který na následky nehody zemře. Ihned poté je Barbu zatčen a obviněn. Za mužem přijíždí jeho matka, která je připravena za syna bojovat a udělá všechno proto, aby syn odešel jako nevinný. V první řadě, film jasně sleduje intenzivní až mocenský vztah mezi matkou a synem, který je natolik silný, že odolá i vlivům mužovi přítelkyně. Je to právě matka, která říká synovi, co má napsat do výpovědi, je to ona, kdo zařizuje setkání se svědkem nehody i pozůstalými oběti. V závěru snímku však už můžeme vypozorovat vzdor syna proti matce, který si již nepřeje, aby se mu motala do života. Téměř na konci filmu dochází také ke zřetelnému srovnání světa bohatých lidí z města a chudých venkovanů. Po tomto setkání, dojde rovněž k prozření pravdy a přiznání viny. ()

m4xp4yn3

Za dlouhou dobu nejméně příjemný filmový zážitek. Obyčejně hnusní lidé odžívají banální tragédii v kulisách zbídačené země. (Je geniální jak Rumuni v posledních letech přišli na to jak svojí estetickou i morální bídu prostřednictvím filmového média proměnit v lukrativní export). Všechno působí tak věrně, že jsem snad poprvé u filmu měl pocit, že mi dění na obrazovce nepřísluší přihlížet, že dál sledovat soukromé hovory těch lidí není v pořádku. Když od toho odhlédnu, zůstane chytře vystavěný, soustředěný film, několik dialogů které míří přesně k jádru věci, film který přesnému vykreslení situace zcela obětuje tradiční úkol pobavit a potěšit divákovo oko. ()

pekl

Tak tohle mě úplně obrátilo naruby. Jak mohl vzniknout takový rozdíl mezi rumunskou (a maďarskou) kinematografií, a tou (kdysi slavnou) naší? Že by i tady platil Murphyho zákon: "Jakmile se zlepšuje ekonomická situace, jde všechno ostatní do prdele"? ()

iz67

První část o dominantní matce je dobrá, možná trochu dlouhá. Vyvrcholení, kdy padají masky před skutečnou tragedií, je už uvěřitelná mnohem méně. Příjemným překvapením je civilnost snímku bez východojižanských přeexponovaných scén. ()

gicous

Pozice dítěte x pozice matky. Pozice bohatého dítěte x pozice bohaté matky. Pozice zhýčkaného, rozpolceného, zkaženého, nevděčného, citově chladného dítěte x pozice zbohatlické, po citech toužící ženy, ochotné pro svého milovaného syna udělat cokoli. Tragická událost z pohledu viníka. Nebo lépe řečeno z pohledu matky viníka, která se snaží zviklat důkazy, zkroutit skutečnost, jen aby zachránila budoucnout svého miláčka. Ale také budoucnost svoji, své plány, své sny, své naděje promítající se a realizující se prostřednictvím života jediného potomka. Je to epizoda ze života ženy, která se upnula (až příliš) na jedinou osobu. Dala mu vše a on ji neoplácí stejnou mincí. Chce být součastí jeho života, ale on už touží po životě bez ní. Pozice nepochopené matky x pozice nepochopeného dítěte. 8/10 ()

vitac.

Ach jo... Téma zajímavé a ne příliš často filmem uchopené, herecké výkony perfektní, hudba... prakticky žádná:) a já teď přesto přemýšlím, jestli dát dvě nebo tři hvězdičky... Proč? V první řadě: Prostříhat! Prostříhat! Prostříhat! Jsou zde scény, které neposouvají děj, nejsou potřeba k budování atmosféry, prokreslení postavy, zkrátka nejsou k ničemu - např. benzinka s GPL náklaďákem (krom toho, že taková zkratka pohladí duši fandy open source:)). Když už jsem se dotkl prokreslení postav - film se až přehnaně moc soustředí na Cornelii, její syn Barbu nedostane příliš prostoru a pokud je hlavním terčem filmu vztah matka-syn, pak to není moc dobře. O ostatních postavách (snad vyjma Barbuho přítelkyně) ani nemluvím. V některých místech mi nejspíš taky chyběla znalost rumunských reálií, ale to už je můj problém:) Slabší tři. (Kino Art, 4. 12. 2014) ()

SAINTS

O dôsledku vplivu priliš starostlivej matky ukazuje tento na festivaloch velmi uspešny film.Film sa nevyhiba ani otazkam korupcie ktora je v rumunsku asi všade pritomna.Dobre herecke vykony,kvalitny scenar a uveritelnost pribehu su najväčšie kladi tohto snimku. ()

ugly_joe

Na tomto filme si cenim jeho otvorenost. Nemoralizuje, nehodnoti, vsetko toto nechava na divakovi. (Staci si precitat komentare tu na csfd a hned je to jasne.) ()

Misoponia

Několik velmi zajímavých scén a dialogů, ale ta závěrečná část to nějak zabila nebo co. Nesnáším ve filmech citové vydírání a scény, co se vás snaží rozplakat. Pozitivem filmu jsou pěkně vykreslené charaktery a snaha poukázat na jeden z dnešních problémů výchovy dětí rodiči, kteří mají moc a peníze. Cinema Mundi 2014 ()

jefimyc

najdolezitejsie na tomto filme je, ze zachycuje dobu ktoru zijeme. podobne ako v inom rumunskom filme - Smrt pana Lazaresca - je kamera skoro dokumentarna, chodime za postavami, nazerame do ich zivotov. bez sentimentu, bez velkeho filmoveho rozpravania...rumunsky voyerizmus ()

Be2Can: unikátní přehlídka festivalových filmů

Be2Can: unikátní přehlídka festivalových filmů