Ve jménu...

(festivalový název)
  • Polsko W imię... (více)

Fatálně charizmatický Adam – muž zaslíbený Bohu, vytrvalostní běžec a zároveň muž moderní doby, v strhujícím podání Andrzeje Chyry, byl jako kněz již několikrát nuceně přesunut, až skončil v izolaci na polském venkově. Ve své farnosti má „na převýchovu" skupinu mladíků, kteří si odpykávají své tresty prací místo pobytu v nápravném zařízení. Jedním z nich je i křehký Lukasz, který má pověst nebezpečného žháře a neumí plavat. V nádherné přírodní scenérii, mezi „jeho" kluky i pod vyrovnaným zevnějškem Adama to vře – mezi oddaností Bohu, potlačovanou touhou, přesvědčením, že i on má právo na lásku, a znechucením z moci a pokrytectví církve. Z podstaty kontroverzního tématu homosexuality katolických kněží vznikl jeden z nejoceňovanějších polských filmů roku, který soutěžil na letošním Berlinale a získal cenu Teddy Award pro nejlepší LGBT film. (Mezipatra)

Araliya

Velmi pekny film, kamera mi pripomenula nemecky film Summer storm. V kazdom pripade rezia/scenar sa v tomto filme vydarili a az na par drobnosti, nemam mu co vycitat. Urcite by som ocenila v jednej scene, s procesiou, ked by tam hrala v pozadi pesnicka polskej kapelky a nie v anglictine. Rezia mohla divaku viac ozrejmit niektore situacie, aby sa necitil strateny v deji a postavach. Koniec trochu sklamanim, ale vystihuje obraz dnesnej doby. 85% ()

doff

Symbolismus – náboženské motivy jsou trochu prvoplánové (jméno hlavního představitele, svádějící Ewa, výuka plavání…). Film drží hlavně kamera, hudba i herecké výkony neherců. Je zde věrně vystižený nepříliš útěšný polský venkov a kolektiv problémových mladistvých. Za velmi autentickou a neskutečně lidskou považuji scénu kdy Adam opilý „tančí“ po pokoji. Velice silně na mě zapůsobila i scéna „zpovědi“, kdy hlavní hrdina mluví opilý se svou sestrou po Skypu, svěřuje se jí se svou orientací, ale ta to stejně jako katolická církev nepřijímá, nechce slyšet. Závěrečný záběr filmu znejasňuje/vyvrací šťastný konec. Vypadá to totiž, že byl stvořen nový Adam. Co však tohoto nového Adama – kněze čeká? Bude dříve či později nucen projít/procházet stejným očistcem jako Adam předchozí? Kolik ještě bude takových Adamů? 70 % ()