V roce 1659, v zemi spravované prostomyslným a sadistickým vladařem, se odehrává příběh zázračného dítěte, které je zcela ovládáno jeho sestrou a mocnou církví. Podle původního záměru z roku 1986 chtěl Peter Greenaway pojednat DÍTĚ Z MACONU jako operu. I když se později rozhodl pro filmovou verzi, v konečném výsledku se výrazně uplatňují také operní prvky. Dílo je předvedeno jako velkolepé barvité divadlo s prologem, třemi dějstvími a s velkým finále. Děj se odehrává na jevišti barokního divadla a místy se přenáší do ulic města či do nedostavěné gotické katedrály. Základem je schéma "her o zázraku", jež byly v barokní době často uváděny katolickou církví s cílem oslabit reformační proudy. Ve zbídačelém městě se odporné stařeně narodí krásný chlapec. Její dcera dosáhne toho, že lidé uvěří na zázrak neposkvrněného početí, a vydává se za matku dítěte. Do města se načas vrací blahobyt. Dceřino rouhání a zpupnost však jsou brzy potrestány a po několikanásobné tragédii se opět vrací bída a neplodnost. Greenaway natočil působivé podobenství o zneužívání dětí, o moci církve, která ma "patent na zázraky", i o snadném ovládání zfanatizovaného davu. Ve formě výpravných obrazů, v nichž dominují statická seskupení četných postav, s bohatým hudebním doprovodem, s liturgickými a rituálními (někdy velmi krutými) obřady, s obratným využíváním iluzionismu a archetypálních kulturních prvků vznikla sugestivní podívaná s myšlenkovým nábojem. Zdá se že k dokonalosti dovdedený Greenawayův manýrismus zde má i jiný účel než pouze provokovat a šokovat. O tom ostatně vypovídá závěr filmu, naznačující ve zmnoženém efektu otázku, zda i my nejsme jen diváci a zároveň herci nějakého divadelního kusu. (oficiální text distributora)

gonzales

Místy až příliš drsné. Některé scény nutí diváky zavírat oči. Z původních asi 20 diváků, nás v kiné zůstalo asi 8. Slabší povahy nechť zůstanou doma ()

mirasul

U některých snímků mi stojí rozum stát nad úmysly producentů. Nicméně je nutno přiznat, že toto dílo, přestože jsem se k němu musel dlouho nutit, velice výstižně zobrazuje temné počátky novověku. Dítě z Maconu ukazuje v koncentrované podobě naprostou zvrácenost mnohých katolických "tradic" jejichž přežívání do dnešních časů lze pochopit snad opravdu jen jako úctu k starému umění. Svatí, andělíčci, neposkvrněné početí, odpustky, symbolické předměty, posedlost sexualitou, a vrchol všeho - posvátné relikvie. Církev po staletí krmí lidi tím, co lidé chtějí - pověrami, pranostikami, slavnostmi plodnosti, talismany... Někde hluboko pod tím vším úchyláctvím se sice skrývá něco podstatného a dobrého, ale kdo to má proboha najít... ()

Kaylar

Za velkolepými a honosnými kulisami, opulentně vyhlížejícími hostinami a bohatstvím okázale dávaným najevo bezpočtem drahých oděvů a paruk nám tvůrci postupně odkrývají odpudivý a bizarní příběh, který je prezentován coby divadelní představení. Film je prodchnutý notnou dávkou brutality, která je divákovi předkládána bez jakýchkoli příkras a dosti explicitním způsobem. Každý potenciální divák by si měl proto dobře rozmyslet, zda film chce vidět či ne, protože toto dílo ve vás bezpochyby zanechá stopy. ()

Časové pásmo bylo změněno