O zlaté rybce

• angličtina The Goldfish (neoficiální název) (více)
všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka
Československo, 1951, 16 min

Jan Werich vypravuje a Jiří Trnka kreslí pohádku o rybáři, jeho chamtivé ženě a kouzelné rybě. Klasika české animované tvorby má poslání „kdo chce víc, nemá nic“. (Česká televize)

Mackin

Spojení Werichova mistrovského vyprávění a Trnkových sestříhaných statických obrázků jen dokazuje, že v jednoduchosti je opravdu síla. ()

Braddy

Nemůžu než s golfistou souhlasit. Ač to není klasická animace, Werichův přednes je vynikající a ty Trnkovy obrázky to jen doplňují. ()

wosho

Genialita Trnky a Wericha je v tomto krátkometrážním filmu jasně patrná. Stačí jen humor a vypravěčské umění Wericha propojena jen s nepohoblivými obrazy Trnky a co tu máme? Fantastický animák, jenž nezestárl za 50let ani o píď. ()

reditelka

Je to poučná a notoricky známá pohádka. Jan Werich ji ale povýšil na něco, co musí zaručeně usadit dítě i dospělého. Pohádka je ztvárněná a hlavně odvyprávěná tak jedinečným způsobem, že nelze hodnotit jinak. ()

orkadimenza

Opravdu jsem moc neměl v dětství tuhle pohádku rád, hlavně kvůli její depresivitě. Depresivní atmosféru náramně vystihovaly tmavé obrázky a podpořily vjem poučení, jež z pohádky plyne. To vše doplňeno tradičně famózním Werichovým vyprávěním. Dnes už se na pohádku dívám z jiného pohledu, z pohledu zamyšlení se nad životem. ()

TomasKotlant

Postavené na skvělém vyprávění J. Wericha, doprovázeno pěknými ilustracemi Jiřího Trnky. Statičnost obrázků je trochu zajímavý experiment, který dokáže zprostředkovat skvělý zážitek, pokud divák dokáže tuto vědomou zjednodušenost tolerovat. Bohužel stále se opakující smyčka začne při třetím opakování dost nudit a pak je již těžké zjednodušené obrazové zpracování tolerovat. Navíc několikrát se komentář přímo kryje s obrazem, což není asi úplně ideální. *** Ve zkratce: Krásná poetika v láhvi od octa. ()

EDABarret

Werich je borec a Trnka jakbysmet. (Plno stráží, které mluvily švýcarsky. hmm. ). Klasika a to jak pohádková tak "filmová" (sestříhané obrázky). ()

Smerfetka88

Werichův hlas hladí po duši a dal by se poslouchat každý večer před spaním. Myslím, že tady šlo o něco jiného, než je ilustrace, propracovanost, dialogy, logika (hovězí holoubátko??), takže každý ať si z toho odnese, co chce. ()

sosi

Jednoduchá a pritom tak úžasná rozprávka. Dvojica Werich a Trnka je geniálna. Legendárna rozprávka, ktorú poznajú snáď všetci a aj preto zostane nesmrteľná.. :) ()

Stejšn

Mně se to nelíbilo. Ačkoliv je pohádka vyprávěná fantasticky, tak zpracování se statickými Trnkovými obrázky mi příjde nudné, nelíbilo se mi jako dítěti a nelíbí se mi ani dneska. Tenhle příběh by si zasloužil loutkové zpracování ve stylu třech filmů z posledních let. ()

PlayEasy

Werich opět skvělý vypravěč, lepšího už si ani nemůžeme přát. Lepšího by si už snad přála jen rybářova žena. Taková krátkometrážní "adaptace" podle stejnojmenného "románu" :-) Perfektní animace, za "15 minut" nám Janíček nasázel spoustu nezapomenutelných hlášek. Imitaci a napodobování nemusíme zde zmiňovat. To by bylo klišé! ()

ostravak30

Animované pohádky, tím spíše ty staré, moc nemusím. Jan Werich je sice nezapomenutelný, ale je třeba říct, že jde poznat, že určitě spoustu věcí si vymyslel v průběhu. A Trnkovy kresby se mi také nikdy moc nelíbily. Každopádně je zvláštní, že zrovna tento pohádkový typ je tak oblíbený. A konečně...proč by žena měla být králem nebo císařem? Chci věřit, že to nemá žádný podtext, že nebyla královna a císařovna. ()

Bumerang

Jednoduché jako facka a jak geniální. Trnka a Werich se sešli, "vyblbli" a natočili pohádku o které se může jiným zdát. Pro milovníky češtiny lahůdka. ()

Gig

V tomto období byly natočeny dvě animované pohádky na stejné téma. Jedno v Rusku, tedy vlastně Sovětském svazu, a druhé u nás. Obě dvě byly natočeny mistry animovaného filmu. Ta první, sovětská, má ducha Puškinova, ta druhá, ducha a i slovo Wericha. Každá má cosi do sebe. Ta Puškinova poetiku ruskou, lidovou s krásnou animací. Ta druhá animačně jedondošší, ale zase Werichovsky satiričtější. Miluji obé. ()