Danielův svět

• angličtina Daniel's World

Daniel je mladý muž, student a spisovatel. Daniel je pedofil. Je zamilovaný a vlastní orientaci netají, a to ani před rodiči milovaného chlapce. Daniel nikdy žádnému dítěti neublížil. Stejně jako Jirka Fx100d, Tomáš Efix, Petr Kasz, MR_Xguard, Elrond a další jeho známí z řad českých pedofilů. Jakou podobu má ten nejniternější cit v podání Daniela a jeho přátel? Filmový portrét české pedofilní komunity a životních radostí i strastí jejích členů. Příběh zakázané lásky a neustálého boje za smíření se sebou samým i za možnost přijetí uvnitř společnosti. (oficiální text distributora)

Billie777

Dokument na tohle téma jsem přijala s otevřenou náručí. Daniel ůsobí jako normální mladý muž a navíc docela sympatický. Zpracování dokumentu mě na jednu stranu trochu zklamalo a chvilkami i nudilo. ()

conejo

Forma dokumentu mi vyhovuje a slouží podle mě tématu nejlépe. Nepotřebuji, aby autorka pobíhala před kamerou, vkládala vlastní komentář, nebo Daniela konfrontovala s protinázory a jeho odpůrci a plnila tím jakousi ideu vyrovnaného, vyváženého a objektivního dokumentu. Tohle není televizní zpravodajský příspěvek a myslím si, že je zbytečné vše tlačit do "objektivní" osnovy "pět minut pro pana Hitlera a pět minut pro pana žida" :). Tady plní druhou stranu protinázoru vůči pedofilovi Danielovi sám divák. A na konci dospěje (alespoň v mém případě) do rozporuplného stavu, kdy ho není schopen odsoudit, ale ani mu na sto procent fandit. ()

Ixbalanke

Velmi otevřená zpověď 25-letého Daniela, který v průběhu dospívání zjistil, že není homosexuál, ale pedofil. Svěřuje se, jak se pokouší vyrovnat se svou orientací, jak žít normální život a hledat si místo v něm. Se svou zapeklitou situací bojuje satirickým humorem. Pedofilové se v roce 2013 poprvé účastnili Prague Pride - jejich účast byla i pro homosexuály překvapivá. Daniel bojuje za práva pedofilů ve společnosti a aby se snížily předsudky. ()

EllienPM

Na poměry naší maličké země, kde zná každý každého, opravdu neskutečně otevřený a osobní dokument o něčem, co rozhodně není všední. Daniel si ukrojil nesmírně obrovské i těžké sousto a jen čas ukáže, zda to bylo dobře. Anebo jinak - bylo to dobře, protože lidé se musí neustále učit být lidští, neustále se musí učit chápat jeden druhého. Doufám, že snímek brzy přeletí hranice naší malé republiky, protože se dotýká velkého tématu a má kvality a otevřenost na to, aby byl světový. Veronika citlivě natočila silné téma a taky s námi výborně debatovala ve Světozoru na letošních Mezipatrech. Danielovi děkuju za to, že šel otevřeně s kůží na trh, protože bez něho by nikdy nebyl tenhle dokument tak kvalitní a osobní, jako je. Je to opravdový Danielův svět. Kluci, držte se. Vynikající komentář: Christissimo. ()

Yokolobuna

Rozhodně zajímavé (a kontroverzní) téma je bohužel zpracované dost chabě. Sám Daniel působí jako postavička zahraná mizerným hercem a spousta scén tak vychází naprázdno, nebo působí velmi strojeně. Vše pak působí nebývale amatérsky a i když rozumím, proč byli některé zdánlivě zbytečné scény ve filmu obsaženy, vyzněli často úplně naprázdno. Navíc si nemyslím, že se autorům povedlo toto tabuizované téma moc dobře představit. ()

Brtniik

Velmi pěkný dokument o neradostném údělu jednoho človíčka a podobně postižených spoluobčanech. Překvapila mne bezradnost a bezmála nepochopení „obyčejného“ čtyřprocenťáka. Ostražitým rodičům se nelze divit. Jak mají tušit, že právě tento jedinec je „ochočený“, uvědomělý a ve svém počínání permanentně pevný. Velmi poučná byla fakta zobrazená těsně před závěrečnými titulky. Co závěrem? Víte, jaký je rozdíl mezi pedofilem a učitelem? Pedofil má děti rád! Nevím, jak byl orientovaný pan Foglar a třeba sbormistři atd., ale tak či onak, pro vývoj dítěte mi připadá vhodnější obcování s pedofilem, který se dítěti věnuje, než se špatným (líným, zlým či sadistickým) učitelem. Jestřáb a jiní „nahodili“ mnoho lidí na cestu ctnostného jedince, za co jim patří velký dík. ()

Judas

Ten obrazový minimalismus je velký omyl. Pokud chci být minimalistický, musí mít obraz nějakou estetickou, šokující nebo obohacující hodnotu. Tohle jsou příšerné obrazy poskládáné nesourodě k sobě bez hodnoty jak umělecké, tak vypovídající. Přijde mi, že napříč žánry u nás tvůrci spíše experimentují s něčím, co jim prostě nejde a čekají, co z toho punkového natáčení nakonec vypadne. ()

rekkky

Náhled do soukromí diagnostikovaného pedofila z perspektivy filmařů, kteří se spíše drží v ústraní a hlavní děj je tak vytvářen samotným Danielem. Z hlediska filmařského to není, kdo ví jak hodnotná podívaná, protože nesourodé pojetí obrazů shazuje již tak nemastný, neslaný celek. Co se týče obsahu a jeho zaměření na sociologické téma pedofilie, tak tvůrci jej znásilňují, seč můžou a manipulativní formou se snaží přesvědčit diváka o nutnosti empatie a notné dávky tolerance. Monologové vstupy jsou dokladem o sociální deviaci, ale vypovídající jsou rozhovory s vnějším světem (lékař, bratr, kamarádi, komunita pedofilů). Jako upozornění, zvýraznění, respektive propagace tohoto společenského jevu, funguje film zdařile, ale otázkou zůstává, zdali je nutné vydávat finanční prostředky skrz Českou televizi na podobné projekty, když v podstatě tento dokument nic neřeší a nenabízí žádné východiska, ale jen konstatuje a koexistuje z Danielova a jemu podobných případů. ()

bono22vox

Já vůbec nevím jestli tomu mohu dát nějaké hvězdičky... Každopádně mě dokument semlel, jako už dlouho žádný předtím. Aktuální a pro dnešní dobu důležitý dokument, ale finální obrázek si musíte udělat jen a jen vy sami... ()

Jolee

Musím dát alespoň 4 hvězdy za Danielovu odvahu vynést pravdu na světlo světa a dokonce i na plátno. Téma dokumentu naprosto převažuje nad zpracováním, to ano. Ale je neskutečně důležité, aby se takovým tématům někdo věnoval a bojoval tak proti stigmatizaci duševních poruch. Pokud se alespoň trochu zajímáte o trestné činy spáchané na dětech, víte, že naprostou většinu spáchali jinak narušení jedinci. Například ti s disociální poruchou. To, že jste pedofil a cítíte k dětem sexuální náklonnost ještě neznamená, že dítěti jakkoliv ublížíte. ()

Psycho.R

Doufal jsem, že se dozvím něco nového či alespoň něco z toho, co trápí pedofily. Dokument mi však vůbec nepřiblížil nic z toho, co by mě zajímalo. Navíc mi byl Daniel nepříjemný, nějak jsem jeho vyprávění nevěřil. Hlavní hrdina se ani nedostal do nějakých situací, které by divákovi mohli přijít zajímavé... ()

joelly01

Me je to uplne jasne, ty deti si preji mit vsechny ty pedofily jako nejlepsi kamarady a ve svem okoli. Vzdyt ten Misa ho prece "obejmul" a vyjadril ze je ted pedofil jeho "nejlepsi kamarad". U tehle komunity me nesere to, ze to jsou pedaci. Pokud mi to porad necpou do ksichtu a neobtezuji zadne deti a drzi se od nich dal, tak je to proste uchylka ktera se v obyvatelstvu proste vyskytuje. Nechci je lyncovat nebo zabijet. Ale konkretne tahle ceska komunita kolem Daniela je k zbliti. No jo, vzdyt ony ty deti (ruzne Klarky a Misove) vlastne CHTEJI byt s nimi, takze se jim budeme vtirat o zlomkrk a vyhledavat rizikove situace (to ze o techhle detech nemaji zadne sexualni fantazie jsou dobre Pohadky ovci babicky). To rovnou mohl byt dokument o alkoholicich kteri zavislost kroi tim ze neustale cumi kolem hospody a kdyz se naskytne prilezitost tak obliznou flasku od piva ci snapsu. Nevim jak mam tuhle agitku na tema "Pedofil je ale DOOPRAVDY jen hodny strycek, tak si ho utikej obejmout a dat mu pusinku" hodnotit. Brrrr. ()

IvonaK

Četla jsem knihu Žil jsem jako p*dofil a ta byla velmi čtivá a nebyla jen o tom jednom. Janek Alexa popisoval i svůj život v tom duchu že chodil s dětmi do přírody a hodně cestoval. Dokonce měl i dva vztahy se ženami když mu byla poskytnuta kastrace a pak mu to bohužel zase zase sklouzlo k malým klukům. Načež si myslím že ta knížka měla být zfilmována. Samozřejmě že decentně. Ale tady toto nevím proč vůbec vzniklo. Je to jen prostá zpověď mladého kluka který se s tím potýká a udělali z toho zbytečný hodinový dokument. ()

caladhiele

Určitě plusové body za odvahu jít s kůží na trh. Líbilo se mi i zapojení komunity a propojení s Prague Pride. Bohužel v dokumentu se našlo dost hluchých míst, zejména dlouhé nicneříkající pasáže (uklízení pavučin? opravář? návštěva u maminky?). Bez těchto scén by stopáž mohla být poloviční. Taky směřování řady rozhovorů v dokumentu bylo nejisté, vyznění až rozpačité. Tak nebo tak, smysl a poselství předány a je rozhodně dobře, že se někdo pustil do zpracování tohoto silně kontroverzního tématu. PS: Danielův nový účes v závěru filmu byl bez debat změnou k lepšímu. ()

iz67

Tenhle film je těžko hodnotit. Jeho osvětová hodnota je maximální, protože jsem přesvědčen, že většina z nás diváků o této problematice nic neví a vše má založeno na automatických předsudcích. Na druhé straně film jako takový v mnoha pasážích nefunguje, Daniel má většinou dost strojeny projev, atd. Ale najdou se tam i perly (samotný Daniel před Pride, Mikuláš a certove o dětech, či rozpaky šéfa Pride). ()

mauinka

K tomuhle dokumentu mám tisíc výhrad, ale v důsledku musím přiznat, že se Danielovi povedlo, ukázat mi pedofilii v "lidské tváři ". Á propos, coming out s touhle diagnozou je noční můra. To nechceš..... ()

Binne

Daniel žije smutný život plný nepochopení a strachu. Pravděpodobně (čehož si je velmi dobře vědom) bude navždy sám a bez jakéhokoli sexuálního života. Snaží se o to, aby na něho společnost nenazírala nutně jako na někoho, kdo může ohrožovat bezpečí malých dětí ale jako na někoho, kdo se tak narodil - kdyby to mohl změnit, vybrat si a narodit se jinak, učinil by to. Ale bohužel, smýšlení široké veřejnosti je v tomto ohledu nemilosrdné. Jediné, co mi v dokumentu chybí je důvod. Proč je člověk schopen se zamilovat do dítěte (myšleno partnersky). Je tam zmiňována sexuální stránka problematiky ale citová jen jen ze strany Daniela. Respektive, Daniel upřímně hovoří o tom, že chce být svému idolu pouze nablízku, přítelem ale ne důvod, proč se do něho zamiloval - po citové stránce. Láska je pro mě mnohem více než sexuální přitažlivost, je to jakýsi balíček, souhrn pocitů, který z druhého člověka máme. Dítě není schopno předat informaci o sobě samém v takové podobě, abychom si dokázali vykonstruovat hloubku jeho pocitů ohledně sebe samého, tak zároveň nás a jeho vztahu k nám. Není to dostatečně ucelená osobnost. To je jeden z hlavních aspektů, proč na pedofilii - ač z pohledu nesobeckého a otevřeného Daniela - nevím, co si o této formě lásky myslet. Jak k ní přistoupit. ()

JannieMc

Hola Guys! =´) Sice nedokáži ohnout svoji mysl tolik, abych si dokázala naplno představit, jaké je to být sexuálně přitahována a zamilována do dítěte, ale jsem schopna ocenit Danielův přístup a naprosto dospělé a uznalé chování a pochopení své situace a toho, jak se bude v budoucnu vyvíjet. - cítím, jak se má mysl rezepjala a otevřely se v ní nové obzory. - a rozhodně se mi nechce Daniela za jeho orientaci křižovat...spíš je mi ho prostě líto. ()