Danielův svět

• angličtina Daniel's World

Daniel je mladý muž, student a spisovatel. Daniel je pedofil. Je zamilovaný a vlastní orientaci netají, a to ani před rodiči milovaného chlapce. Daniel nikdy žádnému dítěti neublížil. Stejně jako Jirka Fx100d, Tomáš Efix, Petr Kasz, MR_Xguard, Elrond a další jeho známí z řad českých pedofilů. Jakou podobu má ten nejniternější cit v podání Daniela a jeho přátel? Filmový portrét české pedofilní komunity a životních radostí i strastí jejích členů. Příběh zakázané lásky a neustálého boje za smíření se sebou samým i za možnost přijetí uvnitř společnosti. (oficiální text distributora)

ledzepfan

Ve své jedné světlé a sebereflektivní chvilce mi Daniel promluvil přímo z duše „Tohle mé věčné kňourání už mě začíná pěkně srát.“ V podstatě by to byl vlastně zajímavý dokument o skupině lidí kteří jsou kapku v prekérním životním postavení, ale co je to platné, když se tady zpovídá takový protivný emař? Z celé věci jsem měl dojem, že jde o nějákou módní subkulturu, která se strašně uměle udržuje v depkách. Taková banda mladých kterým vlastně vyhovuje, že mají nemainstreamové “hobby“a jsou natolik jinací, že je to vlastně cool. Daniel se nám hrozně snaží vysvětlovat jak je to vážné, jak to berou seriózně a se vší zodpovědností, že nejde o sex ale city, ale pak jsou tam scény kde se tihle nevyzrálí a zmatení adolescenti na svém srazu baví mezi sebou, jak debilně vtipkujou o svých “kutících“(už jen to je výraz zralý na kop z otočky) a divákovi je stejně tak trapně jako ho přestává zajímat budoucnost těchto existencí. To jako v celé komunitě neškodných pedofilů není nikdo komu není nad 30, nějaký pedoguru který by z téhle bandy uch vyselektoval pozéry a zbytek pak třeba nasměroval jak se s celou věcí poprat trošku důstojně? Zůstala mi jen spousta nezodpovězených otázek a slušný despekt vůči Danielovi a jeho parťákům. ()

Siegmund

Film je jen malinkatým náhledem do problematiky a života hodných pedofilů. Film má spoustu míst, ve kterých se prakticky nic neděje, jsou v něm dialogy, kterým je akusticky jen velmi špatně rozumět a obsahově se v nich mlátí prázdná sláma. Ve filmu několikrát zazní, že má-li takový člověk děti opravdu rád a nechce jim ublížit a nechce jednat v rozporu se zákonem, tak je celý život nucen žít sám a své sexuální potřeby řešit jen s pomocí fantazie pravou či pro zpestření levou rukou. Ve filmu mi chybělo zamyšlení nad problémem, který takoví lidé musí řešit, a to, že jim objekt jejich zájmu zestárne a přestane být pro ně atraktivní. Toto dílo kromě svého smělého námětu ničím nezaujme a neoslní. ()

kaylin

Chce to odvahu natočit podobný film, respektive v něm vystupovat. Je to odvážné a je to i pěkná ukázka toho, jak je možné natočit psychologický profil člověka se všemi jeho slabostmi i silnými stránkami. Až mě skoro překvapuje, jak je film hodnocen. Možná mezi sebou opravdu máme dost lidí, kteří hned neodsuzují. ()

Hamaradža

2,5*. Vážim si najmä to, že tento dokument vznikol a že poskytuje pohľad na problém aj z iného uhlu pohľadu. Ale ako film je to naozaj nezvládnuté, nudné, nepovedalo mi to takmer nič nové a asi každý pedofil zobrazený vo filme, okrem Daniela, mi prišiel ako naozaj nechutná karikatúra. Keby bol celý film aspoň tak silný ako scéna konfrontácie so zakladateľom Pražského Pride-u, mohlo by ísť o výnimočný dokument. ()

Blackhand47

Tak jsem se dneska utvrdil v tom, že je můj učitel literatury pedofil. Velmi si cením toho, že s tím jako člověk vyšel ven, za což si zasluhuje mou podporu a můj respekt. Jen málo lidí s podobnými problémy o tom vůbec někomu řekne, natož o tom natočí dokumentární film. Dobrá práce, pane Kubec, jen dál ukazujte světu, že i mezi pedofily jsou dobří lidé, kteří mají své problémy. ()

ibeh

Tento dokument jsem ohodnotila *** pro odvahu tvůrců, autorky, která toto téma otevřela, a Daniela, který šel s kůží na trh a jeho coming out je jistě zajímavý. Mám však velký problém se způsobem zpracování, nevyrovnaností a umělým natahováním této zpovědi. Daniela a jemu podobných lidí je mi líto, těžko si takovouto sexuální orientaci vůbec představit. Ale z pohledu rodiče mi přijde např. scéna debatování u dětského hřiště velmi nechutná. ()

berusche

Dalo by se říct, že morálně vás to uzemní a budete se snažit přemýšlet o sexuální deviaci jako o pocitu, který člověk může mít a obtěžuje ho, neví co s ním a v zásadě je na tom daleko hůř, než si dokážeme představit. Ta nejistota mě slušně ubíjela. Ale už nikdo bohužel neodpáře tomuhle počinu to, že Daniel vypadá, jako kdyby měl jasno jen z přesvědčení, a jeho kroužek z netu na tom nebyl o moc jinak. V podstatě tomu možná chybí více autenticity, více rozhovorů s lidmi, kteří k tomu mají více připomínek, a přebývá tomu touha o literární projev samotného Daniela a hluchá místa o ničem. ()

Lanark

90% případů zneužívání dětí připadá na pachatele bez pedofilních sklonů. Daniel mi nebyl příliš sympatický, přesto jeho odvaha v mnoha směrech zasluhuje obdiv. Vadila mi hluchá místa stejně tak, jako proslovy odnikud nikam. Filmově je to hodně velký průměr...myšlenkově těžký nadprůměr. ()

Morzael

Hodnocení je spíše za netradiční téma a jiný pohled na věc, co se tvůrčí náplně týče, tak tedy nic moc. Strojené situace byly až trapně úsměvné, viz scéna v obýváku s jeho mamkou. Musím říct, že nudnější a víc nic neříkající scénu jsem snad ještě neviděl. A ačkoliv v některých momentech si člověk říkal, že by bylo třeba přehodnotit určité pohledy na toto téma, v jiných mu zase šel mráz po zádech z toho, jak se potvrdily zavedené stereotypy. Nemyslím, že tento dokument bude zlomový pro vnímaní pedofilů ve společnosti, ale několik málo hodně otevřených lidí se nad tím minimálně zamyslí. ()

chelseaman22

Daniel je kluk. Daniel je pedofil. Daniel vysvětluje, že být pedofilem nutně neznamená nahánění dětí po parku s bonbóny v kapse. Daniel se snaží překonat své touhy a současně je zprostředkovat veřejnosti, aby si nemysleli, že být pedofilem současně znamená být potížistou nejvyššího řádu. A funguje to. 65 % ()

plechulka

S tímhle dokumentem to mám jako s "Paterčaty" - námět super, zpracování nevalné a při stopáži 75 min dost nudné. Oceňuji odvahu Daniela i jeho maminky, ale uvítala bych třeba rychlejší tempo.... ()

noriaki

Narodit se jako pedofil očividně není žádná sranda. Opětovaná láska a sex bez doživotního traumatu pro milovanou osobu jsou v podstatě vyloučené. Vyrovnaný partnerský vztah téměř jistě taky. Ani se nemůže těšit na to, že váš coming out přinese pochopení okolí. Bez opravdu radikálního rozvoje robotiky a nebo virtuální reality není naděje na změnu, protože společnost je schopná tolerovat široké spektrum sexuálních úchylek, ale jen pokud probíhají mezi dvěma zodpovědnými partnery. Méně pokročilé kultury s pochybnými proroky vyjímaje. Danielův svět je odvážný a unyle natočený náhled do téhle problematiky. A asi je dobře že vnikl, protože i když jeho protagonistu lidsky nechápu, díky němu je převažující pocit jen lítost a ne znechucení. Což je, dá se říci pokrok. A na závěr odlehčení. "Říkejte si o pedofilech co chcete, ale alespoň zpomalí když jedou kolem školky." ()

Mr.KarlAdler

Absolutní důvěra, kterou si Veronika Lišková musela získat, jí pomáhá jít do hloubky problematiky. Ve výsledku to znamená asi toto. Když čekáte dokument mapující život pedofila, nějakého zastrčeného úchyla, budete asi dost šokování tím, co uvidíte. Ten pán, co miluje malé kluky, není badguy? Pokud jste starostliví rodiče 10letých ratolestí, které v parku loni napadl pán s pytlíkem hašlerek, bude pro vás Danielův svět znamenat ještě silnější zážitek (a vlastně nejen pro vás). Buď to ho vstřebáte, nebo budete kroutit hlavou. V jednom i druhém případě je celkem jisté, že na něj jen tak nezapomenete, a byla by chyba, kdyby jo. Je citlivý, sdělný a v mnoha aspektech velmi podstatný. Už jen proto, že podobná témata by se tabuizovat neměla, se dá pochopit, že je i poměrně jednostranný. ()

ghatos

Ožehavé téma, na které se musí dívat člověk čistě racionálně. Vždy je lepší, když to pedofil přizná a je pod nějakou kontrolou. Určitě je vhodnější mít v tomhle tolerantnější společnost. Ta může předejít případným excesům. Je jasné, že někomu může z toho hrábnout. 65%. ()

Autogram

A je to tu! Tolerancia spoločnosti sa zvyšuje až do extrémov a týmto (zatiaľ) dosiahla vrchol. Aj pedofil je človek ako každý iný, ako ty alebo ja... alebo je to trochu ináč? Odvaha Danielovi nechýba za takýto verejný coming out, spolu so svojou podobne orientovanou partiou sa bavia v krčme o deťoch, láskach, akoby sa bavili o ženách. Ale všetko v medziach normy. No keď sa zastavili pri detskom ihrisku, sranda začínala trochu viaznuť, a bolo načase vypadnúť, aby im divák nemal chuť jednu vylepiť. Dokument má dobré časti, ktoré sa dajú pozorne počúvať a sledovať ako stretnutie so sexuológom alebo s organizátorom dúhového pochodu, ktorý bol zo situácie dosť rozhodený. Nudné časti z miešania betónu alebo upratovania Danielovho ošumelého bytu s pavučinami si mohli odpustiť a vznikol by o dosť zaujímavejší dokument. –––– Byl bych šťastný, kdyby jednou byla společnost schopna akceptovat, že i pedofil sa může kamarádit s dítêtem. A ja vám dékuji za možnost zde vystoupit a za vaši pozornost. ()

Rihan

Mikuláš, anděl a čert společně diskutují o své sexuální orientaci. V převlecích si zkouší, jaké to je mluvit s malými dětmi. A teď si tyhle uvědomělé a zcela neškodné pedofily člověk nic netušíce pozve k sobě do bytu ke svým ratolestem a ještě jim za to zaplatí. Hrozná představa. Nedá se jim věřit, dokud budou žít. ()

klukluka

Tohle by snad měl být druhý (!) dokument na toto tabuizované a hlavně ostrakizované téma. První kdysi natočili Rakušané, hlavní hrdina měl být údajně mnohem ostražitější. Daniel položil hlavu na špalek, aby: 1. ulevil sám sobě, 2. pomohl své komunitě, 3. pomohl nám/mně - rodičům/otci malých dětí. Pomohl mi pochopit, že: 1. si pedofil svoje sexuální zaměření nevybral dobrovolně, 2. když je dostatečně inteligentní, nehrozí od něj mým dětem nepřípustné ataky, 3. pedofilové nepožadují, a snad ani neuvažují o změně legislativy - údajně chápou, že případná realizace jejich tužeb je za hranicí akceptovatelného. Už vším tímto výše zmíněným byl podle mne tento dokument užitečný a poměrně zásadní. Líbilo se mi i jeho zpracování, určité situace si budu pamatovat hodně, hodně dlouho. Odvaha hraničící s bláznovstvím, poctivé filmové řemeslo...tak kde by měl být problém? Že jsou vám i tak odporní? Že byste je zavírali, kastrovali, vraždili..? A jak to souvisí s tím filmem? ()