Papusza (festivalový název)

• Polsko

Papusza

Životopisný

Polsko, 2013, 128 min

Perfektni zabery, vyborna hudba a cela kultura cikanu. Nic vic k tomu asi nemuzu dodat, obrazek si kazdej musi udelat sam, nekomu to sedne, nekomu ne. KVIFF 48th(4.7.2013)

Papusza je vizuálně nádherný snímek o cikánské básnířce vyobcované vlastním lidem. Krásně vystavěné obrazy jsou citlivě a působivě snímány černobílou kamerou a dodávají filmu patinu vyprávění z dávných časů. Ovšem nic víc manželská dvojice Krauzeových nenabídla. Na pomezí třech a čtyřech hvězd.(1.7.2013)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.9.2013)

Pokud čekáš film, který bude zaměřen na Bronislavu Wajsovou, můžeš být zklamaný (á), tohle je spíš nádherně potetické seznámení s cikánskou tradicí a kulturou. Navíc se mě extremě líbila ta neutrální linka, kterou cikány film podával, nedělal z nich utisklý chudinky, ale ani hajzly. Lecos u nich chápeš, vidíš jejich štěstí při kočovném způsobu života a jejich neštěstí při povinném začleňování. Co jsem příliš nepochopil bylo zbytečně přeskakované časové období, vždyť kdyby to bylo vyprávěno kontinuálně, krásně by člověk mohl vidět mizející atmosféru dávných časů. Co musím zmínit stejně jako kolegové je kamera, bože to byli tak krásný kompozice, statické užívající si své schopnosti vyprávět a mluvit k divákovi. Nápad natočit film černobíle považuju za geniální, stejně jako výběr lokací a jako třešinku na dortu považuju záběr na rozestavěnou kultovní Varšavskou budovu zvanou "Stalinova injekce" .(15.9.2016)

Zajímavý pohled do cikánské kultury prostřednictvím nádherných záběru.(2.7.2013)