Pozoruhodná cesta dvou velice odlišných lidí za tajemstvím, které bylo skryté půl století. Martin Sixmith (Steve Coogan) je bývalý zahraniční korespondent BBC, který přišel o práci. Shodou náhod se mu do rukou dostává možnost odhalit příběh, který by mohl být jeho životní reportáží. Jeho klientkou se stává sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee (Judi Dench). V 50. letech jako náctiletá otěhotněla a porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídat alespoň hodinu denně, žila a pracovala v klášteře pro „padlé ženy". Když byly Anthonymu 3 roky, byl Philomeně násilím odebrán, dán jeptiškami k adopci a poslán do Ameriky. Philomena strávila 50 let marným hledáním svého dítěte. Philomena a Martin se společně vydávají na neobyčejný výlet. Philomena je upřímná, bezprostřední paní, která bere lidi takové, jací jsou. Přes všechny životní strasti si stále zachovává optimismus a víru. Naproti tomu je Martin světaznalý, vzdělaný muž, který je zvyklý na společnost významných a bohatých lidí. Ztráta milované novinářské práce v politických sférách z něj udělala cynika. Při hledání Philomenina ztraceného syna se od sebe navzájem učí, konfrontují své rozdílné názory a jeden druhému otevírají nový a jiný pohled na život. (Bioscop)

Maq

Asi jako když natřete zábradlí a pak čekáte, až to uschne. A ono to - je to k nevíře! - opravdu uschne. ()

Dont

Paradoxně mě tentokrát více zaujal Steve Coogan, ale nebylo to proto, že by Judi Dench hrála špatně, to v žádném případě, hraje jako vždy skvěle, jenže její role mě nezaujala tolik jako pragmatický novinář v podání Steva Coogana. Příběh je velice silný, nicméně se nemůžu ubránit dojmu, že se z toho dalo dostat mnohem více. Srovnám to schválně se snímkem Zachraňte pana Bankse, který tak inspirujícím příběhem rozhodně nedisponoval, ale vytěžil z něj naprosté maximum. Proto mi nevadilo se na něj podívat s ženou ještě jednou, Philomenu podruhé v dohledné době vidět netoužím. Hodně slabé čtyři hvězdy, ale pořád ještě čtyři. ()

Aleee89

Zajímavé vztahové drama o odkrytí hrůzných zločinů minulosti a nejednoho tajemství. Britský původ je znát, není to laciné a prvoplánově slzopudné. Judi Dench mám ráda a její postavu jsem si oblíbila taktéž. Ona jednoduchost, akademičnost a spíše strohost však má za následek to, že se tento snímek místy jeví odtažitý. Věčné dilema - ždímat emoce za cenu toho, že to bude přes čáru, nebo vše natočit střízlivě a riskovat, že si snímek nenajde cestu k divákově srdci? Philomena je dobrý film, ale emocionálně mě nezasáhla. ()

Skip

Philomena je film o jedné z mnoha objetí tzv. Mariánských domů, katolických institucí, kam byly zavírány svobodné těhotné ženy. Zde žily pod dohledem jeptišek, porodily, a pak bylo jejich dítě dáno k adopci, většinou bohatým rodinám za nemalý peníz. A to se dělo ve 20. století, poslední Mariánský dům byl zavřen v 90. letech. Takže jsem se zase slušně nasral na katolíky. Film je to docela dobrý, zručně zrežírovaný a s přehledem zahraný. ()

ibeh

Výborná Judi a dojemný příběh. Místy zdlouhavé, opakující se scény, ale nádherná Desplatova hudba. Stejně jako Martin bych jim nikdy neodpustila. Také jsem již kdysi viděla drsnější Padlé ženy a různé dokumenty na podobné téma. A právě kvůli takovýmto hrozným křivdám a zločinům, které byly a mnohde ještě jsou zakrývány dogmatem, pokrytectvím a intrikami (viz Spotlight) nikdy nemohu mít ráda náboženství a církev. Stejně jako vrcholnou politiku. ()

Beagle

Věřím, že Coogan si tímhle filmem vyšlápl za scénáristickým Oscarem (BAFTu už má), protože s takovou lehkostí a vtipem a hlavně nevtíravě podat podobné téma, to se jen tak nevidí. Herecky samozřejmě dominuje Judi, podává svůj obvyklý vynikajcí výkon, ovšem nedá se říct, že by v rámci její kariéry nějak vyčníval, byť jim to pod Frearsovou taktovkou s Cooganem výborně klaplo. Takže za čtyři hvězdy, já jsem Philomenu vzala (i s tou slzou na krajíčku)... ()

BoredSeal

Strašlivá nuda, kterou by nejspíš nezkazil v remake ani Zdeněk Zelenka s tou bábou z Hořícího keře. Takhle zmastit dohromady nudnou pátračku, gay téma, AIDS, zradu jeptišek, chlad náboženské propagandy a zkazit zápis do filmografie dvěma hereckým hvězdám, to vskutku zaslouží respekt. ()

berusche

Lidské vzpomínky dokážou být silnější než by si člověk představoval. A umět odpouštět nedokáže prostě každý. Judi Dench to dokázala, a to s takovou grácií, až to zabolelo. A v protikladu k jejímu filmovému parťákovi, jehož role tu nebyla pro odpouštění, je tohle malé komorní drama velice poutavým kouskem o hledání kusu svého já na všech frontách. ()

easaque

-4* téměř taková roadmovie za nalezením svého syna, která přináší i překvapivá odhalení, jak už to taky bývá, pokud má film za něco stát. Tento hodně povyšuje na vyšší level Judi Dench ve své roli obyčejné ženy a matky, ale i ostatní herci jí dělají slušné křoví. Příběh podle skutečnosti je uvěřitelný a potěšilo, že se přehnaně netlačí na sentimentální strunu, i když asi slza ukápne většině ;-). Za mě teda dostane nekřesťanské 4 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Jufonka

Skvělej film! A to hned od začátku. Judi Dench v roli matky hledající svého syna předvádí neopakovatelnej hereckej výkon. Ačkoliv nemám moc ráda britský filmy, tady mi atmosféra a prostředí naprosto sedlo. Moc se mi líbily vzpomínky hlavní hrdinky a používání záběrů ze starý kamery... Zkrátka rozhodně doporučuju - jde sice o drama, ale při několika hláškách se i zasmějete. Navíc příjemná délka hodina a půl zaručuje, že se nebudete nudit a koukat na hodinky. ()

M.i.k.e

jímavé a dobře zahrané.Výhodou je,že i přes to,že příběh vychází ze skutečnosti a hodně útočí na city,nesálá z něj prvoplánovitost a divák tak celé Philomenino pátrání dokáže prožívát s ní,bez toho aby měl pocit,že na něj tvůrcí hrají levou.Je hodně vidět rozdíl mezi klasickým Hollywoodem a z větší části britským filmem.Věřím,že z podobně silného příběhu by se dal vytvořit mnohem větší,ale o to rozporuplnější doják...80% ()

Figu

Velice pohodový filmek na který se dobře kouká. Judi Dench jak jinak než excelent, no a Coogan? Pro mě zřejmě jeho nejparádnější výkon a jsem rád, že mi konečně ukázal jeho hereckou dovednost. Nejsem čtenář, tak nevím zda kniha je lepší, než samotný film, ale pokud by v knize mělo být popsáno vše tak, jak viděli mé oči, určitě bych po přetočení poslední strany byl na větvi, jako před obrazovkou... 75% ()

Martin741

Vyborny film od rezisera Frearsa, ktory dovtedy tocil nic moc veci. Hlavna je tu vyborna Judi DEnch v roli babky, podla perfektny vykon. Dialogy obycajne prevladaju, tempo masakrozne dobre, divak sa nebude nudit ani chvilu : 80 % ()

BarryLyndon

Pěkné to bylo. Judi Dench tradičně špičková, ale u ní se asi jiný výkon nečekal. Hodně mne bavil Coogan ve vedlejší roli. Asi jsem od toho čekal víc komediálních prvků, ale dostal jsem pečlivě budovaný drama s prolínáním dvou odlišných osudů. Velká spokojenost. 8/10 ()

Streeper

Jeden z nejsilnějších skutečných příběhů, jaké jsem kdy viděla. Philomena musela prokázat velkou loajálnost a odvahu, když odpustila jeptišce, která se jejímu synovi o ní vůbec nezmínila. Já bych jí tohle nikdy neodpustila. Jsem za tenhle film vážně ráda, hlavně za ten příběh samotný a konečně můžu říct, že mám svého letošního vítěze na Oscara, i když zřejmě nevyhraje tak pro mě je tenhle film vítězem. ()

DrBuznička

Jeden z mála filmů, kde má smysl titulek Based on a true story. Protože tady se převyprávění skutečné události doopravdy tematizuje, zatímco u jiných filmů titulek slouží jen k tomu, aby zesílil empatii vůči zobrazovanému a nutil pak diváka k realitě zaujímat určitý postoj na základě toho, co mu film sdělil. Philomena je "pravdivý" příběh, který vypráví o vyprávění "pravdivého" příběhu. A vypráví ho velice civilně, ale přesto poutavě a emotivně. ()

Joges

Výborný, dobře natočený film a zajímavý příběh (dle skutečnosti). Judi Dench, jako vždy dokonalá, bravurně táhne celý film. ()

laik_60

čakal som ďalšiu verziu "padlých žien" a prišla squela Judi Dench, a jej príbeh, Príbeh 50 ročné trápenia sužovania, nádeje i poznania. Vyzera to v mojom hodnotení vysoko nad 4, možno po čase bodík ešte pridám. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST