Patema nohama vzhůru

(festivalový název)
  • Japonsko Sakasama no Patema (více)

Když ji pustím, spadne do nebe.
Patema celý život strávila pod zemí. Po katastrofickém pokusu o spoutání alternativních zdrojů energie se musel její lid usadit v temné a stísněné síti podzemních tunelů. V temnotě sní o dobrodružstvích na povrchu. Eidži jaksi nezapadá ve škole, ani ve společnosti. Jeho svět ovládá již po generace tyranský rod Izamura. Městu ve středu království dominuje obří Řídící věž a v dálce na horizontu se ukazují rozsáhlé pustiny. Tato dvojice se brzy zaplete do velkých událostí, které postaví jejich světy na hlavu... (Animefest)

DevilMayWeep

Skvělé anime, po hudební, vizuální i příběhové stránce není co vytknout. Hrátky s gravitací super, i když pár chybiček by se našlo. A kromě rozbrojů mezi lidma (celkem dobře je tu ukázáno, jak i malá odlišnost může stačit lidem k tomu, aby jiné nenáviděli), trochy té romantiky, a kritice diktatury, je to také o vzájemné podpoře, a závislosti na druhém, ale jen v tom dobrém slova smyslu. ()

Katakimiku

Udělat romantický film o dvou lidech z rozdílných světů a podmínek není nic výjimečného. Ale co když budou tyhle dva světy mít opačné směry gravitace, takže hrdinka je v pokoji hrdiny přišpendlená ke stropu? Nápad je to originální, zvlášť, když se hlavní postavy snaží tyto dva světy znovu propojit a kvůli tomu musí hrdinka v podstatě spadnout - směr obloha, na druhou stranu je ale velmi pěkně zvládnutý, takže nadchne jak po romantické, tak i po stránce nadpřirozena, napětí a dobrodružství. Jednotlivé postavy nejsou tak dobře zapamatovatelné, ale jsou fajn. Audiovizuálně se mi to líbilo, hlavně kresba pozadí a prostředí.Co se anime komunity týče film asi navždy zůstane spíš ,,skrytým klenotem" než aby se o něm mluvilo víc, ale přijde mi to trochu škoda, protože rozhodně má potenciál stát se oblíbeným u řady fanoušků. 7.2/10 ()

RoyBatty444

Pekná podmaniví hudba. Zaujímavý príbeh o porušení gravitácie a z toho vyplývajúcej nenávisti opačného s všetkými jej hnusnými podobami. ()

majli

Co je vzhůru nohama? Kdo je vzhůru nohama? Co je pravda a co lež? Co když je to naopak než nám tvrdí ostatní. Co když jsou věci naopak než si myslíme sami. Film je také kritikou diktátorských režimů. ()