Aldabra: Byl jednou jeden ostrov

Steve Lichtag

Steve Lichtag

Robert Jíša

Oldřich Kaiser (vyp.), Jiří Knot

Za českou práci palec nahoru, ale jinak to nebylo nic světobornýho...A Kaiser měl těch průpovídek až moc...55%(22.11.2015)

Konečně film, kde má 3D verze smysl. Moc krásné:)(29.11.2015)

Toto mě zcela minulo, nudilo až uspávalo. Komentář Kaisera mi hodně nesednul, 3D potenciál mi přišel naprosto nevyužitý a ze vší té záplavy antropomorfismu mi bylo akorát do pohrdavého smíchu - kristebože, vždyť ten film dělá z diváků úplné idioty, napadne vás (kdybych měl děti, vezmu je mnohem radši třeba na Hotel Transylvánie 2). Pokud se vám ovšem líbily, řekněme, večerníčky Václava Chaloupky typu Tuláček, Méďové či Vydrýsek (osobně se jenom už z těch názvů popadám smíchy za břicho), pak budete z Aldabry pravděpodobně unešeni, protože se místo českých luhů a hájů odehrává v pestrobarevném světě exotického ostrova a počet zvířecích druhů je zde násobně vyšší. Jinak je ten princip víceméně stejný, kamera v podstatě voyeursky sleduje nejrůznější zvířata při nějaké činnosti a vypravěčův voiceover jim střídavě propůjčuje hlas a střídavě komentuje dění na celém ostrově z pozice jakéhosi vševědoucího Boha (film ostatně začíná úvodem ve stylu "... v jedné galaxii byla planeta a na ní jeden ostrov..." blá blá; trailer je ostatně, myslím, velmi vypovídající). Není to ani klasický dokument o tom, na jaké žijeme nádherné planetě, ani alegorické podobenství, kde by zvířata zastupovala lidi, je to spíš něco mezi tím, a mně osobně to do vkusu zkrátka nesedlo - ale třeba zrovna vám se to líbit bude. Sto lidí, sto chutí. ZAJÍMAVOSTI: Aldabra, atol ležící více než 1000 kilometrů od hlavního seychelského ostrova Mahé, je jedním z mála míst na Zemi, které po staletí zůstává prakticky nedotčeno civilizací. Druhý největší korálový atol na světě, ležící v Indickém oceánu, díky své naprosté izolaci uchoval okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě. Atol, který podle geologických poznatků v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou a zase se vynořil, uchoval díky své naprosté izolaci okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě a představuje jeden ze základů pro studium evolučních procesů. Atol je útočištěm pro více než 400 endemických druhů a poddruhů. Naprosto unikátní je zdejší populace želv obrovských, kterou nenajdete nikde jinde na světě, mimořádné jsou zdejší ptačí kolonie a podmořská flora a fauna. V roce 1982 vyhlásila organizace UNESCO Aldabru světovým přírodním dědictvím. Kromě pracovníků přírodovědecké výzkumné stanice nemají lidé do těchto míst přístup. Jediným známým filmařem, jemuž se dostalo možnosti zde pracovat, byl Jacques-Yves Cousteau, který zde roku 1956 natočil svůj Oscarem oceněný dokument Svět Ticha. Po dlouhých přípravách a složitých jednáních se české společnosti Starlite Pictures podařilo získat v roce 2011 exkluzívní povolení k natáčení a vášeň jménem Aldabra, která všechny motivovala, se začala naplňovat. Štáb pod vedením známého režiséra Steva Lichtaga pak musel podstoupit řadu dramatických situací, včetně hrozby únosu somálskými piráty, aby zde natočil o fascinujícím světě Aldabry celovečerní film (jednou z podmínek k natáčení bylo zajistit vojenský doprovod a zvláštní pojištění. „Jsem asi jediný producent v Česku, který má pojistku na výkupné a vyjednávání s piráty při únosu,“ říká producent Petr Keller, který projektu zasvětil víc než deset let života).(19.11.2015)

Přírodopisné filmy mám rád, ale tady mi chyběl jakýsi příběh a větší posun. Úplně jsem si představoval, jak si režisér jednoduše stoupl s kamerou na ostrov, pustil ji a čekal, jestli se stane něco zajímavého. A 3D zde nemělo krom života pod vodou opodstatnění.(21.12.2015)

Možná jsem měl jít na 3D, protože ve 2D je to jenom takovej sled hezkejch (opravdu hodně hezkejch) záběrů s trochu pitomym komentářem, přičemž nejvíc zajímavý je samotný místo, kde tenhle českej projekt vzniknul.(21.11.2015)

• - Ostrov je nedostupný a nehostinný, ale přesto kypící životem. Nachází se jižně od Seychelských ostrovů a severně od Madagaskaru. Je tvořen výhradně korály a zbytky vápenitých schránek dalších živočichů. Jeho nejvyšší vrchol se proto nachází pouze 19 metrů nad mořem. Geologická fakta navíc prozrazují, že tento unikátní atol v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou moře. Klimatické změny a tání v polárních oblastech nás varují, že tento přírodní div světa se může brzy opět potopit. (Zdroj: Falcon)