Aldabra: Byl jednou jeden ostrov

Steve Lichtag

Steve Lichtag

Robert Jíša

Oldřich Kaiser (vyp.), Jiří Knot

Možná jsem měl jít na 3D, protože ve 2D je to jenom takovej sled hezkejch (opravdu hodně hezkejch) záběrů s trochu pitomym komentářem, přičemž nejvíc zajímavý je samotný místo, kde tenhle českej projekt vzniknul.(21.11.2015)

Toto mě zcela minulo, nudilo až uspávalo. Komentář alkoholika Kaisera mi hodně nesednul, 3D potenciál mi přišel naprosto nevyužitý a ze vší té záplavy antropomorfismu mi bylo akorát do pohrdavého smíchu - kristebože, vždyť ten film dělá z diváků úplné idioty, napadne vás (kdybych měl děti, vezmu je mnohem radši třeba na Hotel Transylvánie 2). Pokud se vám ovšem líbily, řekněme, večerníčky Václava Chaloupky typu Tuláček, Méďové či Vydrýsek (osobně se jenom už z těch názvů popadám smíchy za břicho), pak budete z Aldabry pravděpodobně unešeni, protože se místo českých luhů a hájů odehrává v pestrobarevném světě exotického ostrova a počet zvířecích druhů je zde násobně vyšší. Jinak je ten princip víceméně stejný, kamera v podstatě voyeursky sleduje nejrůznější zvířata při nějaké činnosti a vypravěčův voiceover jim střídavě propůjčuje hlas a střídavě komentuje dění na celém ostrově z pozice jakéhosi vševědoucího Boha (film ostatně začíná úvodem ve stylu "... v jedné galaxii byla planeta a na ní jeden ostrov..." blá blá; trailer je ostatně, myslím, velmi vypovídající). Není to ani klasický dokument o tom, na jaké žijeme nádherné planetě, ani alegorické podobenství, kde by zvířata zastupovala lidi, je to spíš něco mezi tím, a mně osobně to do vkusu zkrátka nesedlo - ale třeba zrovna vám se to líbit bude. Sto lidí, sto chutí. ZAJÍMAVOSTI: Aldabra, atol ležící více než 1000 kilometrů od hlavního seychelského ostrova Mahé, je jedním z mála míst na Zemi, které po staletí zůstává prakticky nedotčeno civilizací. Druhý největší korálový atol na světě, ležící v Indickém oceánu, díky své naprosté izolaci uchoval okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě. Atol, který podle geologických poznatků v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou a zase se vynořil, uchoval díky své naprosté izolaci okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě a představuje jeden ze základů pro studium evolučních procesů. Atol je útočištěm pro více než 400 endemických druhů a poddruhů. Naprosto unikátní je zdejší populace želv obrovských, kterou nenajdete nikde jinde na světě, mimořádné jsou zdejší ptačí kolonie a podmořská flora a fauna. V roce 1982 vyhlásila organizace UNESCO Aldabru světovým přírodním dědictvím. Kromě pracovníků přírodovědecké výzkumné stanice nemají lidé do těchto míst přístup. Jediným známým filmařem, jemuž se dostalo možnosti zde pracovat, byl Jacques-Yves Cousteau, který zde roku 1956 natočil svůj Oscarem oceněný dokument Svět Ticha. Po dlouhých přípravách a složitých jednáních se české společnosti Starlite Pictures podařilo získat v roce 2011 exkluzívní povolení k natáčení a vášeň jménem Aldabra, která všechny motivovala, se začala naplňovat. Štáb pod vedením známého režiséra Steva Lichtaga pak musel podstoupit řadu dramatických situací, včetně hrozby únosu somálskými piráty, aby zde natočil o fascinujícím světě Aldabry celovečerní film (jednou z podmínek k natáčení bylo zajistit vojenský doprovod a zvláštní pojištění. „Jsem asi jediný producent v Česku, který má pojistku na výkupné a vyjednávání s piráty při únosu,“ říká producent Petr Keller, který projektu zasvětil víc než deset let života).(19.11.2015)

Název "Aldabra" zní dokumentárně, jeho pokračování "Byl jednou jeden ostrov" pak spíše pohádkově, či rodinně a přesně takto výsledný film vypadá. Nejedná se o dokument a nejedná se ani o pohádku, je to něco mezi a dle mého názoru bude většina rodin s dětmi spokojena. Film je plný nádherných záběrů, navíc podpořených 3D verzí, která má zas po delší době smysl. Vše je doladěno výborně sedící a znějící hudbou. Aldabra je první nedokumentární film Steva Lichtaga, to že tento slavný tvůrce točí dokumenty je znát. Hlavní příběh film vcelku postrádá, ale zase jich má několik kratších... ono to vlastně je takové spojení situací a dění na tomto krásném ostrově a jejich kvalitní okomentování Oldřichem Kaiserem. Tedy jsem rád, že se do toho Steve Lichtag a ostatní pustili, i když nástrah a nebezpečí byla jistě spousta. A samozřejmě jsem rád, že něco takového vzniklo "u nás". 70%(19.12.2015)

Konečně film, kde má 3D verze smysl. Moc krásné:)(29.11.2015)

Aldabra je spíše rodinný film, který nemá nijak nastavenou příběhovou linii a provází jej hlas Oldřicha Kaisera, který většinou baví a vhodně zapadá do celého konceptu, jenž je určen spíše pro menší diváky. Absence zmíněného příběhu díky krátké stopáži nijak výrazně nevadí a celé dění docela svižně odsýpá. 3D technologie je zde vynikající a poměrné důležitou složkou, která spolu s malebnými záběry působí velice živě a příjemně. [70%] | 3D Kino - Prom.(19.11.2015)