• Itálie

• slovenský

Dokumentární

Itálie, 2013, 93 min

Gianfranco Rosi

Ten film není zdaleka tak slabý, jak se o něm mluví. V rámci observačního lomeno uměleckého dokumentu velmi solidní nadprůměr. Mám pocit, že určitou roli hraje i to, že někteří diváci od vítěze z Benátek čekají něco jiného a víc nápadného. Všímejte si ale, že ten filmař tady evidentně přemýšlel nad tím, jak které postavy a lokace zabírat, čímž mám na mysli práci s úhly kamery, typy záběrů nebo barvami. Navíc, a to jsem ani nečekal, se Rosimu podařilo víc, než jen zmapovat vcelku kuriozní sebranku obyvatel okolí římského dálničního okruhu, ale dotknout se otázek všeobecně lidských, platných pro všechny bez rozdílu národnosti, třídy nebo pohlaví - aniž by se musel uchylovat k manipulativním taktikám (byť nepochybuju, že o určité autorské zásahy tu nebyla nouze). Etudy vousatého staříka a jeho dcery (?) v paneláku jsou místy brilantní, totéž scéna záchranáře s jeho starou matkou. Vtipné a dojemné.(30.4.2014)

Skvele impresionisticke. To, ze se to trosku toci v kruhu je urcite zamer a nekdy je to i dobre, ale po delsi dobe to diky tomuhle toceni ztraci energii. Mozna, ze bych radsi videl vic pribehu lidi z cinzaku a vic bych sel s chlapkem ze sanitky.(14.5.2014)

Týjo, takhle intimní a vřelý dokument, který se snaží provrtat a poodkrýt trochu toho obnošeného "lidství", tu už dlouho nebyl (a nebo vůbec jestli kdy byl). Rosi hledá kvintesenci života, aniž by to dělal nějak opulentně či podbízivě, ale činí tak upřímně a v té nejčistší formě.(5.5.2014)

• Houdini

Zlatý Lev(11.9.2013)

Na dokumenty koukám poměrně zřídka; dost často mi totiž připomínají spíš publicistiku než kinematografii. Pro Sacro GRA to ovšem neplatí. Tohle natočil Filmař.(26.5.2014)