• Itálie

• slovenský

Dokumentární

Itálie, 2013, 93 min

Gianfranco Rosi

Skvele impresionisticke. To, ze se to trosku toci v kruhu je urcite zamer a nekdy je to i dobre, ale po delsi dobe to diky tomuhle toceni ztraci energii. Mozna, ze bych radsi videl vic pribehu lidi z cinzaku a vic bych sel s chlapkem ze sanitky.(14.5.2014)

Ten film není zdaleka tak slabý, jak se o něm mluví. V rámci observačního lomeno uměleckého dokumentu velmi solidní nadprůměr. Mám pocit, že určitou roli hraje i to, že někteří diváci od vítěze z Benátek čekají něco jiného a víc nápadného. Všímejte si ale, že ten filmař tady evidentně přemýšlel nad tím, jak které postavy a lokace zabírat, čímž mám na mysli práci s úhly kamery, typy záběrů nebo barvami. Navíc, a to jsem ani nečekal, se Rosimu podařilo víc, než jen zmapovat vcelku kuriozní sebranku obyvatel okolí římského dálničního okruhu, ale dotknout se otázek všeobecně lidských, platných pro všechny bez rozdílu národnosti, třídy nebo pohlaví - aniž by se musel uchylovat k manipulativním taktikám (byť nepochybuju, že o určité autorské zásahy tu nebyla nouze). Etudy vousatého staříka a jeho dcery (?) v paneláku jsou místy brilantní, totéž scéna záchranáře s jeho starou matkou. Vtipné a dojemné.(30.4.2014)

• Othello

Klidný, neintervenující, pozorovatelský dokument o různorodosti prostých obyvatel římských předměstí, kde společným činitelem je velký dálniční okruh se zaměřuje zejména na lidskou, rozpínavost a pomíjivost, k čemuž mu pomáhá jako metafora zlý brouk palmožrout. Pochopitelně je to nuda k posrání.(26.8.2014)

Poetika pusobiva, nektery figurky fakt zajimavy, ale popravde jako celek...(26.4.2014)

• Anderton

Pri slovenskom dokumente Príbehy z kaštieľa som mal problém s tým, že ľudí v ňom vystupujúcich spája jeden dom. Protagonistov Sacro Gra spája....okolie diaľnice. Takže v podstate by som mohol nakrútiť dokument aj o ľuďoch, ktorí bývajú na jednom sídlisku, pijú ráno zelený čaj, alebo nosia červené bundy. Spájať ich tak stále ale nebude nič. Pokiaľ nepočítame s tým, že každý ľudský osud je zaujímavý a každý stojí za to, aby bol sfilmovaný. Tu však nie sme svedkami zobrazených osudov, len tak mimovoľne sledujeme plynúce životy zopár obyčajných neobyčajných, neobyčajných obyčajných a obyčajných obyčajných ľudí. Nehovorím, že to nie je svojim spôsobom zaujímavé, len ma to nebavilo.(6.3.2015)

• - Gianfranco Rosi, jenž si za předlohu svého filmu zvolil knihu autora Italo Calvina "Invisible Cities" (Neviditelná města), se rozhodl v Sacro GRA představit Řím nevšedním způsobem – skrze dálnici. Přináší autentické příběhy a osudy obyčejných lidí žijících na okraji největší dopravní tepny Itálie, Grande Raccordo Anular (GRA), která je kruhovou dálnicí Říma s délkou zhruba 70 kilometrů. (Zdroj: Film Europe)

• - Sacro GRA je historicky prvním dokumentárním filmem, který zvítězil v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Italský režisér Gianfranco Rosi na této prestižní filmové přehlídce představil své filmy i v minulosti, např. El Sicario, Room 164 (2010) a Below Sea Level (2008). Sacro GRA je jeho čtvrtým celovečerním dokumentárním filmem. (Zdroj: Film Europe)

• - Natáčením příběhu strávil režisér více než 2 roky. Dalších 8 měsíců film stříhal. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)