foto

Gianfranco Rosi

  • nar. 1964
    Asmara, Eritrea
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodil se v Asmaře ve státě Eritrea. Po studiu na italské univerzitě se v roce 1985 přestěhoval do New Yorku, kde absolvoval na Newyorské filmové škole. Následovala cesta do Indie, kde produkoval a režíroval svůj první dokumentární film Boatman (1993), který se s úspěchem promítal na řadě mezinárodních festivalů a získal Velkou cenu poroty za nejlepší dokumentární film na festivalu v Sundance 1994. 

V roce 2008 vyhrál jeho film Pod úrovní moře (Below Sea Level) cenu Orizzonti Award na filmovém festivalu v Benátkách a další ocenění včetně ceny za nejlepší dokument na pražském festivalu Jeden svět a nominace na nejlepší dokument na Evropských filmových cenách 2009. V roce 2010 natočil Nájemný vrah - Pokoj 164 (El Sicario – Room 164), filmový rozhovor o vrahovi, který se stal policejním informátorem. Film získal řadu cen, například na filmovém festivalu v Benátkách, cenu za nejlepší dokument na festivalech DocLisboa a Doc Aviv.

V roce 2013 vznikl film podle předlohy spisovatele Itala Calvina Neviditelná města film Sacro GRA, za nějž Rosi získal jako vůbec první dokumentární tvůrce Zlatého lva v Benátkách. Film představuje nevšedním způsobem italskou metropoli Řím - skrze autentické příběhy obyčejných lidí žijících na okraji největší dopravní tepny Itálie, Grande Raccordo Anular (GRA).

Artcam

Režijní filmografie

Kameramanská filmografie

Scenáristická filmografie

Dokumentární

2016 Fuocoammare (Požár na moři)
2013 Sacro GRA

Producentská filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace