Zoran, můj synovec idiot

• Zoran, il mio nipote scemo

• slovenský

Matteo Oleotto

Ferran Paredes

Kostýmy:

Emil Cerar

Bolo to na hrane komédie a drámy a zároveň sa mi to zdalo dosť indie. Humor, hoci "prvoplánový" (-Čo sa stalo pani?- UMRELA. -Ale ako odišla?- UMRELA!) do polovice filmu fungoval. Potom dej "zvážnel", aby sa na konci stal divák svedkom klasického dramatického oblúka. Scenáru, podľa mňa, chýbali vedľajšie línie, ktoré by dodali spád. Celkový dojem: príjemná jednohubka, na ktorú rýchlo zabudnem. IFF BA 2013(8.11.2013)

Veľmi príjemná komédia. Nejde síce o nič prevratné a originálne, ale nebránilo to tomu, aby som sa v kine skvele bavil. Film mal klasickú konštrukciu, v ktorej sa spoja cesty dvoch úplne odlišných ľudí, aby si cez sériu omylov, vtipných ale aj smutných situácií, našli k sebe cestu. Čiže v tomto smere by sa dalo povedať, že ide o dosť tuctový film. Na druhú stranu ma ale zaujalo prostredie v ktorom sa príbeh odohráva a motív šípiek. Osobne som bol teda spokojný, a vôbec by mi nevadilo tento film vidieť ešte raz, čo zvykne byť pri komédiách tohto druhu u mna problém. Celkovo teda spokojnosť. 70% IFF Bratislava 2013(20.11.2013)

• DaviD3141

[IFF 2013, Bratislava – 45%](8.11.2013)

• Madsbender

Násťročná variácia Rain Mana, ktorá zabúda, že postavy potrebujú hĺbku a osobnosť, ak si k ním máme nájsť cestu, že dej sa musí priebežne vyvíjať, nie nepresvedčivo skákať k umelým obratom a že na vzťahovanie sa k vážnym témam formou presladenej rozprávky je potrebná aspoň štipka talentu. V otázke štýlu dokonale beztvárna (pár spomalených záberov hodu šípkou to nespraví) skrumáž pubertálnych postrehov na tému života a vzťahov sa opiera o prvoplánový humor. Ploché figúrky zasa spoliehajú len na tvár a fyzický vzhľad, ktorý im prepožičiavajú síce nie zlí, avšak nanajvýš priemerní a nevýrazní herci. Do kŕčovitej absurdnosti celok doháňa absencia zmysluplného dialógu, keďže Zoran nie je zďaleka jedinou postavou, ktorá sa nedokáže plynule a bez problémov vyjadrovať. Chabú konštrukciu príbehu dobre charakterizuje scéna prvého stretnutia Zorana a Anity, zrejme zo strategických dôvodov jediných detí v mestečku, ktoré bez zjavného dôvodu, navzdory všetkej logike vedie k vzplanutiu lásky. Podobne, ako postupné zbližovanie strýka a synovca to možno zhrnúť štyrmi slovami - klišé, až to bolí. 15%(4.3.2015)

• dwbmb

"Naprosto originální" příběh o tom, jak zarostlej, obézní a umaštěnej pobuda přijde k opatrovnictví úplnýho blbečka, ale nakonec se zkamaráděj a místo chlastu začnou po odpoledních honit králíky po poli. Co tento film odlišuje od podobných je ta nejistota, jestli se poblije jako první hlavní hrdina nebo vy při pohledu na něj.(2.9.2014)