Zoran, můj synovec idiot

• Zoran, il mio nipote scemo

• slovenský

Matteo Oleotto

Ferran Paredes

Kostýmy:

Emil Cerar

Skvělá komedie s překvapivě dementním názvem, který ani nevystihuje postavu Zorana. Geniální dvojice v hlavních rolích Zorana a jeho strýce. Krásné figurky z ostrova.(10.10.2014)

• Madsbender

Násťročná variácia Rain Mana, ktorá zabúda, že postavy potrebujú hĺbku a osobnosť, ak si k ním máme nájsť cestu, že dej sa musí priebežne vyvíjať, nie nepresvedčivo skákať k umelým obratom a že na vzťahovanie sa k vážnym témam formou presladenej rozprávky je potrebná aspoň štipka talentu. V otázke štýlu dokonale beztvárna (pár spomalených záberov hodu šípkou to nespraví) skrumáž pubertálnych postrehov na tému života a vzťahov sa opiera o prvoplánový humor. Ploché figúrky zasa spoliehajú len na tvár a fyzický vzhľad, ktorý im prepožičiavajú síce nie zlí, avšak nanajvýš priemerní a nevýrazní herci. Do kŕčovitej absurdnosti celok doháňa absencia zmysluplného dialógu, keďže Zoran nie je zďaleka jedinou postavou, ktorá sa nedokáže plynule a bez problémov vyjadrovať. Chabú konštrukciu príbehu dobre charakterizuje scéna prvého stretnutia Zorana a Anity, zrejme zo strategických dôvodov jediných detí v mestečku, ktoré bez zjavného dôvodu, navzdory všetkej logike vedie k vzplanutiu lásky. Podobne, ako postupné zbližovanie strýka a synovca to možno zhrnúť štyrmi slovami - klišé, až to bolí. 15%(4.3.2015)

Bolo to na hrane komédie a drámy a zároveň sa mi to zdalo dosť indie. Humor, hoci "prvoplánový" (-Čo sa stalo pani?- UMRELA. -Ale ako odišla?- UMRELA!) do polovice filmu fungoval. Potom dej "zvážnel", aby sa na konci stal divák svedkom klasického dramatického oblúka. Scenáru, podľa mňa, chýbali vedľajšie línie, ktoré by dodali spád. Celkový dojem: príjemná jednohubka, na ktorú rýchlo zabudnem. IFF BA 2013(8.11.2013)

Veľmi príjemná komédia. Nejde síce o nič prevratné a originálne, ale nebránilo to tomu, aby som sa v kine skvele bavil. Film mal klasickú konštrukciu, v ktorej sa spoja cesty dvoch úplne odlišných ľudí, aby si cez sériu omylov, vtipných ale aj smutných situácií, našli k sebe cestu. Čiže v tomto smere by sa dalo povedať, že ide o dosť tuctový film. Na druhú stranu ma ale zaujalo prostredie v ktorom sa príbeh odohráva a motív šípiek. Osobne som bol teda spokojný, a vôbec by mi nevadilo tento film vidieť ešte raz, čo zvykne byť pri komédiách tohto druhu u mna problém. Celkovo teda spokojnosť. 70% IFF Bratislava 2013(20.11.2013)

Priemerná európska komédia, ktorá sa síce na jednej strane hemžila nesympatickými postavami, avšak na strane druhej oplýva jednoduchým, ale príjemným a pozitívnym dejovým nádychom. V rámci svojho žánru nič extra, ale dá sa to pozrieť ako oddychovka. 50 %(15.5.2016)