Život je snadný, když zavřete oči

• Španělsko Vivir es fácil con los ojos cerrados (více)

Frankistické Španělsko 1966. Učitel angličtiny Antonio učí děti pomocí textů písniček skupiny Beatles, jichž je obrovský fanoušek. Nejvíce ze všech zbožňuje Johna Lennona, takže když se dozví, že Lennon právě natáčí ve městě Almería film Jak jsem vyhrál válku, nic ho nemůže zadržet. Vydává se na cestu přes celé Španělsko, aby se se svým idolem setkal. To ale není tak snadné, jak se zdá. Lennon je hvězda a o zbytečnou pozornost fanoušků nestojí. Režisér David Trueba natočil podle skutečného příběhu melancholickou komedii o splněných snech a tom, jak nás život dokáže neustále překvapovat nečekanými setkáními. Film byl oceněn řadou cen Goya. (Febiofest)

markotter

Film docela rychle a pohodově uteče, i když se nekonají nějaká velká dramata. I když každý hrdina má své problémy - a některé nejsou zrovna malé - vše je podáno s úsměvem a vlídností, k celkovému příjemnému vyznění pomáhá i prosluněná krajina jižní Andalusie. ()

pushover

Hrozně milej film. Vtipné dialogy, přirození herci, skvělá dobová atmosféra a jako bonus, fotogenická Andalusie. Režisér si navíc výborně poradil i se setkáním s Johnem Lennonem )) ()

blowup

Film, na který myslím ještě teď. Neokázalý příběh, se skromným hrdinou, člověkem, kterého mít na dosah je štěstí. To měli i dva mladí lidé, co ho potkali. Učitel, jak by měl být. V kontextu doby má příběh ještě větší závažnost, kterou nevnucuje, je ale přítomna a s sebou nese lehkost. ()

kolodej1

tak v tomhle případě mám zcela jasno, to nemůžu hodnotit jinak než za plný počet. Nenápadný film, který je ale natočen s velkým citem. Je protkán dobrým humorem, přitom vůbec netlačí na pilu, působí to nenásilně a přirozeně. Přitom je to ten z filmů, které mají tu moc lidem zlepšit náladu a do duší zanést pohodu. A přesto všechno se sem vešla i kritika tehdejší španělské diktatury. Výborná a docela originální náladovka ()

rakosabasta

Není to dokonalost sama, ale pozitivní náboj je u filmů čím dál, tím méně k vidění. Navíc úžasní, přirození herci, jazykové vtípky, pedagogická moudra podávaná nenásilně... Byť je to naprosto jiná doba a jiná zem, skutečně má přesah. ()