Krajina po bitvě

Krajina po bitke

Landscape After Battle

Drama / Válečný

Polsko, 1970, 101 min

Velmi jsem se těšil a velmi jsem byl zklamaný. Je to natolik vyhraněně polské, že našinec občas ztrácí souvislosti a nechápe motivace jednotlivých postav. Navíc je to za každou cenu umělecké, až to přestává být film.(28.11.2014)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(3.1.2006)

Vězněm jsi a vězněm zůstaneš. Osvobozeni, aby mohli být uvězněni. Natočit toto na začátku normalizačních let sovětského bloku, je cosi nevídaného. Velmi by mne zajímal osud filmu a jeho veřejné distribuce. Jednu navíc za Stanisławu Celińskou. Fakt, že se jednalo o debut + její přirozený šarm, jsou kombinace, které mne uchvátily.(10.11.2014)

Po dlouhé době nemám k filmu co napsat. Jistou grotesknost ze začátku vystřídá poetická pasáž uprostřed filmu, která následně přejde do až existenciálně laděného snímku na konci (dvě extrémně silné scény). Film je chvílema natočen technicky složitými záběry, kterých si ale sotva všimnete, ale podvědomě dělají své (například extrémně dlouhý záběr, kdy se dvojice válí v trávě - záběr má tři sekvence, během kterých kamera udělá několik různých pohybů a mnohokrát se přemýstí). A skvěle využitá Vivaldiho hudba! Defamiliarizační film ohledně osvobození koncentračních táborů.(31.7.2011)

• faana21

Po bitvě krajina - je pěkná kravina... s odpuštěním. Prostě mi vadí, pokud je film točen teatrálně (asi jako Bondarčukovy vejchvysty á lá Vojna a mír). Zfilmované divadlo nebrat. V tomto provedení Krajina po bitvě na divadelních prknech ano, ale ne na filmových plátnech. Vskutku mi nesedí takový způsob zpracování, ačkoliv jsem si jistý, že film se může líbit. Já jsem v tomto případě ovšem černá (Wajdova) ovce.(30.7.2013)